U razdoblju 11.-13.06.2015. u Opatiji se održao Deseti jubilarni skup inženjera građevinarstva, pod pokroviteljstvom ministrice graditeljstva i prostornog uređenja Ana Mrak Taritaš, te uz pozdravnu riječ i potporu predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović. Na konferenciji je sudjelovalo više od 900 inženjera iz Republike Hrvatske, te gosti iz šire regije.
Kao podloga za uvod i moguću raspravu na stručnom skupu izrađen je dokument Hrvatsko graditeljstvo – novi početak, koji uz pregled bitnih događanja iz proteklog razdoblja, poziva na prepoznavanje i valorizaciju novih mogućnosti, poglavito onih stvorenih nakon ulaska Republike Hrvatske u EU članstvo, te poticanja novih investicija.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju bio je partner skupa te je sudjelovao u izlagačkom prostoru zajedno sa svojim članovima – Baldinistudio d.o.o., Rockwool, Tece, Fermacell, Gealan.
U programskom dijelu HSZG je sudjelovao i u panelu zelena gradnja. Voditeljica panela bila je gđa. Mihaela Zamolo. U okviru panela zelena gradnja obrađene su brojne zanimljive teme poput: „Zašto padaju fasade“- sponzorirano predavanje tvrtke Roefix, zatim se je g. Marenjak osvrnuo na primjere iz prakse vezano za temu „Analiza ukupnih životnih troškova za održive građevine u RH“. Predavanja vezana uz primjenu LEED, BREEAM i DGNB certifikata u RH i njihovim karakteristikama, održao je g. Kvasnička i g. Bauer. Gđa. Turalija prezentirala je BUILD UPON, europski istraživački projekt za unaprijeđenje nacionalnih renovacijskih strategija u 13 zemalja EU-a. Gđa Pozojević održala je prezentaciju na temu „Rezultati implementacije dokumenta „ApolitikA“ dok je g. Jilek govoro o obnovi u Štajerskoj. U okviru panela su još bile obrađene teme: „Koncept Membrain, najveći studentski projekt u Hrvatskoj“ te „Požarna otpornost fasade izvedene u ETICS sustavu“.
Građevinari sa skupa u Opatiji poručuju: „Sudbina nije stvar slučajnosti,već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići“.
11. lipnja u Opatiji u okviru desetih Dana ovlaštenih inženjera građevinarstva dodijeljene su i KOLOSI – nagrade Hrvatske komore inženjera građevinarstva za iznimne rezultate trajne vrijednosti na unapređivanju i razvoju struke, za javnu prepoznatljivost i priznatost te razvoj tehničkog stvaralaštva u Republici Hrvatskoj i u svijetu; za izuzetna inženjerska dostignuća primijenjena u izgradnji objekata i doprinos razvoju i unapređenju graditeljske djelatnosti.