Dana 28. svibnja 2024. godine, na snagu je stupila nova Direktiva o energetskim svojstvima zgrada koju je donijela Europska unija. Ova direktiva donosi značajne promjene s ciljem povećanja stope renovacije zgrada u Europskoj uniji, posebno za zgrade s najlošijim energetskim svojstvima. Direktiva također podržava bolju kvalitetu zraka, digitalizaciju energetskih sustava zgrada i razvoj infrastrukture za održivu mobilnost.
Revidirana Direktiva donosi niz mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada, a glavne mjere uključuju:
Postavljanje minimalnih zahtjeva u pogledu energetskih svojstava zgrada “Minimum energy performance requirements (MEPS)” za nestambene zgrade
Zemlje članice EU moraju postaviti nacionalne minimalne energetske zahtjeve za nestambene zgrade kako bi potaknule njihovu renovaciju.
Renovacija zgrada s najlošijim energetskim svojstvima
Nacionalne mjere će osigurati da se barem 55% smanjenja prosječne potrošnje primarne energije postigne kroz renovaciju zgrada s najlošijim energetskim svojstvima.
Poboljšanje energetskih certifikata zgrada „Energy Performance Certificates (EPC)”
Certifikati će biti poboljšani kako bi se temeljili na zajedničkim kriterijima, čime će se povećati njihova pouzdanost i kvaliteta.
Uspostava putovnica za obnovu zgrada
Ove putovnice će voditi vlasnike zgrada kroz fazne i dubinske energetske renovacije.
“Zgrada s nultim emisijama (ZEB)” kao novi standard za nove zgrade
Od 2028. godine za javne zgrade, a od 2030. godine za sve ostale nove zgrade, novi standard će biti “Zgrada s nultim emisijama”. Ove zgrade će morati biti spremne za instalaciju fotonaponskih ili solarno-termalnih sustava.
Izračun potencijala globalnog zagrijavanja za nove zgrade „Global warming potential (GWP)”
Novi zgrade će morati imati izračunat potencijal globalnog zagrijavanja kako bi se procijenio njihov utjecaj na okoliš.
Postupno ukidanje kotlova na fosilna goriva
Planirano je postupno ukidanje kotlova na fosilna goriva kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova.
Nacionalni planovi obnove zgrada
Ovi planovi će se fokusirati na dekarbonizaciju nacionalnog fonda zgrada, uključujući financiranje i osiguranje kvalificirane radne snage.
Fokus na kvalitetu unutarnjeg okoliša “Indoor environmental quality (IEQ)”
Direktiva nalaže državama članicama postavljanje standarda za zdravu kvalitetu unutarnjeg okoliša. Pametne tehnologije prepoznate su kao ključne za učinkovito praćenje i izvještavanje o IEQ-u.
Direktivu možete pronaći OVDJE
Ove mjere predstavljaju značajan korak naprijed prema postizanju održive i energetski učinkovite budućnosti za zgrade u Europskoj uniji.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju aktivno podržava ove promjene te nastavlja raditi na edukaciji i promoviranju najboljih praksi energetske učinkovitosti u graditeljstvu. Vjeruje se da će ove izmjene doprinijeti održivijem razvoju i poboljšanju kvalitete života svih građana.