Na petu godišnjicu usvajanja Pariškog sporazuma, Hrvatski savjet za zelenu gradnju- Croatia GBC pokrenuo je kampanju za postizanje potpune dekarbonizacije sektora kroz čitav životni ciklus zgrada. #BuildingLife je višegodišnja kampanja čiji je cilj provedba ambicioznog Europskog zelenog plana.
Za više informacija pogledajte video.
Kao dio #BuildingLife kampanje CGBC će okupiti predstavnike iz cijelog sektora kako bi izradili znanstveni i industrijski potkrepljeni nacionalni plan dekarbonizacije. Pomoću suradnje privatnog i javnog sektora, #BuildingLife kampanja će potaknuti promjenu u Europskim politikama koje se odnose na ukupni utjecaj zgrada na okoliš, iz perspektive ugljika i ostalih činitelja, u cjeloživotnom ciklusu izgrađenog okoliša.
Dean Smolar, izvršni direktor CGBC-a objasnio je: „Vrijeme je za djelovanje, sada! BuildingLife projekt je nužan radi svjetske borbe za dekarbonizaciju i postizanje ciljeva klimatske neutralnosti. Vjerujemo da zajedničkim suočavanjem s pitanjem ostvarenja nultih stopa emisija CO2, omogućavamo brži gospodarski oporavak i pozitivan utjecaj na zdravlje ljudi”.
Cilj #BuildingLife projekta je postići kombinaciju djelovanja privatnog sektora i javne politike neophodne za rješavanje utjecaja zgrada na okoliš. U Hrvatskoj projekt je pokrenut uz podršku nekoliko značajnih ambasadora, uključujući Dr. sc. Julija Domca, posebnog savjetnika Predsjednika Republike za energiju i klimu; Martinu Šimić Baranović, direktoricu Signify Hrvatska; Dražena Jakšića, ravnatelja Energetskog Instituta Hrvoje Požar; Vedranu Likan, (EMBA, MRICS), inicijatoricu osnivanja i počasna članica Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i direktorica Colliers Hrvatska; Vladimira Bartakovića, direktora Sika-e Hrvatska; Vladimira Turinu, direktora Viessmann-a Hrvatska.
Dr. sc. Julije Domac, posebni savjetnik Predsjednika Republike za energiju i klimu izjavio je: „Naš odgovor na klimatsku krizu test je vjerodostojnosti, humanosti i solidarnosti. Gradovi, regije i njihove energetske agencije vjeruju da Europska unija može postati klimatsko neutralni kontinent, ali samo ambicioznim djelovanjem – zgrade tu moraju biti u prvom planu!“
Martina Šimić Baranović, direktorica Signify Hrvatska, izjavila je: „Znanje i tehnologija za izgradnju ugljično neutralnih zgrada postoje već danas u rukama vodećih tvrtki. Djelujući zajedno sa javnim sektorom možemo stvoriti snagu za izgradnju zdravije budućnosti za nas i našu djecu. Gradimo život zajedno #Buildinglife“.
Croatia GBC će raditi na kampanji #BuildingLife zajedno s devet drugih savjeta za zelenu gradnju (Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Nizozemska, Poljska, Španjolska te Ujedinjeno Kraljevstvo).
Svaki GBC razvit će nacionalnu strategiju i zajedno će raditi na strategiji EU politike za dekarbonizaciju sektora. Projekt započinje uz potporu tri istaknuta zastupnika u Europskom parlamentu: Sirpa Pietikäinen (EPP), Maria Spyraki (EPP) i Ciarán Cuffe (Zeleni).
Sirpa Pietikäinen, EPP, zastupnica u Europskom parlamentu.
“Usvajanjem pristupa cjeloživotnog ciklusa suočavamo se s klimatskom krizom, usvajamo blagodati prelaska na kružno gospodarstvo i provodimo Europski zeleni plan. No, istovremeno Europska komisija i nacionalne vlade moraju se obvezati na ambiciozne politike za rješavanje utjecaja ukupnog ugljika kao i utjecaja iskorištavanja resursa na naš sektor. Zbog toga podržavam #BuildingLife.“
Što je #BuildingLife?
#BuildingLife projekt podržavaju Zaklada IKEA i Zaklada Laudes bespovratnim sredstvima u ukupnom iznosu od preko 3 milijuna eura.
Projektom se želi postići integracija djelovanja privatnog sektora i javnih politika neophodnih za suočavanje s utjecajem zgrada na ljudsko zdravlje i okoliš.
Trenutne politike EU i država članica o izgrađenom okolišu odnose se samo na upotrebu energije za vrijeme operativnog korištenja zgrade. #BuildingLife se usredotočuje ne samo na takve emisije, već i na okolišne utjecaje i zagađenje tijekom proizvodnje, transporta, izgradnje te na kraju razgradnje, dekompozicije i zbrinjavanja građevina. Ove emisije koje često nazivamo radni, tj. ugrađeni ugljik (embodied carbon), doprinose s 11% svih svjetskih emisija stakleničkih plinova.
Ključno je uhvatiti se u koštac s ukupnim emisijama koje proizlaze iz građevinskog sektora kako bi se dostigli ciljevi Europskog zelenog plana i ostvarila klimatski neutralna Europa do 2050.