Najranije postignuta ugljična neutralnost među svjetskim industrijskim poduzećima
- Boscheva inicijativa za postizanje ugljične neutralnosti nema premca u opsegu i vremenskom okviru
- Ulaganja u postrojenja, zgrade, obnovljive izvore energije i zelenu električnu energiju
- Više od milijarde eura namijenjeno energetskoj učinkovitosti
Stuttgart i Renningen, Njemačka – Bosch već od sljedeće godine postaje potpuno klimatski neutralan. Više od 400 Boschevih lokacija diljem svijeta[1] te njihovi inženjerski, proizvodni i upravni objekti više neće ostavljati ugljični otisak. Tako će Bosch postati prvo veliko industrijsko poduzeće koje će ostvariti ovaj ambiciozni cilj u manje od godine dana. „Borbu protiv klimatskih promjena smatramo svojom odgovornošću i vjerujemo da moramo djelovati sada,” kaže dr. Volkmar Denner, predsjednik upravnog odbora društva Robert Bosch GmbH. Kako bi se brzo postigla neutralnost u pogledu emisija ugljičnih dioksida, Bosch će u bližoj budućnosti kupiti više zelene električne energije i nadoknaditi neizbježne emisije CO2 s pomoću programa neutralizacije učinka emisija ugljika. U nadolazećem razdoblju do 2030. tvrtka će postupno povećati udio obnovljive energije koju proizvodi i kupuje te će uložiti milijardu eura kako bi povećalo energijsku učinkovitost svojih postrojenja.
Kada Bosch postigne klimatsku neutralnost, više neće štetno utjecati na koncentraciju ugljikova dioksida u atmosferi. Tvrtka tako značajno doprinosi Pariškom sporazumu o klimatskim promjenama, ratificiranom 2015. godine, koji poziva na zadržavanje globalnog zatopljenja na razini znatno manjoj od 2 °C u usporedbi s predindustrijskim razinama „Svi moraju doprinijeti borbi protiv klimatskih promjena”, izjavio je Denner.
Brzo djelovanje za postizanje rane ugljične neutralnosti
Industrijska poduzeća poput tvrtke Bosch mogu značajno doprinijeti postizanju svjetske klimatske neutralnosti. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), proizvodnja je odgovorna za gotovo 32 posto svjetskih emisija ugljikova dioksida. Prema trenutačnom stanju Bosch emitira oko 3,3 milijuna metričkih tona ugljika na godinu. Tvrtka je već smanjilo emisije ugljika povezane sa stvaranjem vrijednosti za gotovo 35 posto od 2007. godine. „Ne počinjemo od nule. Stalno premašujemo svoje ciljeve relativnog smanjenja emisija ugljika. Sada je vrijeme za apsolutne ciljeve. Neka završno odbrojavanje započne”, kazao je Denner.
Usredotočenost na održive i obnovljive izvore energije
Počevši od 2020. godine Bosch će nadoknaditi sve preostale i neizbježne emisije ugljika prvenstveno kupnjom zelene električne energije od starih postrojenja i sudjelovanjem u programima neutralizacije učinka emisija ugljika. Tvrtka ulaže u projekte za zaštitu okoliša, certificirane rigoroznim normama, koji za cilj imaju podržavanje socijalnog i ekološkog razvoja. Programi neutralizacije učinka emisija ugljika postupno će se ukidati do 2030. godine, zbog čega Bosch pojačava ulaganja u obnovljive izvore energije. Namjerava i povećati broj fotonaponskih sustava u vlasništvu tvrtke, kao što su oni u gradovima Nashik i Bidadi u Indiji. Tim potezom tvrtka očekuje ostvarenje deseterostrukog povećanja u ugrađenim energijskim kapacitetima. Bosch će također potpisati dugoročne i isključive ugovore s dobavljačima iz novih vjetroelektrana i solarnih elektrana diljem svijeta koje mogu profitabilno funkcionirati i bez financijskih poticaja vlade. „Nova, čista energija doprinosi održivom pomaku k obnovljivoj energiji bez financijskih poticaja vlade”, dodao je Denner.
