Na hrvatskom tržištu HSZG kao neprofitna udruga postoji od 2009. godine, kao dio Europske regionalne mreže savjeta za zelenu gradnju i Svjetskog savjeta za zelenu gradnju (www.worldgbc.org) čije članice djeluju u 102 zemlje svijeta čineći najveću globalnu organizaciju za zelenu gradnju u svijetu.
U Hrvatskoj je HSZG u potpunosti orijentiran profesionalnom članstvu te danas ima ukupno 103 člana, izuzetno vrijednih brandova, popis kojih je dostupan ovdje: /hr/clanovi/ Djelatnosti koje se najčešće uključuju u članstvo HSZG-a su vezane uz bankarski sektor, zatim investitori i građevinske tvrtke, arhitektonski uredi i uredi svih ostalih inženjerskih struka, proizvođači građevinskog materijala, suvremenih inteligentnih rješenja u zgradarstvu, rješenja za energetski učinkovitu rasvjetu, klimatizacijske sustave, efikasno korištenje vodnih resursa, krajobraznu arhitekturu, energetsko certificiranje, posredovanje nekretninama itd. itd. – dakle svi dionici graditeljskog sektora koji se vezani uz planiranje, projektiranje, izvođenje, održavanje i upravljanje zgradama prema principima zelene i održive gradnje.
Osim ove grupe članova, sve više jedinica lokalne samouprave i kompatibilnih organizacija našoj ulazi u članstvo HSZG-a ne bi li se povezali sa stručnjacima iz područja zelene gradnje koje okupljamo u svom članstvu.
Osnovna uloga HSZG-a je educirati opću i stručnu javnost o apsolutno svim pitanjima vezanim uz zelenu gradnju i provoditi transformaciju hrvatskog tržišta nekretnina (novogradnja i postojećih) prema održivosti s krajnjim ciljem implementacije što više zelenih elemenata u zgradarstvu (javne, komercijalne i višestambene zgrade te obiteljske kuće), ali i infrastrukturnim projektima i čitavim urbanim i ruralnim zonama.
U svrhu dostignuća ekonomske isplativosti, ekološke održivosti, poštovanja kulturoloških i prostornih vrijednosti HR kao i dobrobiti za njene stanovnike, HSZG je izuzetno aktivan u suradnji sa svim relevantnim ministarstvima, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ostalim državnim tijelima povezanih s predmetnom temom, te čitavim nizom komora – od Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske komore arhitekata, građevinskih inženjera, inženjera strojarstva elektrotehnike, krajobrazne arhitekture i geodezije. Također, aktivno surađuje sa više arhitektonskih i građevinskih fakulteta u zemlji, a neki su od njih i članovi HSZG-a.
U 5 godina postojanja, HSZG je stvorio mrežu od 7.000 stalnih korisnika zelenih vijesti i informacija o zelenoj gradnji, educirao je više od 2.500 profesionalaca o temi zelene gradnje i u ovom času ima 90 certificiranih Green Building Professionalsa.