U srijedu, 14. svibnja 2025., u organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju (GBC Croatia), održana je GBC online edukacija „Konzultant za EU Taksonomiju“ namijenjena svim profesionalcima koji žele razumjeti i primijeniti kriterije EU Taksonomije u kontekstu zgradarstva, održivog financiranja i ESG okvira.
EU Taksonomija sve se više nameće kao ključan alat za definiranje, procjenu i usmjeravanje održivih ulaganja. Ulaganja u zgradarstvu, bilo da se radi o novogradnji, obnovi ili vlasništvu nad postojećim zgradama, moraju ispuniti stroge kriterije održivosti kako bi bila usklađena s europskim regulatornim okvirom i ciljevima klimatske neutralnosti.
Edukacija je ponudila detaljan pregled Uredbe o EU Taksonomiji, tehničkih kriterija, procesa audita te metodologije ocjene usklađenosti ulaganja u zgrade. Sudionici su imali priliku naučiti kako provesti verifikaciju projekata po taksonomijskim kriterijima, razumjeti pravila o „nečinjenju značajne štete“ (DNSH) i dobiti konkretne smjernice za provedbu održivih praksi.
Program je bio interaktivan i potaknuo je niz korisnih rasprava među sudionicima i predavačima oko praktičnih izazova primjene taksonomije u različitim fazama projekata.
Teme edukacije uključivale su:
- Što je EU Taksonomija i njezin značaj za tržište ulaganja
- ESG strategiju i izvještavanje u kontekstu zgradarstva
- Pregled tehničkih kriterija za:
- gradnju novih zgrada
- obnovu postojećih zgrada
- kupnju i vlasništvo nad zgradama
- Metodologiju audita i potvrdu usklađenosti ulaganja
- Povezivanje Taksonomije s nacionalnim ciljevima dekarbonizacije
Sudionike su kroz edukaciju u ulozi predavača vodili Marko Markić i Ana Smola iz GBC Croatia te Igor Anić i Tatjana Uzelac Obradović iz tvrtke Dvokut Ecro, koja je ponosni član GBC Croatia.
Edukacija je vrednovana u sklopu Programa stalnog stručnog usavršavanja s ukupno 4 sata (2 sata tehničke regulative i 2 sata stručnog sadržaja), a polaznici su po završetku dobili certifikat.
GBC Croatia, kao član CPEA-e (Climate Positive Europe Alliance), aktivno je sudjelovao u razvoju europskog metodološkog okvira za ocjenu usklađenosti ulaganja u zgrade. Taj je okvir preveden na hrvatski jezik i prilagođen kroz dvostupanjski neovisni sustav potvrde, koji se danas koristi kao standard za ESG izvještavanje u zgradarstvu u skladu s EU Taksonomijom.
Edukacija je još jednom pokazala važnost stručnog osposobljavanja u području održive gradnje i financiranja. Zahvaljujemo svim sudionicima na povjerenju, a novi termini edukacija bit će pravovremeno objavljeni na našoj web stranici.