Dana 20.2.2020. godine, četvrtak, održan je modul Green Building Professional edukacije 2019/2020 pod nazivom: “BIM, energetsko modeliranje & rasvjeta “, na kojem su predavanje održali: Kemal Lojo, Danfoss d.o.o., Monika Mlakić, Baldinistudio d.o.o., Dr.sc. Marino Grozdek, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Marko Bišćan, EIHP, Matija Marciuš, Signify,
Kemal Lojo ispred tvrtke Danfoss predstavio se s temom: “EPBD kao uvod u modernizaciju sustava grijanja i klimatizacije”, te je obradio sljedeće: regulacija sobne temperature s termostatskim rad ventilima u skladu s EPBD regulativom za novogradnje te renovacije postojećih objekata; dinamički balans kao kvalitetna mjera za unaprjeđenje postojećih sustava grijanja i klimatizacije sa statičkim balansom uz brzi period povrata investicije te je objasnio utjecaj implementacije navedenih mjera na povećanje energetske učinkovitosti sustava grijanja i klimatizacije kroz mjerenje postignutih ušteda na energentima.
Zatim, Monika Mlakić, ispred tvrtke Baldinistudio, odradila je prezentaciju na temu: “Jednostavnost kreiranja arhitektonskog BIM modela i energetska simulacija”, gdje je ukratko podsjetila što BIM znači i predstavlja te je primjer simulacije objašnjen na konkretnom slučaju.
Nadalje, dr.sc Marino Grozdek, održao je prezentaciju na temu: “Energetsko modeliranje zgrada i HVAC sustava u zgradama”, gdje je istaknuo da se 40% ukupno potrošene energije potroši u zgradama za potrebe grijanja, hlađenja, klimatizacije i ventilacije, pripreme potrošne tople vode i rasvjete. Kako su zgrade i termotehnički sustavi u njima iznimno kompleksni sustavi uvjetovani nizom parametara procjena potrošnje energije pojedinog sektora odnosno potrošača u zgradama vrlo je zahtjevan zadatak Postojeći alati i matematički modeli (uglavnom stacionarni) kojima se proračunava potrošnja pojedinog potrošača i sustava u cjelini može rezultirati značajnim pogreškama čime se dovodi u pitanje njihova svrsishodnost. S ciljem točnijeg predviđanja potrošnje energije nužno je dobro poznavanje pojedinih elemenata sustava te interakcije među njima. Jedino na taj način moguće je precizno ukazati na manjkavosti u dizajnu sustava i izdvojiti žarišta nepovrativosti što u konačnici može dovesti na značajnog smanjenja potrošnje energije. Dodatno, pojasnio je da energetsko modeliranje zgrada i HVAC sustava u zgradama podrazumijeva izradu matematičkih modela značajki zgrade i pripadajućih termotehničkih sustava temeljenih na fundamentalnim fizikalnim zakonima (zakon očuvanja mase, energije, količine gibanja, prijelaza topline i mase) koristeći računala. Na taj način moguće je izraditi i vrlo detaljno promatrati razne utjecaje i parametre koje utječu na ponašanje sustava te analizirati glavne indikatore bez provođenja skupih mjerenja, npr.: energetsku potrebu zgrade (Qhnd, Qcnd), toplinsku ugodnost boravka u prostoru, kvalitetu zraka, učinak i potrošnju termotehničkih sustava (HVAC), upravljanje sustavima. (izvor_ ppt prezentacija dr.sc. Marino Grozdek).
Marko Bišćan, ispred Energetskog instituta Hrvoje Požar, obradio je temu rasvjete te obuhvatio sljedeća područja: Osnove unutarnje rasvjete, zatim je pojasnio svjetiljke unutarnje rasvjete i osnove regulacije rada unutarnje rasvjete. Dodatnom, obradio je i temu: Energetski učinkovita javna rasvjeta te pokazao primjere iste.
Matija Marciuš, ispred tvrtke Signify, održao je prezentaciju na temu: Planiranje kvalitetnog svjetla i korištenje suvremene tehnologije.
Dana 21.2.2020. godine, petak, održao se modul Green Building Professional edukacije 2019/2020 pod nazivom: “Pametne zgrade & održivi promet”, na kojem su predavanje održali: mr.sc. Tomislav Stašić, dipl.ing.stroj., IDEA TO PROJECT d.o.o., Ante Gustin, Nextbike, i Željko Purgar, Renault Nissan.
Mr.sc. Tomislav Stašić, ispred tvrtke IDEA TO PROJECT d.o.o., održao predavanje koje je obuhvatilo sljedeće teme: mjerenje kao preduvjet upravljanju; HRN ISO 15232 – energijske značajke zgrade; cjelovita rješenja u zgradarstvu; nove komunikacijske tehnologije na primjeru sustava daljinskog očitanje potrošnje energije (LoRa, NB-IoT); te optimizacija potrošnje energije stare upravne zgrade HEP d.d.. Dodatno, prezentirao je pametna zgradu na primjeru 3Smart projekta stare upravne zgrade HEP d.d.
Zatim, Željko Purgar je obradio temu održivog prometa. Pojasio je kako održivi promet stoji na pet stupova: Integrirano planiranje, Hodanje, Vožnja s biciklom, Javni putnički prijevoz te Optimizacija individualnog motornog prometa. U okviru zadnjeg, optimizaciji motornog prometa, svrstava se električna mobilnost.
Taj dio održivog prometa je najvažniji, odnosno najzahtjevniji za implementaciju u pametne zgrade – znači najzanimljiviji i najznačajniji dio održivog prometa za arhitekte i građevinske inženjere. Da bi shvatili, što je potrebno korisnicima električnih automobila i koje izazove za arhitekte i građevinske inženjere donosi sa sobom električna mobilnost, kao najznačajniji dio individualne motorne mobilnosti budućnosti u okviru održivog prometa, potrebno je vidjeti „širu sliku“ uvođenja masovne električne mobilnosti. Obaveze država, nacrte razvoja, trenutačnog stanja i ciljeva do 2030. Na predavanju su bili predstavljeni i elementi ekonomike električnih automobila i cjelokupni izračun, ekonomske, energetske te klimatske opravdanosti masovne elektrifikacije prometa, na osnovi Hrvatske prometno-energetske stvarnosti. Uz spoznaju što sve omogućava učinkovitost električnih automobila, predstavljeno je bilo i, sa kojim će se sve izazovima susretati arhitekti i građevinski inženjeri, kad će električni auti postati sastavni dio života hrvatskih kućanstva.
Nadalje, Ante Gustin, iz tvrtke Nextbike, održao je predavanje na temu: “Održiva mobilnost u kontekstu pametnih gradova”. Predavanje je obuhvatilo priču o implementaciji sustava javnih bicikala u gradovima i općinama koju su ovaj oblik održive mobilnosti prepoznale kao polugu za pretvaranje urbanih cjelina, turističkih destinacija i sredina bez javnog prijevoza u poželjna mjesta za život zbog olakšavanja kretanja od točke A do točke B na ekološki i ekonomski prihvatljiv način.
S ova dva modula, završena je 8. po redu GBPRO edukacija koja je osigurala 23 novih certificiranih stručnjaka zelene gradnje, kojih u ovom trenutku ima 220.
Pozivamo i Vas da se pridružite novoj generaciji polaznika i saznate najnovije informacija iz svijeta zelene i održive gradnje – više informacija uskoro.
Niže pogledajte i GALERIJU FOTOGRAFIJA!
Edukacija se održava pod pokroviteljstvom:
Medijski pokrivaju:
|
|||