Energetska obnova zgrada u izrazitom je fokusu Europe. Postići cilj klimatski neutralnog kontinenta bit će izazovno. Svaka članica mora dati svoj obol, pa tako i Hrvatska. Konferencija ‘CO2 do 55‘ propagira načine i modele smanjenja potrošnje energije i emisija CO2, korištenje obnovljivih izvora energije te korake ka zelenome i održivome u zgradarstvu (privatnom, javnom, komercijalnom).
Konferencija ‘CO2 DO 55 – Zeleni plan za Hrvatsku‘ će se održati u četvrtak, 21. ožujka 2024. s početkom u 10h
UŽIVO u Zagrebu u Hotel Westin (dvorana Panorama, 17. kat) Kršnjavoga 1 i
ONLINE uz live prijenos na YouTube i Facebook ZGRADOnacelnik.hr, zagreb.info, dnevno.hr
Konferencija je besplatna za sve zainteresirane uz obaveznu prijavu unaprijed putem prijavnice
Hrvatski savjet za zelenu gradnju je partner spomenutog projekta.
U okviru Konferencije Hrvoje Krapanić, predstavnik Inicijative za učinkovite zgrade održati će prezentaciju: Zgrade moraju biti energetski učinkovite, u periodu od 13:40-13:50.
O čemu se radi?
Dvije trećine od 43,6 milijuna stanova u obiteljskim kućama i višestambenim zgradama u zemljama srednje i istočne Europe (SIE) starije su od 30 godina (izgrađene prije 1989 prema EU Building Stock Observatory) i u velikoj su mjeri neučinkovite. Građani i društvo u cjelini pogođeni su visokim računima za energiju, niskom životnom udobnošću, ozbiljnim onečišćenjem zraka i ovisnošću o fosilnim gorivima iznad prosjeka EU.
Kako bi pomogli u rješavanju tih gorućih problema, vodeće tvrtke koje sudjeluju u procesima obnove zgrada obvezale su se da će surađivati na poticanju obnove zgrada i energetske učinkovitosti sustavnijim i učinkovitijim profiliranjem tih tema u raspravama o javnim politikama diljem zemalja srednje i istočne Europe.
Regionalni poslovni lideri osobno su podržali suradnju u zemljama srednje i istočne Europe te će osigurati dovoljne kapacitete i financijska sredstva potrebna za stvaranje i održavanje aktivnosti u obliku nacionalnih udruženja sposobnih sudjelovati u javnoj raspravi s odgovarajućim stručnim znanjem.
Tvrtke također planiraju iskoristiti svoju stručnost i znanje, pozvati druga poduzeća, nevladine, akademske i javne institucije na suradnju i na potporu nacionalnim i regionalnim inicijativama koje promoviraju obnovu zgrada i energetsku učinkovitost.
Suradnja je usmjerena na politike energetske učinkovitosti, programe obnove i druge srodne aspekte u zemljama srednje i istočne Europe, uključujući Poljsku, Češku, Slovačku, Mađarsku, Rumunjsku, Bugarsku, Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju i druge.