Hrvatski savjet za zelenu gradnju u suradnji s Hrvatskom komorom arhitekta, organizirao je edukativnu radionicu po nazivom: DGNB System – Europski znak za održivo građenje, koja se održala 4. srpnja 2024. godine, od 14:00 do 16:00 sati, uživo u prostorima HKA.
S obzirom na zanimljive i aktualne teme, radionica je okupila preko 50 sudionika.
Svrha predavanja bila je uvod u važnost DGNB certifikata i svih benefita koje donosi za investitora i korisnika.
DGNB sustav certificiranja je njemački alat za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt. Najnapredniji je sustav na globalnoj razini zbog sveobuhvatnog pristupa te jedini certifikat koji jednaku važnost daje ekonomskom i ekološkom aspektu održivih zgrada. Jedini je u skladu s EU regulativama i normama te ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište.
Europski kontinent je prostor na kojemu potrebe za materijalima i energijom nadmašuju raspoložive izvore. Istovremeno, kao gusto naseljen prostor, najizloženiji je posljedicama klimatskih promjena. Regulatorni i strateški okvir EU je, da bi smanjio izloženost spomenutim nedostacima i posljedicama, ojačan setom direktiva i uredbi kojima je cilj povećati okolišnu, sociokulturnu i financijsku održivost gospodarstva EU.
Regulatorni okvir EU je tako donio propise kojima se taksativno definiraju uvjeti da bi se neki investicijski projekt mogao smatrati održivim (EU Taksonomija), također predviđa obvezu transparentnog i revizijski otpornog izvještavanja o održivosti poduzećima (ESG). Da bi se dostigli krovni klimatski ciljevi smanjenja emisija CO2 (o odnosu na emisije iz 2019.) do 2030. godine i potpuna dekarbonizacija Europske unije do 2050. godine donose se i sektorski specifični akti.
Sektor zgrada i građevinska industrija kao uzrok oko 40 % svih emisija CO2 u EU je zastupljen i u EU Taksonomiji. Kriteriji održivosti zgrada su definirani u EU Level(s) okviru, a uz to je izmijenjena Direktiva o energetskim svojstvima zgrada (EPBD) donijela značajan iskorak prema dostizanju ciljeva dekarbonizacije i kružnosti zgradarstva i građevinske industrije.
Uz sve to regulatorni okvir nije donio detaljan sustav potvrđivanja razine održivosti građevinskih investicija koji osigurava revizijski trag, taj je zadatak prepušten komercijalnim alatima.
DGNB System je alat koji kroz 38 kriterija i oko 160 pokazatelja ocjenjuje održivost zgrade i razvrstava ih u četiri razine: bronca, srebro, zlato i platina.
Nastao je u Njemačkoj i u potpunosti je usklađen s regulatornim okvirom EU. Kriteriji o pokazatelju s jednakim težinskim faktorima ocjenjuju okolišnu sociokulturnu i ekonomsku održivost zgrade, te je tako sustav prilagođen izvještavanju o održivosti nekretninskog portfelja prema ESG načelima.
Na predavanju je okupljenim članovima Hrvatske komore arhitekata predstavljen strateški i regulatorni okvir EU, te svi kriteriji DGNB System-a za zgrade.
Naglašeno je da se uspješnost dostizanja gotovo svih pokazatelja i kriterija DGNB Systema dokazuje kroz dokumentaciju koju rade ili u kojoj sudjeluju projektanti građevinskih projekata, te da su projektanti osobe kojima će se investitori prvo obratiti kada budu željeli investirati u održivu nekretninu.
Više o DGNB Systemu inženjeri mogu saznati na DGNB Consultant treningu koji će se održati na engleskom jeziku tijekom 5 dana – 23./24./25./26./27. rujna 2024. godine od 10:00 – 14:00 sati, putem ZOOM platforme. Nekoliko tjedana nakon treninga će polaznici moći pristupiti i polaganju ispita kojim se mogu akreditirati i postati DGNB Konzultant.
Više informacija: https://gbccroatia.org/services/international-dgnb-consultant-training-23-24-25-26-27-9-2024/