Milijarda eura i povezana rješenja za veću energetsku učinkovitost
Povećana energetska učinkovitost moćan je alat za postizanje ugljične neutralnosti. U sljedećih deset godina Bosch će uložiti milijardu eura u energetsku učinkovitost svojih postrojenja i zgrada. „Želimo u potpunosti smanjiti potrošnju energije i emisije ugljikova dioksida, a ne samo one koji se odnose na stvaranje vrijednosti”, rekao je Denner. Do 2030. godine tvrtka planira uštedjeti dodatnu energiju u iznosu od 1,7 teravatsati na godinu. To je više od jedne petine Boscheve trenutačne godišnje potrošnje te je usporedivo s količinom električne energije koju troše privatna kućanstva u Kölnu. Bosch godinama ustrajno provodi prakse upravljanja okolišem. Samo u 2018. godini tvrtka je provela oko 500 projekata energetske učinkovitosti te smanjilo potrošnju električne energije za približno 1,5 posto. Povezana proizvodnja također je postala ključ za postizanje učinkovitosti. Bosch je već postavio svoju patentiranu energetsku platformu, dio asortimana tvrtke koji obuhvaća rješenja Industrije 4.0, u više od 30 tvornica diljem svijeta. Ta je platforma softversko rješenje temeljeno na tehnologiji oblaka koje može pratiti i kontrolirati potrošnju električne energije svakog stroja.
Borba protiv klimatskih promjena plaća socijalne i ekonomske dividende
U razdoblju do 2030. tvrtka će snositi milijardu eura dodatnih troškova zbog kupnje zelene električne energije, sudjelovanja u programima neutralizacije učinka emisija ugljika te nabave električne energije iz obnovljivih izvora. U tom istom razdoblju Bosch će uložiti milijardu eura kako bi povećao energetsku učinkovitost u postrojenjima. Ovim povećanjem energetske učinkovitosti tvrtka Bosch uštedjet će oko jednu milijardu eura, snižavajući troškove poduzeća za osiguravanje ugljične neutralnosti s dvije milijarde na jednu milijardu eura do 2030. godine.
„Ugljična neutralnost je izvediva te se, ako se na njoj odlučno ustraje, može postići brzo. Od naših ulaganja imamo koristi ne samo mi u Boschu, nego i cijelo čovječanstvo”, kazao je Denner.
Izbor uzornih Boschevih projekata
Postrojenje u Feuerbachu : energetska učinkovitost zahvaljujući ljudima i strojevima
Feuerbach u Njemačkoj dom je Boscheva najstarijeg postrojenja na svijetu. Osnovano 1909., postrojenje stalno i sustavno modernizira svoje objekte za postizanje ukupne energetske učinkovitosti tvrtke. U sklopu sesija obuke u projektu „Energieerlebniswelt” (Svijet u kojem se može iskusiti energija), lokalni tim usredotočuje se na praćenje energije i podizanje svijesti među radnom snagom. U postrojenju se veoma uspješno provode projekti povrata topline, automatizacije prostorija, upravljanja isključivanjem napajanja strojeva i obnove trgovine. Njegove energetske potrebe snižene su za više od 50 posto u usporedbi s 2007. godinom; njegove emisije ugljika povezane sa stvaranjem vrijednosti snižene su za 47 posto.
Izračunavanje podataka za čuvanje energije u Homburgu
Boschevo postrojenje u Homburgu, u njemačkoj saveznoj državi Saarland, sve je bliže viziji o energetski učinkovitom, samoukom postrojenju. Poštedjelo je svijet oko 5000 metričkih tona ugljikova dioksida u posljednje dvije godine i više od 23.000 tona od 2007. godine. Ovaj pristup kombinira maksimalnu transparentnost s tehničkom inovacijom. Platforma za upravljanje energijom koju je razvio Bosch upotrebljava podatke iz strojeva prikupljene na oko 10.000 mjernih točaka. Zaposlenici mogu pratiti, kontrolirati i optimirati potrošnju električne energije svakog pojedinog stroja. Tehnička rješenja uključuju ventilaciju proizvodnih trgovina po potrebi, uporabu otpadne topline iz raznih strojnih postupaka te pametno upravljanje potrošnjom električne energije za strojeve.
