Grad Karlovac posljednjih je godina pokrenuo brojne projekte energetske učinkovitosti, nabavlja električna vozila za gradske tvrtke, završava sanaciju odlagališta komunalnog otpada, razmatra korištenje geotermalnih voda kao izvora energije, jedan je od potpisnika Sporazuma gradonačelnika (Covenant of Mayors)… O svemu tome za Zelenu zonu govori karlovački gradonačelnik Damir Jelić.
- Odnedavno građani Karlovca za javni prijevoz mogu koristiti bicikle Nextbikea. Kakve su reakcije?
Izrazito smo zadovoljni rezultatima projekta i interesom građana. U svibnju ove godine Gradsko vijeće usvojilo je Program energetske učinkovitosti u prometu Grada Karlovca, a uvođenje javnih bicikala upravo predstavlja realizaciju prvih Programom definiranih aktivnosti.
Uveli smo električni automobil, imamo javne bicikle, promičemo e-mobilnost s ciljem zaštite okoliša i smanjenja onečišćenja u urbanim područjima, što je, između ostalog, zacrtano i razvojnim ciljevima Europske unije. Planiramo nastaviti s programima e-mobilnosti, posebice iz razloga što je Karlovac zeleni grad bogate prirode koju želimo očuvati za sve buduće generacije.
- Za kapitalne projekte u vašem ste proračunu za ovu godinu predvidjeli 5,6 milijuna kuna pomoći FZOEU-a. Koji su projekti u pitanju i kako teče povlačenje sredstava?
Radi se o nekoliko vrlo vrijednih projekata. Ove godine nastavljamo sufinanciranje ugradnje sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama građana na području grada Karlovca. Istaknuo bih ugradnju solarnih kolektora i nove kotlovnice na plin, te energetsku obnovu ovojnice u ŠSD Mladost, ugradnju novih kotlovnica na biomasu u osnovnim školama Švarča i Dubovac. Kao podloga za sve naše projekte i aktivnosti, izrađeni su Akcijski i Godišnji plan energetske učinkovitosti. Povlačenje sredstava ide svojim tijekom, sukladno izvršenim poslovima FZOEU provodi povrat sredstava u ugovorenim rokovima.
- Kakvo je vaše iskustvo u dobivanju subvencija? Što biste preporučili drugim gradovima koji se prijavljuju?
Iskustva su dobra, u proteklim godinama imali smo uspjeha u odobravanju sredstava temeljem natječaja FZOEU i Ministarstva gospodarstva. Procedura same prijave zahtijeva dobru pripremu i adekvatno pisanje projektnih prijedloga, ali nije previše komplicirana. Drugim gradovima svakako preporuka da početkom godine prate plan objave natječaja od strane Fonda, a sada i europskih fondova, te da već tada započnu s pripremom prije svega projektne dokumentacije kako bi u trenutku objave natječaja imali gotove projekte, spremne za prijavu.
Mi smo formirali poseban odjel za EU fondove koji redovno prati natječaje i osmišljava projekte, pritom usko surađujući s Upravnim odjelom za društvene djelatnosti te Upravnim odjelom za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, u okviru kojih se odvija realizacija odobrenih sredstava i projekata
- Prošle godine pokrenuli ste energetsku obnovu Osnovne škole Švarča, a u travnju ove godine otvorili ste novi vrtić na Švarči – zgradu energetskog razreda A. Kako su financirani ti projekti? Kolike su uštede na energentima?
Projekt kotlovnice u OŠ Švarča financiran je decentraliziranim sredstvima za školstvo, općim prihodima Grada Karlovca i sredstvima FZOEU. Ukupna vrijednost investicije je 1,5 mil kuna. Predviđena ušteda na energentima je više od 50 posto, a stvarne će se uštede vidjeti tijekom sezone grijanja. Jednakim modelom financiranja upravo se realizira i nova kotlovnica na bio-masu u zgradi OŠ Dubovac, tzv. Staroj školi.
Izgradnja dječjeg vrtića na Švarči financirana je isključivo sredstvima iz proračuna Grada Karlovca. Radi se o prvom vrtiću takvog tipa u Hrvatskoj koji nudi najsuvremenije standarde u području energetike. Zgrada je niskoenergetska (A razred), za sustav grijanja i hlađenja osim plinskih kondenzacijskih grijača koriste se obnovljivi izvori – dizalice topline voda/voda i solarni kolektori. S obzirom da se radi o novom objektu, konkretni podaci o uštedi biti će vidljivi nakon cijele godine korištenja, kroz sva godišnja doba i temperaturne uvjete.
