Hrvatski savjet za zelenu gradnju sudjelovao je na dvodnevnom skupu (21. i 22. veljače 2024. godine) u okviru projekta PROBONO H2020 održanom u Portu, Portugal. Kroz informativne prezentacije i interaktivne radionice, detaljno je predstavljen koncept Green Building Neighbourhood-a (GBN-a) te se raspravljalo o praktičnim primjenama i napretku Living Labova (LL-a). Skup je zaključen vrlo zanimljivom radionicom “Business Model Innovation Game” gdje su sudionici grupno radili na načinima i modelima replikacije rješenja koja će proizaći iz petogodišnjeg projekta.
U sklopu skupa, organiziran je posjet u SONAE kampus gdje su sudionici imali priliku iz prve ruke steći iskustva i saznanja o napretku jednog od šest projektnih laboratorija (LL) te o pozitivnim utjecajima zelenih susjedstava (GBN) na razvoj gradova. Bila su to dva iznimno uspješna dana te su svi sudionici oduševljeni postignutim napretkom projekta!
PROBONO je jedan od 12 projekata financiranih iz EU sredstava na kojima radi GBC Croatia. Konzorcij PROBONO-a od 47 partnera surađuje na razvoju tehnologija za jačanje, izgradnju, obnovu i prenamjenu postojećih susjedstava u zelena susjedstva (GBN) diljem Europe. Vizija projekta PROBONO H2020 je usmjeriti europsku građevinsku industriju na potrebe korisnika, kroz suradnju sa širom zajednicom dionika (participaciju), kako bi se stvorila mjerljiva, održiva i zelena susjedstva (GBN) koja su CO2 neutralna, odnosno s pozitivnom energetskom bilancom. Za provedbu projekta je predviđeno više od 25 milijuna eura. Tehnologije i inovacije se implementiraju i testiraju u 6 gradova – LL (Madrid – distrikt; Dublin – distrikt; Porto – poslovni kampus; Brussels – škola; Aarhus – sveučilišni kampus; Prague – sveučilišni kampus) i u 6 digitalnih baza podataka. Ove baze sadrže podatke prikupljene u LL (digitalni blizanci, eng. Digital twins) i služe poboljšanju usluga i rada laboratorija (fizički blizanci, eng. Physical twins) uz jačanje otpornosti na različite pritiske te prilagodbu trenutnim i budućim klimatskim promjenama.
Kako bi se osigurala održivost projekta, uz ekonomsku komponentu baziranu na razvoju inovativnih tehnologija, replikacija PROBONO projekta uključuje i socijalnu i ekološku komponentu. PROBONO pristup predstavlja niz participativnih metoda koje potiču ključne dionike (građane) na sudjelovanje u oblikovanju i implementaciji održivog GBN-a. Dugoročni cilj projekta je osigurati ishode poput povećanja dostupnosti stanovanja i raznovrsnosti ponude sadržaja, smanjenja siromaštva i nejednakosti, proširenja i osiguravanja pristupa poslovima i obrazovanju, te stvaranja otpornijih zajednica na klimatske promjene. Nadalje, PROBONO pristup potiče i promicanje javnog zdravlja i dobrobiti. Kroz 6 LL pruža se jasan primjer primjene tehnoloških i društvenih inovacija na drugim lokacijama, a sama provedba će biti ubrzana s pomoću 5 “omogućivača” za ubrzanje tranzicije GBN-a: Strateško planiranje GBN-a, Grupe za društveno angažiranje i inovacije, Izgradnja i obnova GBN-a, Zelena energija GBN-a te Platforma za digitalizaciju GBN-a (“digitalni blizanci”).