Od 20. do 22. lipnja 2022. projektna koordinatorica Josipa Arapović i projektna asistentica Ana Šenhold predstavljale su Croatia GBC na prvom uživo sastanku projekta ReCreate. Sastanak je organizirao švedski projektni klaster, a održan je u Helsingborgu u Švedskoj. Tijekom sastanka sudionici su imali priliku, po prvi put nakon pune godine napretka projekta, osobno se susresti jedni s drugima dok je održan uspješan sastanak i posjeta prvom ReCreate pilot projektu.
Tijekom ReCreate sastanka svi su sudionici posjetili prvi ReCreate pilot, izložbenu zgradu izgrađenu od 99% ponovno korištenog materijala u stambenoj četvrti Drottninghög. Švedski suradnici, KTH, Helsingborgshem i Strängbetong predstavili su svoje prve rezultate i praktične primjere kako se građevinski materijali mogu ponovno koristiti.
Pilot je izrađen od 99% materijala za ponovnu upotrebu (po težini), a prema provedenoj LCA(Life Cycle Assessment) procjeni životnog ciklusa ugljični otisak je 92% manji u usporedbi s istom zgradom izgrađenom s novim materijalom prema današnjim standardima. Osim toga, zgrada je projektirana za demontažu, odnosno izgrađena na način da se može rastaviti, a elementi ponovno koristiti u drugom kontekstu. Na primjer, sve metalne spojke između elemenata izrađene su tako da se lako rastavljaju.
Sastanak konzorcija održan je s uspjehom i mnoštvom korisnih komentara i iskustava proizašlih iz svakog radnog dana. Štoviše, kako se ReCreate nastavlja razvijati i pilot projekti su u izvedbi, sa švedskim pilotom kao najboljim primjerom, ReCreate projekt je uspješan primjer istraživanja i iskorištavanja neiskorištenog potencijala postojećih tržišta za dekonstrukciju i ponovnu upotrebu betonskih elemenata bez njihovog oštećenja. Novo znanje koje proizlazi iz ReCreate-a širit će se objavljivanjem zajedničkih javno-privatnih publikacija s otvorenim pristupom u međunarodnim časopisima; predstavljanjem rada na industrijskim kongresima i znanstvenim skupovima; i pretvaranjem u sadržaje za e-učenje otvorenog pristupa koji se mogu koristiti za obrazovanje i obuku nove generacije stručnjaka i zaposlenika s poboljšanim kompetencijama u ponovnoj upotrebi.
Podsjetimo, projekt ReCreate (2021. – 2025.), koji koordinira Sveučilište Tampere, dobio je financiranje u okviru poziva Europske unije Horizon 2020 koji je tražio projekte koji razvijaju rješenja za ponovnu upotrebu i recikliranje građevinskog otpada i otpada od rušenja (Grant Agreement br. 958200). Projekt ima ukupni proračun od 12,5 milijuna eura. Na projektu sudjeluje 16 partnera pa će i utjecaj projekta biti ostvaren na međunarodnoj razini, a provodi se od 2021. do 2025. godine, te uključuje sveučilišta i regionalne klastere tvrtki u Finskoj, Švedskoj, Nizozemskoj i Njemačkoj. Komunikacijski partner je Croatia Green Building Council. U sklopu projekta provest će se 4 pilot projekta gdje će se u praksi iskoristiti predgotovljene betonske konstrukcije i ponovno upotrijebiti za izgradnju novih zgrada.
Projektom će se ispitati provođenje dekonstrukcije elemenata betona bez oštećenja s ciljem ponovne upotrebe za izgradnju novih zgrada. Obzirom da je beton intenzivno korišten građevni materijal, kao takav ima značajan utjecaj na okoliš, a njegovo ponovno korištenje smanjit će emisiju CO2 i povoljnije utjecati na okoliš smanjenom potrošnjom energije.
Međunarodni projekti ovakvog modela izvanredan su primjer spoznavanja problema na globalnoj, a djelovanja i na lokanoj razini.
Više o projektu ReCreate i aktivnostima koje projekt provodi na poveznici: https://recreate-project.eu/