Ovdje je važno napomenuti da smo u izradi projektne dokumentacije usko surađivali sa stručnjacima iz Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, te da smo u stalnom kontaktu s članicama i upravom Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju koji su nam pomogli svojim savjetima i praktičnim iskustvom.
- Planirate li još neke projekte energetske obnove ili izgradnje javne namjene u skorije vrijeme?
Činjenica je da su nam javni objekti u fokusu glede energetske obnove. U njima provodimo velik dio radnog dana, a djeca u vrtićima i školama često ostaju i više od 8 sati dnevno. Znano je da kvaliteta zgrada izuzetno utječe na zdravlje ljudi, te koristimo sve mogućnosti za poboljšanje kvalitete građevina, uz najveću moguću mjeru ostvarenja ušteda u energentima – dakle, javne zgrade želimo „ozeleniti“ i tim primjerom potaknuti građane da i svoje domove grade, rekonstruiraju ili opremaju u skladu s konceptom zelene gradnje.
Rekonstrukcija i energetska obnova Dječjeg vrtića Gaza je u završnoj fazi. Sredinom studenog očekuje se završetak radova, a vrijednost investicije iznosi 9,5 milijuna kuna. S obzirom da će rekonstrukcija unaprijediti energetski razred građevine iz E u B kategoriju, očekujemo znatno smanjenje potrošnje energije i godišnju uštedu preko 30 posto. Osim ušteda, ovom rekonstrukcijom predviđa se usklađenje vrtića s Državnim pedagoškim standardom te, iznimno bitno, povećanje kapaciteta sa šest na osam skupina.
Krajem kolovoza zaključen je Ugovor o izradi projekta za rekonstrukciju i energetsku obnovu dječjeg vrtića Rakovac. Intenzivno se radi na izradi projektne dokumentacije, predstoji nam ishođenje građevinske dozvole i osiguranje sredstava za moguću realizaciju u 2016. godini. Prema sadašnjim procjenama vrijednost investicije biti će oko 16,5 milijuna kuna. Rekonstrukcijom se predviđa doseći energetski razred A, korištenje obnovljivih izvora energije kao primarnih – dizalica topline i solarnih kolektora, te povećanje kapaciteta vrtića sa četiri na osam odgojnih skupina.
- Kako teku planovi za sanaciju Odlagališta komunalnog otpada?
Sanacija Odlagališta komunalnog otpada Ilovac započela je još 2004. i do sada je na nju utrošeno nešto manje od 30 milijuna kuna. Projekt sufinanciraju Grad Karlovac i Fond. U tijeku je IV. faza sanacije.
Upravo traje postupak javne nabave za izgradnju reciklažnog dvorišta, a naši građani otpad mogu razvrstavati na brojnim zelenim otocima u gradu. Proteklih godina razvrstavanjem otpada uspjele su se znatno smanjiti količine mješanog komunalnog otpada koji se odlaže na odlagalištu. Intenzivno se radi i na realizaciji Centra za gospodarenje otpadom Babina gora čija je izgradnja vrlo važna, ne samo za Karlovac, već i za cijelu regiju.
- Grad ima potencijala i za iskorištavanje geotermalne energije. Što se radi po tom pitanju?
Na području Grada Karlovca nalazi se ležište geotermalnih voda temperature oko 120 C na dubini između 2,5 i 3,5 km. Prema seizmičkim kartama ispod samog grada je pliće ležište vode koja je nešto niže temperature. Intenzivno se bavimo problematikom korištenja geotermalne vode, od prikupljanja potrebne dokumentacije, izrade preliminarnih studija, te prijave projekt u bazu razvojnih projekata, do razgovora s INA-om i nadležnim ministarstvima.
Dvije su opcije – ukoliko se koristi dublje ležište vruće vode, bušotina u Rečici, uobičajeno je da se toplinska energije iskoristi za proizvodnju električne energije, a višak topline za različite potrošače poput staklenika, centralnog grijanja, bazena… Ukoliko bi se koristilo pliće ležište niže temperature, tada je ono optimalno za sustav centralnog grijanja i poljoprivrednu proizvodnju te turizam.
- U nacrtu prihoda proračuna za 2015. po prvi put su planirani veliki prihodi iz strukturnih fondova EU – gotovo 29 milijuna kuna za izgradnju Slatkovodnog akvarija i muzeja rijeka. O kakvom je projektu riječ?
Naš slatkovodni akvarij je zamišljen i projektiran kao lokalna turistička atrakcija. Početna ideja je nastala još 2008. godine, postepeno smo je razvijali i dograđivali te je uključena u sve naše strateške dokumente. Projekt je nastao u suradnji Grada Karlovca i Razvojne agencije Karlovačke županije – KARLA d.o.o. i odličan je primjer kako općine i gradovi trebaju surađivati s regionalnim koordinatorima za apliciranje na strukturne fondove. Vjerujem da će Akvarij obogatiti turističku ponudu Karlovca i Karlovačke županije.