Zeleni krovovi, fotonaponski sustavi i ugljična neutralnost u Renningenu
Boschevo postrojenje u Renningenu ugljično je neutralno od siječnja 2019. godine. Programi neutralizacije učinka emisija ugljika potpuno nadoknađuju ugljični otisak prirodnog plina koji troši sustav za grijanje. Postrojenje kupuje zelenu električnu energiju kako bi pokrilo svoje potrebe za električnom energijom. Uz to, 460 fotonaponskih modula postavljenih na krovovima zgrada proizvode električnu energiju za vlastitu uporabu u kampusu. Kako bi se mogle kontrolirati temperature u zgradi, krovovi na istraživačkom kampusu prekriveni su zelenilom; podzemna cisterna od 3600 m3 prikuplja kišnicu koja se skuplja kroz poklopac postrojenja za uporabu u rashladnim tornjevima klimatizacijskog sustava. Zeleni krovovi služe i za izolaciju od izravne sunčeve svjetlosti i pretjeranog nakupljanja topline na krovu. Ta kombinacija smanjuje količinu energije potrebnu za klimatizaciju zgrada za 20 – 30 posto. Na postrojenju se također nalazi objekt za obradu vode koji omogućava tvrtki Bosch da sačuva oko 20.000 m³ pitke vode godišnje.
Održivo grijanje u Rodezu
Smanjiti ugljični otisak postrojenja: to je ono što je tim u Rodezu u Francuskoj odlučio učiniti kad je započeo s planovima davne 2009. godine. Postrojenje sada ima objekt za grijanje na biomasu koji je u pogonu od 2013. godine. U objektu se spaljuju drvene strugotine koje je tim nabavio od lokalnih certificiranih održivih šumskih resursa. Postrojenje Rodez upotrebljava svoju električnu energiju za zagrijavanje vode i proizvodnju procesne topline. Objekt s pogonom na drvene strugotine u prosjeku pokriva 90 posto potreba za grijanjem postrojenja. Troši oko 6600 metričkih tona drvenih strugotina godišnje. Sagorijevanjem ove biomase otpušta se toliko ugljika u atmosferu koliko ga je iz atmosfere uzelo drveće. Tvornica je smanjila svoje godišnje emisije za oko 600 tona.
Smanjenje ugljičnog otiska u Bidadiju i Nashiku u Indiji s pomoću električne energije iz prirodnih izvora
Bosch Indija teži ostvarenju ugljične neutralnosti iskorištavanjem lokalno dostupnih, prirodnih izvora energije. Potaknut idejom opskrbe postrojenja potpuno obnovljivom energijom tijekom dnevnih sati, tim u Nashiku započeo je s ugradnjom svojih prvih fotonaponskih sustava 2015. godine. Sada postrojenje u Nashiku ima 50.000 solarnih ploča smještenih na krovovima, parkiralištima i tlu kako bi proizvelo oko 20 posto električne energije koju postrojenje treba na godišnjoj osnovi. Postrojenje je smanjilo emisije ugljika za otprilike 23.000 tona i uštedjelo oko 25.000 megavatsati energije od 2015. godine. To je jednako električnoj energiji koju potroši otprilike 23.500 indijskih kućanstava. Stručnjaci iz Boscha također su razvili ekološki prihvatljivo rješenje za čišćenje modula: voda se reciklira više puta i pročišćava ekološki prihvatljivim metodama.
Postrojenje u Bidadiju, oko 1100 kilometara južno od Nashika, također se koristi solarnom energijom. Postrojenje može pokriti oko 30 posto svojih energetskih potreba fotonaponskim sustavom koji nudi i dodatnu pogodnost: omogućuje idealne uvjete za uzgajanje povrća i začina kako bi kantina postrojenja bila dobro opremljena lokalnim proizvodima. Sunce nije jedini resurs koji se u ovom postrojenju dobro iskorištava. Postrojenje također usmjerava kišnicu u malo jezero kako bi se napunile zalihe vode za lokalno stanovništvo.
