Hrvatski savjet za zelenu gradnju (GBC), osnovan 2009. godine vodeća je brzorastuća organizacija, promicatelj i glavni pokretač transformacije ka održivoj gradnji kroz umrežavanje, edukaciju i projekte vezane uz teme: održive gradnje, energetske učinkovitosti i e-mobilnosti, kružnog gospodarstva, prepoznata u svome radu i internacionalno.
Croatia GBC dio je Svjetskog savjeta za zelenu gradnju (World Green Building Council – worldgbc.org ) i Europske mreže savjeta za zelenu gradnju. Inicijator je i povezivanja Savjeta u okruženju (CEE i SEE). Croatia GBC sudjeluje u velikom broju projekata financiranih iz nacionalnih i EU izvora posljednjih godina, čime se prepoznaje kao jedna od vodećih organizacija u polju pripreme i provedbe projekata održivog razvoja.
Naši vjerni članovi prepoznaju važnost našeg djelovanja unatoč krizi. Riječ je o najboljim firmama u ovom dijelu Europe. Intenzivnom suradnjom, trudom i radom Croatia GBC postao je glavni nositelj nacionalno prepoznate mreže koja okuplja 115 članova, više od 20 institucionalnih partnera, preko 20 medijskih partnera i gotovo 8.000 profesionalaca koji se nalaze u GBC bazi partnera.
Predvodnici smo promocije i implementacije zelene gradnje za stručnu i opću javnost zadnjih desetak godina. Tome svjedoči i posjećenost od više tisuća ljudi na našim događanjima: Green Building Professional edukacija, središnjoj konferenciji i online edukaciji „Kako dizajnirati prema nZEB“ namijenjenu za dodatno stručno obrazovanje za inženjere, arhitekte i sve ostale zainteresirane stručnjake, sa sve većim brojem sudionika svake godine.
Zbog čega je zelena, odnosno održiva gradnja od iznimne važnosti?
Procjenjuje se da su zgrade u Europskoj uniji odgovorne za 40% energetske potrošnje te 36% emisije CO2 čime su veliki potrošači energije i zagađivači okoliša. Uz zgrade koje troše 40% energije, promet sudjeluje u oko 30% potrošnje sa gotovo 27% emisije CO2 . Emisija CO2 dovode do promjene u koncentraciji stakleničkih plinova što utječe na globalno zatopljenje. Osamnaest najtoplijih godina zabilježeno je u posljednja dva desetljeća te će porast temperature biti preko dva Celzijeva stupnja do 2060. godine ukoliko se ne poduzmu mjere da se to zaustavi.
Pariški sporazum iz 2015. godine bio je početak međunarodnih nastojanja. Tim nastojanjima se pridružila i Europska unija u okviru ciljeva za 2030. godinu. Utvrđeni su ciljevi za smanjenje emisije CO2 za 55% te povećanje udjela obnovljive energije. Nakon dolaska nove Europske komisije čiji je mandat počeo 2019. godine, iznesen je Europski zeleni plan, skup političkih inicijativa da se Europa učini klimatski neutralnom do 2050. godine.
Europski zeleni plan obuhvaća akcijski plan za unapređenje učinkovitog iskorištavanja resursa prelaskom na kružno gospodarstvo. Potrebno je klimatski neutralno i kružno gospodarstvo koje uključuje popravak, ponovnu upotrebu te recikliranje i produžetak trajanja proizvoda. Riječ je o modernizaciji gospodarstva kroz izradu trajnih i održivih proizvoda uz istodobnu zaštitu okoliša. Kao jedan od krucijalnih sektora za ostvarivanje energetskih i okolišnih ciljeva EU jest i građevinski sektor. Ono o čemu pritom treba posebno voditi računa jest utjecaj zgrade na okoliš što se čini putem metode procjene životnog ciklusa (life cycle assessment). Procjena životnog ciklusa uzima u obzir sve korake koji uključuju ekstrakciju materijala, projektiranje, potrošnju energije, promet, upotrebu obnovljivih izvora energije te cjelokupan utjecaj na ekološki učinak zgrade.
Croatia GBC-a daje svoj doprinos inicijativama Europske komisije putem međunarodnih projekata i organizacijom događanja kojima potičemo implementaciju smjernica Europske unije u sektoru zgradastva i prometa snažnim naglaskom na izgradnji energetski održivih zgrada, mjerenjem kvalitete zraka i zagovaranjem električnih automobila kako bi se smanjilo onečišćenje uzrokovano prometom. Trenutno sudjelujemo i provodimo pet međunarodnih projekata u slijedećim temama: očuvanje i obnova zgrada kulturne baštine; izrada Višedimenzonlanog okvira energetske obnove Levels; procjena životnog ciklusa zgrada (life cycle assessment), mjerenjem kvalitete unutarnjeg zraka te kako ostvariti niže emisije CO2 unutar građevinskog sektora.
Croatia GBC se nameće kao lider u podizanju svijesti o važnosti održivog razvoja i klimatskih promjena i okuplja ključne dionike iz svih interdisciplinarnih područja, pružajući edukaciju stručnjacima te stvarajući platformu za razmjenu ideja, znanja i iskustava kao nacionalna poveznica kreatora politika i čelnika industrije.