Osim gradnje akvarija, tijekom provedbe projekta planirano je osnivanje nove ustanove, potom suradnja i umrežavanje s gospodarstvom, turističkim sektorom, obrazovnim i znanstvenim ustanovama. Ta bi ustanova trebala biti spremna i započeti radom u listopadu sljedeće godine.
- A revitalizacija stare povijesne jezgre Zvijezde?
Pokušaji obnove i revitalizacije Zvijezde traju od početka druge polovine 20. stoljeća kada je povijesna jezgra Karlovca – Zvijezda proglašena spomenikom kulture. Ratna djelovanja dodatno su narušila kvalitetu građevinskog fonda i infrastrukture.
2008./2009. godine proveden je urbanističko-arhitektonski natječaj za revitalizaciju središnjeg dijela Zvijezde. Prvonagrađenim radom proglašeno je idejno rješenje autora Penezić & Rogina arhitekti, kojim je predviđena rekonstrukcija bloka bivše vojarne (Oružana), izgradnja podzemne garaže i uređenje glavnog gradskog trga. U međuvremenu su realizirani i brojni pojedinačni projekti: obnova zgrade Magistrata, Gradskog muzeja, Đačkog doma, prenamjena vojarne u Radićevoj ulici u Trgovačko-ugostiteljsku školu, uređenje Obrtničkog centra, Studentskog centra, objekata Veleučilišta (Kadettenschule, vojarna bana J. Jelačića), uređenje Studentskog doma i drugi manji zahvati koji su doprinijeli poboljšanju kvalitete prostora.
Obnova infrastrukture jedna od je glavnih zadaća Grada. Rješavanjem kvalitetne vodoopskrbe, odvodnje, elektroopskrbe…, ali i prometne mreže s dostatnim parkiralištima, Zvijezda će postati atraktivna ulagačima, potencijalnim stanarima i korisnicima poslovnih prostora. Posljednjih godina vidljivi su pomaci kao rezultat ulaganja temeljenih na “spomeničkoj renti“, kojim grad sufinancira obnovu kulturne baštine. Obnovljene su pojedinačne građevine, pa čak i ulični potezi, ali i dalje velikom dijelu stambenog fonda prijeti propadanje.
U međuvremenu usvojena je Strategija razvoja Grada Karlovca 2013-2020 kojom je revitalizacija Zvijezde istaknuta kao jedan od tri strateška cilja, te Program pripreme, izrade i provedbe Urbanističkog plana uređenja Zvijezde.
U sklopu pripremnih radnji izrađen je geodetski elaborat digitalizacije i povezivanja povijesne karte Zvijezde iz 1818. godine s današnjim državnim koordinativnim sustavom, te je i formalno započela izrada Urbanističkog plana. Izrađuju se i 5 posebnih stručnih podloga (konzervatorska, prometna, demografsko-sociološka, hortikulturna i ekonomska).
Zbog izuzetnog značaja prostora Zvijezde planirano je i dodatno uključivanje javnosti putem radionica, tribina i rasprava. U idućoj godini planirana je izrada Plana upravljanja Zvijezdom, dokumenta u kojem će biti razrađen sustav upravljanja povijesnom cjelinom. Revitalizacija nije moguća bez podizanja svijesti o važnosti karlovačke Zvijezde i održivom korištenju kulturne baštine. Na tom području Grad provodi i projekte u zajednici poput: Zvijezda na webu, Zvijezda u školi i Zvijezda znanja. Treba spomenuti i aktivnosti Grada na umrežavanju i uspostavi partnerstava s drugim gradovima i institucijama s ciljem razmjene znanja i iskustava – Grad Karlovac jedan je od osnivača Europske mreže utvrđenih idealnih gradova, a član smo i Hrvatske udruge povijesnih gradova.
- Da li će uključivati i “zelene” i energetski učinkovite elemente?
Naša je obaveza da i obnovu građevinskog fonda zaštićene povijesne cjeline u najvećoj mogućoj mjeri provodimo prema principima zelene gradnje. Ono što se već sada može provoditi su energetski pregledi, toplinska izolacija krova, zamjena sustava zagrijavanja učinkovitijim i mjere koje nisu u proturječju s onima očuvanja i zaštite kulturnih dobara. Urbanističkim planom nastojat će se odrediti što kvalitetniji i povoljniji uvjeti za realizaciju naprednih rješenja u zahtjevnim uvjetima zaštite kulturnih dobara i povijesne cjeline. Sve mjere energetske efikasnosti nisu primjenjive u zgradama kulturne baštine, međutim, dobrim poznavanjem samog objekta, pomnim planiranjem i inovativnim tehnologijama i rješenjima vjerujem da je moguće primijeniti neka rješenja.
