FGAG je prijavitelj i nositelj projekta razvoja studijskog programa održive i zelene gradnje, čija je priprema financirana iz Europskog socijalnog fonda, a koji bi mogao rezultirati jedinstvenim studijem koji bi se održavao na četiri hrvatska sveučilišta: u Splitu, Zagrebu, Rijeci i Osijeku.
Trend održive i zelene gradnje je u značajnom porastu u svim dijelovima svijeta. To pokazuje i veliko istraživanje u suradnji Svjetskog savjeta za zelenu gradnju i USGBCa o trendovima gradnje, provedeno u više od 60 zemalja, koje govori da diljem svijeta 28 posto stručnjaka u građevinarstvu svoje poslovanje temelje na održivom dizajnu i održivim konstrukcijama, pri čemu je gotovo 60 posto poslovanja orijentirano na korištenje zelenih tehnologija i proizvoda. Prepoznajući potrebu novih znanja i vještina na području održive i zelene gradnje, shvaćamo da je neosporno oplemenjivanje svih postojećih studija predmetnim znanjima te samim tim i opskrba tržišta multidisciplinarnim stručnjacima, stvarajući zanimanja budućnosti koja će biti ukorak sa svjetskim tržištem. Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveu- čilišta u Splitu je institucija sa 46 godina iskustva, prepoznata kao lider u razvoju urbanih područja u gradu Splitu, Dalmaciji i drugim regijama u Hrvatskoj i svijetu. U isto vrijeme je jedini multidisciplinarni fakultet na svom području u Republici Hrvatskoj. Nije onda iznenađujuće što je FGAG bio prijavitelj i nositelj projekta pod nazivom „Razvoj visokoobrazovnih standarda zanimanja i standarda kvalifikacija za područje održive i zelene gradnje uz razvoj novog sveučilišnog diplomskog programa održive i zelene gradnje s naglaskom na mediteransko područje“. Europsko povjerenje Sama projektna prijava je bila među najbolje ocijenjenim projektnim prijavama, zahvaljujući kvalitetnoj suradnji FGAG-a i konzultantske tvrtke UHY Savjetovanje d.o.o., prilikom pisanja projekta. Riječ je o projektu vrijednom gotovo tri milijuna kuna, od čega je 2,75 milijuna financirano iz nepovratnih sredstava Europskog socijalnog fonda i hrvatskog dr- žavnog proračuna, a navedeni projekt je uspješno završen 18. rujna 2016., nakon 15 mjeseci provedbe. Ovim projektom razvijeni su visokoobrazovni standard zanimanja (Voditelj projekata održive gradnje) i standard kvalifikacije (Magistar inženjer održive gradnje) te diplomski studijski program u području održive i zelene gradnje s naglaskom na mediteransko područje, a sve sukladno Hrvatskom kvalifikacijskom okviru. Uz to, kroz sastanke, predavanja, radionice i studijska putovanja usavršavalo se više od 40 nastavnika i predstavnika projektnih partnera u području održive i zelene gradnje te su i postojeći studijski predmeti obogaćeni suvremenim znanjima iz istog područja.
Uz FGAG na projektu su sudjelovali stručnjaci iz organizacija, instituta te tvrtki koje djeluju na području zelene gradnje i održivog razvoja: Hrvatski savjet za zelenu gradnju i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji su svojom stručnošću pridonijeli činjenici da standard zanimanja, standard kvalifikacije te novi studijski program budu visoko stručni i vezani uz praksu. Tu je i Udruga B-4 koja je na području Poljske provela više od 80 projekata, od kojih je značajan dio bio vezan uz temu odr- živosti i zelene gradnje. U projekt su uključeni i partneri Cemex d.d., Spegra inženjering d.o.o. te Hrvatska udruga poslodavaca, koji su posebno imali značajan utjecaj na rad radnih skupina te kontrolirali da standard zanimanja i kvalifikacije odgovaraju traženim kompetencijama na trži- štu rada. Institut za oceanografiju i ribarstvo je kao partner bio zadužen za primjenu koncepta održivosti u mediteranskom području tijekom izrade standarda zanimanja te formiranja studijskog programa. Iznimno značajni partneri u projektu bile su Hrvatska komora arhitekata, Hrvatska komora inženjera građevinarstva te Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, koje su tijekom projekta imale ulogu formiranja multidisciplinarnih zanimanja i kvalifikacije. Projektnom konzorciju se priključio i klaster CEDRA Split, kao partner za aktivno i projektno učenje te eko-društveno poduzetništvo.
Cijeli članak pročitajte OVDJE – str 13!
Izvor: http://www.unist.hr/Portals/0/docs/universitas/Universitas%2089.pdf?ver=2017-03-27-083811-850