Više o svim našim projektima možete pročitati na našoj web stranici: https://www.gbccroatia.org/te nas kontaktirati na info@gbccroatia.org
Ukratko o projektima na kojima sudjelujemo:
Projekti HSZG
Build Upon2
Izvor financiranja: Horizon 2020
Tijek provedbe: Svibanj 2019. – Svibanj 2021.
Opis projekta:
- Ideja projekta je razviti suradnju s ključnim akterima na razini jedinica lokalne samouprave kako bi se uspostavio kvalitetan sustav podjele znanja i metodologija između tri razina vlasti; EU, nacionalne i lokalne
- Cilj je razviti Višedimenzionalni okvir energetske obnove koji će biti prikladan za implementaciju u svim državama sudionicama u provedbi projekta te se razviti u vodeći okvir pri procjeni kvaliteta energetskih obnova
- Naglasak projekta je na podizanju kapaciteta jedinica lokalne samouprave, specifično na području energetskih obnova kroz tri kategorije; okolišnu, ekonomsku i društvenu
LIFE Level(s) (LIFE for LCA/LCC Level(s))
Izvor financiranja: LIFE Program Europske komisije
Tijek provedbe: Listopad 2019. – Rujan 2022.
Opis projekta:
- Projekt nastoji predočiti značaj okvira Level(s) – u razvoju od strane Europske komisije, kao budućeg mjerila učinaka izgrađenog okoliša na ljudsko zdravlje i okoliš
- Širenjem svijesti i praktičnom implementacijom ključnih indikatora okvira Level(s) poput LCA, LCC i IAQ, projekt želi omogućiti podlogu za primjenu mjera i mehanizama potrebnih za kvalitetniju integraciju EU politika s nacionalnim praksama
- Dodatak cilj je usklađivanje vodećih europskih certifikacijskih shema s odrednicama Level(s)-a te integracija samog okvira s nacionalnim procesima javne nabave
ClimBuild (Climate Mitigation in Heritage Buildings)
Izvor financiranja: European Climate Initiative, fond u sklopu njemačkog Saveznog ministarstva zaštite okoliša, očuvanja prirode, graditeljstva i nuklearne sigurnosti
Tijek provedbe: 1.10.2020. – 30.11.2022.
Partneri: Zaklada Sendzimir (Poljska) i HSZG
Opis projekta:
- Glavni cilj projekta je širenje svijesti o primjenjivosti održivih rješenja u očuvanju zgrada kulturne baštine na lokalnim razinama u Poljskoj i Hrvatskoj.
- Kroz razmjenu stručnih ideja i iskustava, podjelu znanja i uvide u trenutno implementirane prakse, projekt će razviti programe izgradnje kapaciteta putem kojih će se pružati edukacija nacionalnim stručnjacima i akterima na lokalnim razinama.
- Projekt će provesti seriju online seminara i edukacija uživo, na kojima će se predstavljati zaključci s prethodnih aktivnosti te predlagati najbolje prakse glede procesa očuvanja i obnove zgrada kulturne baštine kroz publikaciju koja će nastati.
- Cilj je potaknuti dijalog između dionika, ostvariti više razine očuvanja zgrada kulturne baštine, utjecati na sniženje razina emisija CO2 i u konačnici smanjiti prazninu između posljedica utjecaja klimatskih promjena na moderne zgrade i zgrade kulturne baštine.
The transmission of intangible heritage as a sustainable tool for innovation and community in facing climate change
Izvor financiranja: Erasmus + KA2 program (Cooperation for innovation and exchange of good practices)
Tijek provedbe: 1.9.2020. – 30.9.2022.
Opis projekta:
- Cilj projekta je podizanje tri aspekata: održivost, kulturna baština i lokalna zajednica na višu razinu glede suočavanja s izazovima koje predstavljaju klimatske promjene i urbanizacija.
- Projekt nastoji identificirati čimbenike koji utječu na visoke razine zapuštenosti pri očuvanju zgrada i spomenika kulturne baštine te izloženost kulturnog naslijeđa negativnim utjecajima klimatskih promjena i zagađenja.
- Potom, projekt će pružiti edukaciju iz različitih područja očuvanja spomenika i zgrada kulturne baštine dionicima na ruralnoj/lokalnoj razini te otvoriti pristup modernim mehanizmima i principa suočavanja s izazovima zagađenja i klimatskih promjena.
- Cilj je ostvariti razmjenu znanja, vještina i praksi koje vode k ostvarenju projektnih ciljeva, te podići razine kapaciteta lokalnih dionika, uz višu razinu svijesti o metodama očuvanja kulturne baštine.
Building Life
Izvor financiranja: Zaklada IKEA i Zaklada Laudes
Tijek provedbe: Studeni 2020. – Prosinac 2022.
Opis projekta:
- Cilj projekta je ostvarenje nižih razina emisija CO2 unutar građevinskog sektora kroz utjecaj na privatni sektor i zagovaračke aktivnosti prema donositeljima političkih odluka
- Projekt nastoji ubrzati prihvaćanje odredbi EU Green Deala te njihovu implementaciju u građevinski sektor
- Ideja je jačanje komunikacije između ključnih aktera poput savjeta za zelenu gradnju i nacionalnih i EU institucija u svrhu ostvarenja zajedničkih ciljeva kojima će se kvalitetnije regulirati održive politike
- Dodatan cilj je pružiti podršku okviru Level(s) Europske komisije, kao dodatnom mehanizmu integracije privatnog i javnog sektora pri adresiranju cjeloživotnog ciklusa zgrada