- Najavljeno je da će “ratni muzej” biti u pasivnoj zgradi? Tko sve financira taj projekt?
“Karlovački muzejski prostor za budućnost”, odnosno projekt rekonstrukcije zgrade California dio je prostora bivšeg vojnog kompleksa na Turnju gdje se danas nalazi i zbirka naoružanja te vojnih vozila na otvorenom prostoru iz Domovinskog rata. Zbog uloge koju je imala u Domovinskom ratu i razaranja koja je pretrpjela, zgrada Californie ima izuzetnu povijesnu vrijednost, te je sama po sebi izložak i spomenik.
Želeći sačuvati podsjetnik na sve strahote kroz koje je prošao naš grad i kao spomen na junake Hrvatske vojske koji su na Turnju branili Karlovac, sadašnji izgled ˝odijeva˝ se prozirnom staklenom opnom, kako bi postojeći ogoljeni i oštećeni zidovi ostali sačuvani i vidljivi, te trajno konzervirani. Riječ je o staklenom pročelju, dvostrukoj ovojnici koja će koristiti energiju sunca u zimskim sunčanim danima za dogrijavanje zgrade, a u ljetnim mjesecima će zračni međuprostor ventiliran pri dnu i na vrhu predstavljati odličnu zaštitu od pretjeranog zagrijavanja zgrade. Takva visokotehnološka ovojnica osigurava toplinsku, a istovremeno svjetlosnu i zvučnu ugodnost prostora. Ovaj projekt osmislili su karlovački inženjeri, no važno je istaknuti i suradnju s prof. Ljubomirom Miščevićem s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, jednim od začetnika gradnje prema pasivnom standardu u Hrvatskoj.
Realizacija projekta je fazna, u skladu s raspoloživim financijskim sredstvima, a trenutne radove na projektu financiraju Ministarsto kulture i Grad Karlovac.
- Da li su u tijeku ili se planiraju još neki za grad značajni zeleni projekti?
U tijeku je izrada projektne dokumentacije za zamjenu kotlovnica na lož ulje kotlovnicama na bio masu u četiri osnovne škole i jednom vrtiću na području Grada Karlovca – osnovnim školama Mahično, Rečica, Skakavac i Turanj, te dječjem vrtiću Turanj. Također, završavaju se već spomenuti projekti zamjene kotlovnica u OŠ Švarča i OŠ Dubovac. Jedan od većih projekata koji je u planu za iduću godinu je rekonstrukcija i energetska obnova dječjeg vrtića Rakovac.
Intenzivno se razrađuje model energetske obnove Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić i Knjižnice za mlade. U tijeku je obnova Starog grada Dubovca kojom se omogućuje korištenje sve više prostora unutar gradine. Veliki izazov biti će čitavi sustav instalacija, pogotovo grijanja i hlađenja, treba pronaći optimalno rješenje zaštite i očuvanja vrijednog kulturnog dobra te suvremnene energetske učinkovitosti.
- Potiče li grad svoje građane i poduzetnike na zelene projekte?
Odlukom o komunalnom doprinosu propisano je umanjanje komunalnog doprinosa za izgradnju niskoenergetskih i/ili pasivnih kuća tako da se za pasivne kuće plaća 40 posto, a za niskoenergetske kuće 50 posto iznosa komunalnog doprinosa. To je još jedan vid poticanja energetske učinkovitosti kod građana.
Grad u sklopu Programa poljoprivrede i Programa ruralnog razvoja potiče sve aspekte poljoprivredne proizvodnje, pa tako i poljoprivredna gospodarstva koja se bave ekološkom poljoprivredom. Za sada su isti uvjeti za ostvarivanje potpora u ekološkoj i konvencionalnoj proizvodnji, a budući je u izradi novi Program poljoprivrede i ruralnog razvoja za naredni period poseban naglasak stavit će se na poticanje ekološke poljoprivredne proizvodnje.
Vjerujem da su građani Karlovca zadovoljni brojnim aktivnostima koje provodimo u području održivosti te očekujem i njihovo aktivno sudjelovanje u očuvanju prirode i okoliša, te smanjenja potrošnje klasičnih energenata i povećanja korištenja obnovljivih izvora energije. Pritom, karlovačka je regija izuzetan resurs za poljoprivrednu eko-proizvodnju. Mislim da te sve aktivnosti i mjere zajedno daju našim obiteljima dodatne razloge za ostanak u Karlovcu te uživanje u životu u zdravoj i čistoj prirodnoj sredini.
CIJELI INTERVJU PROČITAJTE NA : ZELENA ZONA