EU taksonomija je sustav klasifikacije koji uspostavlja popis ekološki održivih gospodarskih aktivnosti, a misija joj je da tvrtkama, investitorima i kreatorima politike osigura odgovarajuće definicije i smjernice za ekološki održive gospodarske aktivnosti.
Na taj bi se način osigurala sigurnost ulagača, zaštitili bi se privatni investitori od „greenwashing-a“, pomoglo bi se tvrtkama da budu održivije u borbi protiv klimatskih promjena, ublažila bi se fragmentacija tržišta te bi se ulaganja usmjeravala tamo gdje su najpotrebnija.
Nova publikacija stvara mogućnosti za održivi arhitektonski dizajn, mapirajući elemente dizajna prema postojećim kriterijima taksonomije. Cilj je iskoristiti mogućnosti koje EU taksonomija nudi stručnjacima za izgrađeni okoliš, što je samo jedan od važnijih elemenata DGNB sustava certificiranja.
DGNB sustav je alat za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju je DGNB System Partner za Hrvatsku te radi na razvoju i strateškoj implementaciji DGNB sustava na hrvatskom tržištu.
DGNB sustav je jedini usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ekonomskih aktivnosti. Uredba predstavlja dio paketa propisa i mjera te u odnosu na druge svjetske sustave certificiranja ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište.
New publication: The Value of Architecture in the context of the EU Taxonomy – by ACE and CPEA