“Graditi svjesno” odavno je princip tvrtke STO.
U tvrtki STO održivost se visoko cijeni na svim područjima: poboljšanje logistike, klimatske in-house akcije, proizvodnja koja čuva resurse, ekološko svjesni postupak – sve to doprinosi da se CO2 otisak tvrtke Sto sve više smanjuje. Operativni monitoring energije, korištenje zelene električne energije i suradnja s partnerima za ekološka pitanja moraju osigurati da su postupci usmjereni prema održivosti. Osim toga, cijela tvrtka je klima neutralna.
Sljedeći logičan korak putu ka održivosti bilo je umrežiti se sa najvećom organizacijom u Hrvatskoj koja se bavi područjem održive gradnje, infrastrukture i zelene energije – Hrvatskim savjetom za zelenu gradnju (GBC-ijem), kojeg čini poslovna mreža najboljih firmi i organizacija koje su predvodnici tranzicije iz tradicionalnog u održivo gospodarstvo. Sa više od 100 članova iz područja graditeljstva, energetike, gospodarstva, javne uprave i akademske zajednice, Sto je početkom 2022. godine postao dio platforme za promicanje pozitivnih utjecaja održive gradnje.
Inicijativa StoClimate kombinira sve održive mjere te u suradnji sa stručnjacima izrađuje proizvode koji su u skladu s prirodom. Sa prirodnim materijalima i energetski efikasnom proizvodnjom u kombinaciji s visokom učinkovitosti i poznatom kvalitetom, tvrtka Sto donosi jedinstvene proizvode za fasade i interijera.
Održivost i energetska učinkovitost danas su pored čvrstih arhitektonskih koncepata dio projektiranja za budućnost. Ovješeni ventilirani fasadni sustavi povezuju zahtjevnu arhitekturu sa zahtjevima građevinske fizike. Ovješena ventilirana fasada posebno uzima u obzir stalno rastuće građevinsko-fizikalne zahtjeve prema zgradama, a posljedično i fasadama, poput zaštite od vremenskih utjecaja, zvučne izolacije i posebice toplinske izolacije. Ventiliranjem se osigurava dugovječnost cijelog sustava. Visoka razina slobode pri uređenju bojama, formatima i različitim površinama dopušta kod ovješenih ventiliranih fasada veliku raznolikost glede dizajna. Zahvaljujući modularnom načinu gradnje ovješenih ventiliranih fasadnih sustava mogući su primjena i kombinacija velikog broja površina i materijala. S integracijom fotonaponske energije Sto je uspio razviti funkcionalnu fasadu – StoVentec Photovoltaics Inlay – ovješena ventilirana fasada s naglašenim spojnicama i uokvirenim fotonaponskim modulima.
Zbog svoje mogućnosti proizvodnje energije, mogućnosti recikliranja i dugotrajnosti StoVentec Photovoltaics Inlay predstavlja održivo rješenje za suvremeno i privlačno uređenje fasada. Energija koja je potrebna za proizvodnju fotonaponskih modula amortizira se već u prvim godinama njihovog korištenja. I nakon isteka njihovog životnog vijeka se fotonaponski moduli vraćaju natrag u kružno gospodarstvo za proizvodnju drugih proizvoda.
Smanjenje energetske potrošnje zgrada od velike je važnosti kako bi se u skladu s Europskim zelenim planom postiglo smanjenje emisija stakleničkih plinova za najmanje 55 % do 2030. godine i smanjili energetski troškovi za potrošače i industriju. Tvrtka Sto s ovim sustavom podržava prijelaz prema modernim, resursno učinkovitim i ekonomičnim zgradama.
Pregled svih prednosti:
- Funkcionalna fasada za proizvodnju solarne energije
- Toplinska zaštita
- Zaštita od vlage zahvaljujući difuzijski otvorenim komponentama zida
- Zaštita građevinske supstance od vremenskih utjecaja
- Zvučna izolacija poboljšanjem indeksa za do 12 dB
- Opsežne mogućnosti uređenja za atraktivan izgled fasade
- Montaža neovisna o vremenskim uvjetima zahvaljujući montažnim modulima fasade
- Dobra mogućnost demontaže zahvaljujući modularnim komponentama sustava
Fasada kao elektrana
Bilo da se postavi na krov ili fasadu, svaki četvorni metar površine obložen fotonaponskim modulima proizvodi energiju koja se direktno može koristiti na zgradi. Za instaliranu snagu od 1 kWp je potrebno oko 6 m² fasadne površine što odgovara 4 modula s nazivnom snagom od 350 Wp i formata 1668 x 994 mm. Godišnji prinos instalirane snage između ostalog ovisi o lokaciji zgrade kao i orijentaciji (strana svijeta i nagib) fotonaponskih modula. Prednosti može donijeti integracija fotonaponskih modula u istočnu, zapadnu i južnu fasadu. Tako će se sunce tijekom dana, počevši od izlaska sunca na istoku sve do zalaska sunca na zapadu, a time i energija koja je zračila na fasadu najbolje iskoristiti. Zbog različitih nagiba fotonaponskih modula na krovu i fasadi prema suncu se na fasadi ostvaruje oko 30 % manji prinos energije nego na krovu. Bitna prednost se, međutim, nalazi u tome što mjesečno ostvareni prinos energije bolje odgovara stvarnoj potrebi tijekom godine jer zbog nižeg položaja sunca posebice u hladnijim mjesecima se na fasadi proizvodi više energije nego na krovu.
Nova prijemna i uredska zgrada izrađena je kao zgrada nulte energije standardom pasivne kuće te je za nju Njemačko društvo za održivu gradnju (DGNB) dodijelilo oznaku kvalitete Platin. Jezgreni dio ove zgrade predstavlja energetski koncept s minimaliziranom energetskom potrošnjom i održivom proizvodnjom energije. Jedan dio proizvodnje energije preuzimaju fotonaponski moduli instalirani na krovu i na jugoistočnoj fasadi. Na fasadu su montirani fotonaponski moduli fasadnog sustava StoVentec Photovoltaics. Kombinirano s daljnjim ovješenim ventiliranim fasadnim sustavima marke Sto (StoVentec R i StoVentec Glass) je nastao arhitektonski zahtjevan i održiv cjelokupni objekt na lokaciji u Weizenu. Svim fotonaponskim projektima prethode opsežne konzultacije i sadrže u okviru servisnih usluga i simulaciju očekivanog godišnjeg prinosa energije. Mjerenje stvarno ostvarenih prinosa energije u 2018. i 2019. godini na Sto zgradi pokazuje da se podudara s prethodnim izračunima prinosa struje. Rado ćemo Vam u svakom trenutku pružiti podršku i u konstrukcijskom i u energetskom projektiranju fotonaponske instalacije integrirane u fasadu.
Više informacija možete saznati ako posjetite https://www.sto.hr/hr/home/home.html
Dodatne brošure pogledajte ovdje: https://www.sto.hr/hr/topnav/medijski-centar/test.html
Izvori: