U četvrtak i petak, 24. i 25. ožujka 2016. godine održani su moduli na temu: „Prostorno planiranje i urbanizam kao preduvjet zelene gradnje, odabir i upravljanje održivom lokacijom” te „Održivi materijali i resursi & održive drvene konstrukcije u zelenim zgradama“ u sklopu 5. generacije Green Building Professional edukacije 2015/2016 u Zagrebu. Edukaciju o zelenoj gradnji, koja stvara već 5. generaciju stručnjaka zelene gradnje, niz godina podupiru Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja RH, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode RH i Hrvatska komora arhitekata.
Predavanje „Prostorno planiranje i urbanizam kao preduvjet zelene gradnje, odabir i upravljanje održivom lokacijom” održao je inozemni stručnjak Martin Dreiseitel. Dreiseitel ima dugogodišnje iskustvo u suradnji s razvojnim tvrtkama i financijskim institucijama, državnim službenicima i industriji na odabiru i upravljanju održivim lokacijama u Europi te aktivno sudjeluje u razvoju i promociji brownfield strategija. „Upravljanje održivom lokacijom objedinjuje fokus na promoviranje odgovornih, inovativnih i praktičnih strategija dizajna lokacije koje uključuju brigu o biljkama, divljim životinjama, kvaliteti vode i zraka i pozitivno utječu na zdravlje zajednice koja se tamo nalazi. To vrijedi za fazu izgradnje i za fazu u kojoj se objekt koristi“, ističe Dreiseitel. Također, ukazao je i na važnost brownfield investicija koje podrazumijevaju ulaganje u prostor postojeće izgradnje, koja je ekonomskim ili drugim zakonitostima postala nerentabilna te je za sobom ostavila zapuštenu industrijsku, prometnu, vojnu ili turističku infrastrukturu. Ovakvo ulaganje za sobom povlači urbanu obnovu. I zato „održivi razvoj nije moda; on će postati (ako već nije) nužan za našu budućnost“, naglašava Dreiseitel.
Luca Volpi i Marko Franković bili su predavači na modulu „Održivi materijali i resursi & održive drvene konstrukcije u zelenim zgradama“. Volpi je obradio tematiku održivih materijala i resursa i njihove sustave ocjenjivanja te je istaknuo da “izazov održivosti pretpostavlja da bi buduće generacije trebale imati na raspolaganju istu količinu resursa, jednako u kvaliteti i količini, kao i sadašnje generacije.“ Kada je riječ o održivim drvenim konstrukcijama u zelenoj gradnji, „drvo, kao građevinski materijal, raste samo uz pomoć sunčeve energije, uvijek je dostupno, a u usporedbi s procesom proizvodnje i obrade drugih sirovina, zahtijeva minimalan utrošak energije. Posjeduje sposobnost prirodnog vezivanja za klimu štetnog CO2 i sposobnost proizvodnje kisika. Sve ove činjenice, s obzirom na pooštrene i vrlo visoke ekološke norme i zahtjeve današnjice, stavljaju drvo na prvo mjesto kad je riječ o izboru materijala“, naglašava Franković.