Od ponedjeljka 5. listopada do srijede 7. listopada 2020. godine Hrvatski savjet za zelenu gradnju ugostio je partnere iz Poljske na projektu Climate Mitigation in Heritage Buildings iz Zaklade Sendzimir koji se održao u Zagrebu. Projekt je financiran iz European Climate Initiative-a, fonda u sklopu njemačkog Saveznog ministarstva zaštite okoliša, očuvanja prirode, graditeljstva i nuklearne sigurnosti.
Projekti HSZG-a financirani iz nekoliko različitih fondova: Horizon 2020, LIFE programa Europske komisije, European Climate Initiative-a (fonda u sklopu njemačkog Saveznog ministarstva zaštite okoliša, očuvanja prirode, graditeljstva i nuklearne sigurnosti), Erasmus KA2 projekt, Zaklada IKEA te Zaklada Laudes.
Glavni cilj ClimBuild projekta je širenje svijesti o primjenjivosti održivih rješenja u očuvanju zgrada kulturne baštine na lokalnim razinama u Poljskoj i Hrvatskoj. Trodnevni događaj sastojao se od prvog dana kick-off sastanka između dva partnera te dvodnevnog stručnog seminara.
Kick-off sastanak održao se u ponedjeljak 5.10. u hotelu Dubrovnik gdje su se nakon višemjesečnih online sastanaka partneri upoznali uživo, predstavili međusobno svoje organizacije te je ostatak sastanka prošao u analiziranju radnih paketa koji su dogovoreni prilikom prijave projekta, dogovarajući cjelokupan tijek projekta definirajući zadatke i rokove.
U utorak 6.10. održan je prvi dan stručnog seminara koji se održao u Hrvatskoj komori inženjera građevine. Na seminaru su sudjelovali stručnjaci iz Hrvatske i Poljske. Kroz polusatne prezentacije koje su se odvijale uživo i putem Zoom-a, cilj je bio dobiti pregled trenutnog stanja održivosti i obnove zgrada zaštićene kulturne baštine u Hrvatskoj i Poljskoj. Izdvaja se zamjenik ravnatelja REGEA-e, Velimira Šegon koji je isključivo za potrebe projekta predstavio informacije o nacrtu Nacionalnog programa obnove zgrada sa statusom kulturnog dobra, razvijanog od strane Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Zadnji dan trodnevnog događaja, odvio se u dvorcu Bračak u Zaboku, korištenom od strane Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske. Dvorac Bračak predstavlja vrlo uspješan primjer dobre prakse obnove kulturne baštine. Predstavnicima Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Zaklade Sendzimir je predstavljen dvorac kao i promjene koje su na njemu izvedene posljednjih godina što je doprinijelo raspravi o obnovi i restauraciji kulturnih dobara. U dvorcu Bračak se nastavila plodonosna rasprava o trenutnom stanju zgrada zaštićene kulturne baštine i praksama uz prikaz renovacije i statusa baštine u gradu Varaždinu koji je predstavila zamjenica gradonačelnika, Sandra Malenica.
Sve prikupljene informacije i primjeri sa dvodnevnog seminara će se iskoristiti prilikom izrade studije kao jednog od ishoda projekta sa prikazom stanja i dobrih praksi glede obnove i rekonstrukcije zgrada zaštićene kulturne baštine.
Predstavnici Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju su iznimno zadovoljni što je početak novog projekta prošao u odličnoj suradnji s akterima privatnog i javnog sektora koji su se odazvali na poziv za sudjelovanjem u seminaru. Uz poljske stručnjake koji su se spojili putem Zoom poveznice, sudjelovale su predstavnice Ministarstva kulture i medija, Mirna Sabljak i Kristina Zloušić-Idjaković, predstavnik Grada Karlovca, Robert Vodopić, te predstavnik tvrtke MAPEI, Nenad Karalija.
Uspješan početka projekta najava je nastavaka kvalitetne suradnje između dva partnera na projektu.