U ponedjeljak 11.10 od 10 do 12:30 održan je drugi od ukupno četiri webinara u sklopu edukativnog online programa Renovacija i modernizacija zgrada kulturne baštine u doba klimatske krize, 4.10.-7.11.2021, a tema webinara je bila “zgrade kulturne baštine i potresni izazovi”.
Predavači na webinaru bili su:
- Iva Bošnjak – SOS Zagreb
- Mihaela Zamolo – upravni odbor Croatia GBC , HIS
- Josip Atalić – izv. prof. dr. sc – Građevinski fakultet
- Tomislav Petrinec – glavni konzervator ministarstva medija i kulture
Prva predavačica webinara, gospođa Iva Bošnjak predstavila je rad udruge SOS koja se zalaže za kvalitetnu i cjelovitu obnovu Grada Zagreba nakon prošlogodišnjeg potresa. Iskazali su svoju podršku interdisciplinarnom pristupu uključuje korištenje prikladnih energetski učinkovitih i tehnološki naprednih materijala istovremeno vodeći računa da se očuvaju povijesne značajke zaštićenih zgrada.
Gospođa Mihaela Zamolo dala je povijesni prikaz nastanka zaštićenih zgrada kroz različite povijesne epohe. Istaknula je kako one prekrivaju cjelokupni teritorij Republike Hrvatske jednako kao što postoji i opasnost od mogućih novih potresa. Predstavljena je i tipologija gradnje pojedinih zaštićenih zgrada te njihovi nedostaci poput nedovoljno otporne sturkture, neadekvatnih krovova i drugih primjera. Prikazano je oštećenje zgrada kulturne baštine u potresu te kako je bilo važno pristupiti obnovi s tri aspekta – kratkoročno, srednjeročno i dugoročno. Gospođa Zamolo je završila riječima kako je potrebno povećati potresnu otpornost istovremeno vodeći računa o zaštiti obilježja zgrada kulturne baštine.
Na predavanje gospođe Zamolo se nadovezalo predavanje profesora Atalića koji je pokazao da su i ranijih godina postojala predviđanja od potencijale rizika potresa. Više od 36% svih zgrada za stanovanje je izgrađeno prije 1964 godine (prije prvih propisa). Većina javnih ustanova državne uprave su također zgrade izgrađene prije 1964. godine Profesor Atalić podijelio je sa sudionicima primjere što se sve poduzelo nakon potresa u Zagrebu i Petrinji i izložio nekoliko spornih situacija gdje se pregovara sa konzervatorima kako pristupiti obnovi. Istaknuo je važnost neprestanog educiranja svih uključenih dionika.
Posljednje izlaganje održao je gospodin Petrinec koji je prikazao oštćenja za različitim zaštićenim zgradama u Zagrebu i Petrinji – muzejima, grobljima, institutima i još jednom prikazao klasifikaciju kulturno-povijesnog nasljeća zgrada kulturne baštine (barok, historicizam i moderna). Iznio je sve aktivnosti koje je bilo potrebno poduzeti nakon potresa kako bi se procijenilo stanje zgrada i uklonile neposredne opasnosti za građane. Hrvatska je u tome primila i inozemnu pomoć iz Italije.
Svi sugovornici su se složili kako je potreban interdisciplinaran pristup koji će omogućiti integralno rješenje za obnove zaštićenih zgrada.
Uz webinare, edukativni program se odvija putem Moodle platforme na kojoj se nalaze radni materijali i 3 zadatka. Dio polaznika s eduakacije će biti pozvani na radionice u jedan od tri grada – Zagreb, Rijeka, Koprivnica u 2022. godini. Novi polaznici se više ne mogu registrirati na platformu jer su se prijave primale do 8.10. te je broj mogućih sudionika ograničen. Moguće je prijaviti se na preostala 2 webinara ovdje.
Do 15.10. je potrebno napraviti i poslati prvi zadatak putem Moodle platforme.
Slijedeći webinar je 19.10 u 15 sati. Predavači su Carlo Battisti, Matthew_Grocoff i Bruno Deraedt