#BuildingLife projektom Croatia GBC donosi rješenja u suočavanju s emisijama stakleničkih plinova uz postizanje potpune dekarbonizacije sektora
U skladu s predviđenim aktivnostima i ciljevima projekta #BuildingLife, Croatia GBC je uspješno proveo prvi Nacionalni leadership forum. Organizacija leadership foruma podrazumijeva okupljanje stručnjaka i dionika iz različitih iz područja održivog razvoja, zaštite okoliša, energetike i građevine, koji imaju priliku podijeliti svoja iskustva i znanja s drugim sudionicima, te ih usmjeriti prema donošenju zajedničkih rješenja za klimatske izazove i smanjenja emisija CO2. Također, pri suočavanju s izazovima dekarbonizacije, projekt nastoji stvoriti platformu za pojačanu komunikaciju javnog, privatnog i akademskog sektora te nevladinih organizacija. Na prvom sastanku sudjelovalo je 35 aktera i stručnjaka iz područja industrije, akademskog i javnog sektora.
Cilj #BuildingLife projekta je postizanje potpune dekarbonizacije sektora kroz čitav životni ciklus zgrada te provedba ambicioznog Europskog zelenog plana. Na temelju prezentacija, doprinosa i diskusija koje će proizaći iz Leadership foruma izradit će se roadmap koji će definirati pitanja cjeloživotnog ugljika.
Josipa Arapović, projektna koordinatorica Croatia GBC-a predstavila je projekt #BuildingLife te plan izrade nacionalnog roadmap-a dekarbonizacije. Također predstavljen je cilj Nacionalnog leadership foruma, koji je sastaviti nacionalni roadmap za ugljično neutralni izgrađeni okoliš na temelju najboljih primjera u sektoru, pružajući konkretne primjere i prekretnice za sve dionike u razvoju vlastitih aktivnosti. Croatia GBC bazira se na holističkom pristupu, te uzima u obzir preporuke i savjete predstavnika iz svih sektora- akademskog, javnog i privatnog.
Prof.dr.sc. Nela Vlahinić Lenz ispred Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, predstavila je institucionalni okvir i ekonomski pogled dekarbonizacije te tranziciju prema nisko-ugljičnoj budućnosti. Također, u predavanju obuhvaćen je odnos dekarbonizacije i promjene na tržištu rada kao i učinak pandemije na dekarbonizaciju s posebnim osvrtom na posljedice COVID-19 krize na ubrzanje tranzicije prema nisko-ugljičnoj budućnosti. Zaključno, predstavljeni su obavezujući ciljevi u pogledu emisija za ključne sektore gospodarstva.
Zatim, temu održivi, zeleni i digitalni: planovi i praksa, obradila je dr. Ana-Maria Boromisa, koja je u okviru svog predavanja predstavila Institut za razvoj i međunarodne odnose, kao i strategije i politike nužne za provedbu Europskog zelenog plana. Također dan je osvrt na institucijski i organizacijski okvir, odnosno pregled ključnih institucija na nacionalnoj razini nužnih za kreiranje i provedbu politika relevantnih za Europski zeleni plan. Zaključno, ponuđene su preporuke za unaprjeđenje mehanizama koordinacije na nacionalnom nivou.
Snimku cijelog sastanka pogledajte ovdje.