Obnovljivi izvori energije kao glavni izvor energije za Bosch u Meksiku
Meksiko je modernizirao svoju energetsku politiku. Prema energetskoj reformi koja je tamo provedena 35 posto električne energije mora biti proizvedeno iz nefosilnih goriva do 2024. godine. S obzirom na veliki broj sunčanih sati na godinu i regije s pojačanim vjetrom, geografija i klima Meksika sigurno idu u prilog tom cilju, što, uz posvećenu podršku vlade i industrije, stvara čvrst temelj za promjenu. Bosch je dio tog pokreta te je već postavio visoki standard: energija koja proizlazi isključivo iz vjetroelektrane Dominica u saveznoj državi San Luis Potosí pokriva više od 80 posto energetskih potreba svih Boschevih lokacija u Meksiku. Bosch Mexico uspio je uštedjeti 56.000 metričkih tona CO2 u 2018. godini prebacivanjem na pretežno obnovljive izvore energije.
Kontakt za medije: Kristina Šperanda Ferenc, +385 1 295-80-47
Grupa Bosch vodeći je svjetski dobavljač tehnologija i usluga. Zapošljava oko 410.000 zaposlenika diljem svijeta (podaci od 31. prosinca 2018.). Tvrtka je ostvarila prodaju od 78,5 milijardi eura u 2018. godini. Djelatnosti grupe podijeljene su u četiri poslovna područja: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods i Energy and Building Technology. Kao jedna od vodećih tvrtki za internet stvari Bosch nudi inovativna rješenja za pametne domove, pametne gradove, povezanu mobilnost i povezanu proizvodnju. Bosch primjenjuje svoju stručnost u tehnologiji senzora, softveru i uslugama, kao i vlastitom oblaku za internet stvari da bi svojim korisnicima iz jednog izvora pružao povezana rješenja iz više domena. Strateški je cilj Grupe Bosch osmisliti rješenja za povezani život. Inovativnim i inspirativnim proizvodima i uslugama Bosch unapređuje kvalitetu života diljem svijeta. Ukratko, Bosch proizvodi „Tehnologiju za život”. Grupa Bosch sastoji se od društva Robert Bosch GmbH i otprilike 460 podružnica i regionalnih društava u više od 60 zemalja. Boscheva globalna mreža proizvodnje, inženjeringa i prodaje te prodajni i servisni partneri tvrtke pokrivaju gotovo sve zemlje svijeta. Osnova rasta tvrtke u budućnosti njezina je snaga inovacije. Bosch zapošljava oko 68.700 zaposlenika u istraživanju i razvoju na gotovo 130 lokacija diljem svijeta.
Tvrtku je 1886. godine u Stuttgartu osnovao Robert Bosch (1861. – 1942.) kao „Radionicu za preciznu mehaniku i elektrotehniku”. Posebna struktura vlasništva tvrtke Robert Bosch GmbH jamči poduzetničku slobodu Grupe Bosch i omogućuje joj dugoročno planiranje i poduzimanje značajnih početnih investicija s ciljem osiguranja budućnosti tvrtke. Ukupno 92 % udjela u tvrtki Robert Bosch GmbH u vlasništvu je dobrotvorne zaklade Robert Bosch Stiftung GmbH. Većinu prava glasa ima industrijski trust Robert Bosch Industrietreuhand KG. Funkcije poduzetničkog vlasništva izvršava trust. Ostatak poslovnih udjela u vlasništvu je obitelji Bosch i tvrtke Robert Bosch GmbH.
Dodatne informacije dostupne su na internetskim stranicama www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse.
[1] Svi proizvodni i inženjerski objekti Grupe Bosch s 50 ili više zaposlenika i druga postrojenja sa 100 ili više zaposlenika