Modul Digitalna sadašnjost, u okviru GBRPO DIGITAL 2020 edukacije, održan je 22. listopada 2020. godine. Na modulu su sudjelovali sljedeći predavači: mr.sc. Tomislav Stašić, dipl.ing.stroj., IDEA TO PROJECT d.o.o., dr. sc. Tea Žakula, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Zagrebu i Iva Kovačić, Univ. Prof. Dr. DI. Arch., TU Vienna.
Edukacija je okupila 30ak sudionika raznih struka, većinom arhitekata i inženjera građevinarstva.
Tomislav Stašić, ispred tvrtke IDEA TO PROJECT, održao je prezentaciju na temu: „Kako pripremiti i provesti projekt „pametne zgrade”?, u okviru kojeg je obradio sljedeće teme: mjerenje kao preduvjet upravljanju; nove komunikacijske tehnologije; cjelovita rješenja u zgradarstvu; optimizacija potrošnje energije i primjer „Pametne zgrade”. Istaknuo je da je svrha cjelovitih rješenja u zgradarstvu sljedeća: korištenje manje energije kako bi se postigao isti rezultat, korištenje iste količine energije za ostvarivanje boljih rezultata, niži troškovi i veća pouzdanost projekta. Dodao je da optimizacija potrošnje uključuje kontinuirano upravljanje sustavima s ciljem smanjenja potrošnje uz zadržavanje ili povećanje osjeta toplinske ugodnosti kod korisnika. Prednosti optimizacije potrošnje su: unapređenje rada sustava, kontinuirani nadzor i praćenje rada sustava, pravovremena reakcija na uočene nepravilnosti, osiguravanje zadovoljavajuće razine toplinske ugodnosti i realizacija uštede uz minimalne investicijske zahvate (oprema).
Prezentaciju na temu: „Umjetna inteligencija i digitalizacija u energetskom sektoru“, obradila je Tea Žakula, sa Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Sveučilišta u Zagrebu. Energetski sektor se ubraja u najkonzervativnije i najinertnije sektore, odnosno one koji najsporije primjenjuju nove tehnologije. Posljedice konzervativnog i inertnog načina razmišljanja je lako kvantificirati. Međutim, trenutno se mogu primijetiti znatna ulaganja u digitalnu infrastrukturu i softver. Žakula je također istaknula i da je cilj naprednih sustava upravljanja, korištenjem digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije, omogućiti optimizaciju cjelokupnog sustava u stvarnom vremenu na temelju informacija o stanju sustava i trenutnih potreba korisnika.
Iva Kovačić, sa TU Vienna, obradila je temu: „Building Information Modelling za Integralno Planiranje“, u okviru koje je pojasnila značenje BIM-a i potrebu integralnog planiranja. Integralno planiranje podrazumijeva metodu dizajna i planiranja orijentiranu na životni ciklus koji se bazira na ranoj početnoj suradnji svih sudionika u projektu, podržanu digitalnim alatima za kontinuiranu razmjenu podataka koji omogućuju modeliranje, simulaciju, predviđanje i optimizaciju izvedbe dizajna.
Dugogodišnje iskustvo u organizaciji spomenute edukacije u ovoj izvanrednoj situaciji uslijed pandemije COVID 19 virusa, ponukalo nas je da se preusmjerimo na digitalne platforme te smo po prvi puta omogućili edukaciju kojoj su pristup imali polaznici iz cijele Hrvatske!
Još uvijek je moguće slušati pojedinačne module:
• 27.10. KRUŽNO GOSPODARSTVO
• 28.10. Energetski učinkovita VELUX rješenja za ravne krovove/ Prijavnica
Više informacija potražite ovdje.
POKROVITELJI
ZELENI PARTNER
STRUČNI PARTNER
MEDIJSKI POKRIVAJU