INTERVJU S PREDAVAČEM – STEVEN BECKERS – PROČITAJTE NA DOMOSFERI
U četvrtak i petak, 28. i 29. siječnja 2016. godine održani su moduli na temu: „Upravljanje zelenim zgradama i Cradle to Cradle” te “Rekonstrukcija zaštićenih zgrada prema principima zelene gradnje“ u sklopu 5. generacije Green Building Professional edukacije 2015/2016 u Zagrebu. Edukaciju o zelenoj gradnji, koja stvara već 5. generaciju stručnjaka zelene gradnje, niz godina podupiru Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja RH, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode RH i Hrvatska komora arhitekata.
Predavač na modulu „Upravljanje zelenim zgradama i Cradle to Cradle” je svjetski poznati arhitekt Steven Beckers, Lateral Thinking Factory, koji je dao uvid u najbolje prakse za uspješno upravljanje zelenim građevinskim projektima. Beckers je predavanje započeo rečenicom: „Održivi razvoj je razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnjosti bez ugrožavanja sposobnosti budućih generacija da zadovolje svoje vlastite potrebe“ te time dao uvod u cirkularnu ekonomiju – Cradle to Cradle – čiji je cilj očuvanje okoliša, povećanje učinkovitosti i stvaranje dodane vrijednosti proizvoda. Cirkularna ekonomija u stvari predstavlja održivi razvoj ponovnim iskorištavanjem resursa, smanjivanje i u krajnjoj liniji eliminaciju upotrebe kemikalija i stvaranje otpada. „Zgrade su kao drveća – ne koštaju više, a stvaraju više!“ kaže Beckers.
Carlo Battisti, Macro Design Studio, talijanski stručnjak za obnovu zaštićenih zgrada, LEED AP BD+C & GBC Home AP održao je predavanje “Rekonstrukcija zaštićenih zgrada prema principima zelene gradnje“ kroz koje je istaknuo da je, kada je riječ o obnovi povijesnih zgrada, zelene principe važno uvrstiti u europsku i svjetsku regulativu. Glavna prepreka obnovi zaštićenih zgrada je nedostatak financijskih sredstava, međutim, u slučaju zgrada s povijesnim značenjem, ipak nije pitanje samo poslovne prilike nego se treba razmotriti i društvena misija – očuvanje naše kulturne baštine za buduće naraštaje, smatra Battisti. Projekt koji je Battisti istaknuo je osobit primjer minimalnog procesa obnove na povijesnoj zgradi, koji djeluje u dva smjera i kompatibilan je: „ima sve značajke koje mislim da taj tip projekata treba imati. Riječ je o crkvi Broerenherk iz 15. stoljeća u nizozemskom Zwolleu, koja je prenamijenjena u knjižaru“, ističe Battisti. Battistijeva preporuka konzervatorima i arhitektima Hrvatske, po njegovom mišljenju, svodi se na dva koraka: stvoriti i utvrditi osnovnu kulturu očuvanja zgrada s arhitektonskom i povijesnom vrijednošću te razviti metodološki pristup problemu. Važno je uspostaviti zajednička pravila među svim uključenim i zainteresiranim stranama, a ne da arhitekti samostalno odlučuju od slučaja do slučaja, sukobljavajući se s konzervatorima, ističe Battisti.