Zagreb, 18.05.2017. godine – Hrvatski savjet za zelenu gradnju ugostio je Tai Lee Sianga, predsjednika Svjetskog savjeta za zelenu gradnju, koji je bio glavni govornik na dvije ključne konferencije, koje su nezaobilazne arhitektima.
Tai Lee Siang bio je jedan od glavnih govornika na međunarodnom stručnom skupu: VIII. Zeleni dan Hrvatske komore arhitekata, održane 9. svibnja u Starogradskoj vijećnici, u okviru Zagrebačkog energetskog tjedna koji predstavlja složeni mozaik niza događanja s ciljem uključivanja i umrežavanja svih generacija i dionika u dugotrajan proces borbe protiv klimatskih promjena porukom: „Razvoj ne želimo zaustaviti, ali onečišćenje možemo!“. Tai Lee Siang se u na međunarodnom stručnom skupu predstavio s prezentacijom: „Zelena gradnja – gradnja budućnosti“.
Dodatno, tijekom svog boravka u Zagrebu, Tai Lee Siang pridružio se svečanom prijmu povodom Zagrebačkog energetskog tjedna, u plači Dverce, zajedno sa članovima Upravnog odbora Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, izvršnom direktoricom HSZGa, Snježanom Turalijom te visokim predstavnicima Grada Zagreba i Republike Hrvatske te gradonačelnikom grada Zagreba, g. Milanom Bandićem. Tai Lee Siang posjetio je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja te je, zajedno s ostalim predstavnicima Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Ministarstva, razgovarao o ključnim temama i izazovima, o približavanju i budućnosti zelene gradnje i energetske učinkovitosti, stručnoj i široj javnosti te ostalim dionicima tržišta. Tai Lee Siang bio je ugošćen od strane g. Danijela Žambokija, pomoćnika ministra za graditeljstvo i energetsku učinkovitost u zgradarstvu. Zatim, Tai Lee Siang pozdravio je i održao motivirajući govor za buduće LEED certificirane stručnjake zelene gradnje, kako je Hrvatski savjet za zelenu gradnju upravo u Zagrebačkom energetskom tjednu, održao LEED edukaciju čije je benefite i mogućnosti po drugi puta donijela na hrvatsko tržište Vessela Valtcheva-McGee, stručnjak u tom području. Tai Lee Siang je sudjelovao i na Danu otvorenih vrata tvrtke HEP ESCO, tvrtke u sastavu HEP grupe, koja je predstavila trendove na tržištu energetskih usluga te proizvode i usluge koje će u narednom razdoblju nuditi kupcima HEP grupe.
Tai Lee Siang sudjelovao je u svojstvu glavnog govornika i na konferenciji: Dani Arhitekata 1.0 , čija je glavna tema bila budućnost arhitektonske i urbanističke djelatnosti u Hrvatskoj, koju je od ove godine pokrenula krovna strukovna udruga, Hrvatska komora arhitekata (HKA) koja broji preko 3200 članova. Godišnja konferencija Komore održala se u Rovinju, hotelu Lone u periodu od 11-13. svibnja 2017., a okupila je brojne renomirane predstavnike struke. Tai Lee Siang, predsjednik Svjetskog savjeta za zelenu gradnju, održao je motivirajuću i edukativnu prezentaciju na temu: „Kako dobiti bitku protiv klimatskih promjena?“. U sklopu konferencije, Tai se pozdravio i razgovarao i s ministrom graditeljstva i prostornoga uređenja, g. Lovrom Kuščevićem te ostalim visokim uzvanicima RH. Tijekom boravka na jadranskoj obali, Tai je posjetio grad Opatiju, biser Jadranske obale, poznat po bogatoj povijesti, predivnoj prirodi, parkovima, starima austrijskim kućama, šetalištima i plažama koje privlače turiste već više od 170 godina.
Pozivamo Vas da pogledate medijski prilog vezan uz TAIev posjet Hrvatskoj
Svjetski savjet za zelenu gradnju predstavlja tijelo raznih dionika građevinske industrije koji žele biti predvodnici promjena te aktivno sudjelovati i spriječiti prijetnje koje predstavljaju klimatske promjene. Prezentacija Tai Lee Sianga dala je pregled glavnih strategija i aktivnosti relativno mlade globalne organizacije. Osim toga, Lee Siang je podijelio svoja iskustva, kao arhitekta i urbanog planera, te holističke principe za otključavanje potencijala tradicionalne mudrosti i pokazao je načine na koje je moguće postići potpunu održivost. Konkretno, on se usredotočio na raspravu o strategijama u gradovima – visoko urbaniziranoj budućnosti čovječanstva. Poseban naglasak je stavio na promicanje Net Zero koncepta gradnje – gradnje budućnosti – kuće s nultom neto energetskom potrošnjom i nultom neto emisijom ugljičnog dioksida godišnje. 100% građevina trebala bi biti Net Zero do 2050. godine, ističe Tai.