S pogledom na protekle mjesece u kojima su brojni globalni i nacionalni izazovi poput epidemije, potresa i klimatske krize postali dio svakodnevnog vokabulara, nemoguće je ne zaključiti kako je potrebno ojačati otpornost na navedena i slična pitanja. Dugoročno planiranje, osvještavanje i educiranje, neki su od ključnih koraka pri zaštiti od klimatskih i zdravstvenih izazova.
Zaštita okoliša i ljudsko zdravlje postali su dva nerazdvojna faktora te ih je kao takve nužno uvesti u područje neposredne svijesti. Prilagodba načina života ne zahtijeva potpunu promjenu navika, već samo njihovo preusmjeravanje prema mjerama i vrijednostima koje jamče dugoročne blagodati po nas same i naše okruženje.
Održiva gradnja shvaća značaj okolišnih implikacija građevinskog sektora i industrije te nastoji predano odgovarati na izazove koje proizlaze iz klimatskih promjena te sve većih okolišnih ugroza na ljudsko zdravlje. Samim time, izraz „klimatska nužda“, dobiva na imperativu sada više nego ikad prije.
Svjedočimo sve većoj urbanizaciji cijelog svijeta, a s druge strane postoji snažna svijest o ogromnom utjecaju koji građevinarstvo ima na klimu, prirodne resurse i ljudsko zdravlje. Da bi se suočili s brojnim izazovima, naši gradovi moraju osmisliti kako stvoriti bolje životno okruženje za buduće generacije. Odgovor je zapravo jednostavan: prihvaćajući održivu gradnju!
Kao što znamo, razmišljati o održivosti podrazumijeva upotrebu materijala koji se mogu reciklirati ili ponovno upotrijebiti, a koji imaju dugi životni vijek i smanjeni utjecaj ugljika tijekom cijelog životnog ciklusa. Grupa Saint-Gobain zajednički je započela važan projekt: postati ugljično neutralna do 2050. godine. U studenom prošle godine predstavljen je detaljan plan kako to postići i što ova inicijativa znači za naše industrijske operacije.
Predanost Saint-Gobaina ugljičnoj neutralnosti jedan je od ključnih stupova naše klimatske strategije. Pored prednosti rješenja koja pružamo našim kupcima, cilj nam je smanjiti, pa čak i neutralizirati naš utjecaj u pogledu emisije CO2. Postići ovu srednjoročnu i dugoročnu predanost znači djelovati danas, uzimajući prave vrijednosti za sutra. Kako bismo se približili energiji bez ugljičnih emisija, koristit ćemo zelenu energiju, prirodni plin ili, ovisno o dostupnosti, bioplin.
Inovacije su u srcu naših proizvoda. Razvijat ćemo proizvode s više recikliranog sadržaja, sustavna rješenja dizajnirana s nisko ugljičnim materijalima te lakše proizvode. Uzmimo primjer: velik dio CO2 koji se emitira u proizvodnji mnogih materijala u graditeljstvu povezan je s njihovom težinom. Čineći ih lakšim, smanjujemo njihov ugljični utisak, unaprjeđujemo radne uvjete izvođača i omogućujemo izgradnju lakših zgrada s ekonomičnijom strukturom.
Međutim, u osnovi je nešto nepoznato u vezi s ovom inicijativom: koji su to odlučujući faktori transformacije sektora u godinama koje dolaze? Kolika će biti cijena CO2 i hoćemo li imati porez na uvoz iz zemalja koje ne vrednuju cijenu CO2?
S obzirom na sve neizvjesnosti pred nama, naša filozofija jest osigurati da nismo ograničeni na jedan scenarij, da iskoristimo napore u istraživanju i razvoju kako bismo u roku od 10 do 15 godina mogli donijeti pravi izbor bez usmjeravanja u samo jednu tehnološku opciju. Stoga, kroz pilot projekte, predviđamo buduća zbivanja koja bi se mogla šire primijeniti.
Moramo djelovati brzo!
Pogled na prošla stoljeća pokazuje nam da su za razvoj nove infrastrukture i energetskih modela potrebna desetljeća. Na razini naše grupacije Saint-Gobain, neki naši industrijski procesi imaju životni vijek oko 15-20 godina, što znači da za postizanje ugljične neutralnosti 2050. imamo samo 10-15 godina za projektiranje (ako bismo odmah započeli s dizajniranjem) industrijskih procesa koje ćemo pokrenuti 2050. Za cijeli ovaj program bit će potrebna izvrsnost u kreativnosti, znanosti i tehnologiji. U ogromnim ekološkim izazovima s kojima se svi suočavamo tehnologija nije sve, ali bez tehnologije nećemo moći odgovoriti na vrijeme.
Što ako je ova pandemijska kriza bila naša najvrjednija lekcija?
S obzirom na hitnost situacije, promijenili smo se. U rekordnom vremenu građani širom svijeta promijenili su način rada, kretanja i socijalnih kontakata. Okidač se ne može zanemariti. Ponašali smo se odgovorno jer smo se bojali za sebe i svoje voljene. Postupali smo jer je opasnost bila neposredna. Ipak, kad se čini da se opasnost donekle smiruje, u napasti smo da brzo zaboravimo mjere i barijere koje su nas zaštitile. Čini mi se da su današnja ignoriranja opasnosti klimatskih promjena jedna od glavnih prepreka u postizanju pune i brze ekološke tranzicije. Nažalost pogrešno mislimo da su ozbiljne posljedice klimatskih promjena ili kolapsa biološke raznolikosti nešto što će se odvijati u dalekoj budućnosti. Moramo djelovati i usporiti ovu iskrivljenu percepciju. Nedjelovanje danas, prijetnja je našem vlastitom zdravlju sutra.
Kriza Covid-19 istaknula je vrlo snažnu vezu između zdravlja, zaštite okoliša i klime. Zagađenje zraka, vode, tla, buka…, šteta za naš okoliš može imati mnogo različitih oblika. Svi oni imaju neposredne posljedice na naše zdravlje. WHO sada procjenjuje da čimbenici okoliša igraju ulogu u 80% bolesti koje se najčešće redovito pojavljuju i odgovorni su za 23% svih smrtnih slučajeva. Zagađenje zraka, uključujući onečišćenje zraka u zatvorenom, dovodi do respiratornih bolesti i alergija. WHO ga je također prepoznala kao jednog od vodećih uzroka raka. Zagađenje vode izvor je mnogih bolesti: kolere, tifusa i dječje paralize, dok buka uzrokuje anksioznost i poremećaje spavanja.
Po mom mišljenju, ova povećana svijest o neraskidivoj vezi između zdravlja i okoliša prilika je za daljnje ubrzanje borbe protiv klimatskih promjena. Ukratko, o zdravlju i planeti mora se razmišljati zajedno. Ova rastuća svijest moćan je pokretač promjena, čak i u današnjim nesigurnim i teškim vremenima postoje razlozi za optimizam. Mi smo na prekretnici i ako djelujemo sada i prihvatimo održivu gradnju kao jedinu moguću opciju, imamo dobre šanse preokrenuti negativne klimatske promjene i djelovati u cilju prosperitetne budućnosti.
Daniel Domini mag.oec., direktor tvrtke Saint-Gobain građevinski proizvodi Hrvatska