Hrvatski savjet za zelenu gradnju, kao službeni DGNB System i Academy Partner, organizirao je jedinstvenu edukaciju International DGNB Consultant Training. Edukacija je održana putem zoom platforme od 23. do 27. rujna 2024.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju je jedini ovlašten na hrvatskom tržištu educirati nove DGNB stručnjake i certificirati prema DGNB-u.
DGNB – Europski certifikat održive gradnje, ujedno je najzastupljeniji certifikat na hrvatskom tržištu, prepoznat po svojoj sveobuhvatnosti i usklađenosti s europskim regulativama.
U današnje vrijeme investitori i vlasnici zgrada iskazuju sve veći interes i potrebu za DGNB certifikatom zelene gradnje. Ključni razlozi za takav interes su:
- ozelenjavanje portfelja nekretnina,
- osiguravanje veće vrijednosti nekretnina,
- bolji uvjeti za korisnike,
- povoljniji uvjeti financiranja,
- isplativije održavanje te
- ugodnost, zdravlje i sigurnost pri korištenju nekretnina.
Više od 25 sudionika steklo je nova i konkretna znanja o smjernicama, kriterijima i načinu na koji se zgrade certificiraju po DGNB sustavu. Dodatno, polaznici su time stekli i veću konkurentnost na tržištu rada i novih „zelenih“ zanimanja.
Predavači na edukaciji su vrhunski stručnjaci koji se dugi niz godina profesionalno bave održivom gradnjom te su vrsni poznavatelji DGNB sustava certificiranja, a ujedno su i DGNB konzultanti i auditori:
- Marko Markić, Croatia Green Building Council/ DGNB Consultant and Trainer
- Dr.sc. Vlasta Zanki, dip.ing.stroj., Sveučilište u Zagrebu, Geotehnički fakultet, Zavod za inženjerstvo okoliša, DGNB Consultant and Trainer
- Thomas Kraubitz, Buro Happold/ DGNB Senior Auditor and Trainer
- Levan Ekhvaia, German Sustainable Building Council – DGNB GmbH / DGNB Consultant and Trainer
- Johanna Torres Neira, DEKRA Assurance Services GmbH/ DGNB Auditor and Trainer
DGNB sustav certificiranja je njemački alat za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt. Najnapredniji je sustav na globalnoj razini zbog sveobuhvatnog pristupa te jedini certifikat koji jednaku važnost daje ekonomskom i ekološkom aspektu održivih zgrada. Jedini je u skladu s EU regulativama i normama te ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište. Sustav je usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ekonomskih aktivnosti. To je posebno važno za investitore jer gradnja na takav način predstavlja manji rizik financiranja i nižu kamatu što automatski oslobađa kapital za daljnje investiranje. DGNB sustav također se razlikuje od svih certifikata temeljem procjene životnog ciklusa zgrada koja uzima u obzir fazu planiranja, izgradnje, korištenja te rušenja zgrade (Life cycle assessment – LCA) te temeljem procjene troškova životnog ciklusa (Life cycle cost – LCC).