Poštovani članovi Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju,
Na kraju smo godine koja nam je pokazala više od bilo koje druge godine u našem životu koliko smo, kad smatramo da smo ugroženi, spremni promijeniti naše ponašanje. S druge strane, postoji sve više dokaza da zagađeni okoliš negativno utječe na naše zdravlje te smo svjedoci posljedica klimatskih promjena kao što su požari, suše, poplave i razne druge ekstremne pojave koji za sad značajnije pogađaju našu materijalnu imovinu. Međutim, s obzirom na spore promjene, svijest o ugrozi ljudske populacije od klimatskih promjena još nije na nivou koji bi svakog pojedinca i organizaciju potaknuo na brze promjene.
Usprkos korona krizi, u ovoj smo godini ipak više nego ikad u medijima slušali o klimatskim promjenama i strategiji Europske komisije da Europa postane prvi klimatsko neutralni kontinent do 2050 godine. Zeleni plan je zasigurno prijelomna dugoročna strategija Europske komisije koja će u zemljama Europske unije pa tako i u Republici Hrvatskoj pokrenuti značajne investicije u zelene tehnologije i označiti zelenu tranziciju koju vjerujem svi članovi GBC-a priželjkuju.
Zelena tranzicija će promijeniti načine kako koristimo i proizvodimo energiju, a zgrade će dobiti neke nove uloge u procesu dekarbonizacije. Danas zgrade imaju puno važniju ulogu nego što je čista zaštita ljudi i pružanje toplinske ugodnosti. Danas zgrade više nisu pasivni promatrači i potrošači energije. Zgrade postaju aktivni sudionici u elektroenergetskom sektoru kao proizvođači električne energije, u zgradama će se skladištiti energija, zgrade će sudjelovati u dekarbonizaciji prometa s punionicama za električna vozila, zgrade će uslijed ubrzane digitalizacije postati i pametne ali sa svrhom ostvarenja ušteda i osiguranja toplinske ugodnosti te kvalitete unutarnjeg okoliša.
Ciljevi smanjenja emisije stakleničkih plinova za 55% do 2030 biti će izazovni. U narednim godinama od stručne će se zajednice zahtijevati multidisiplinarni pristup i proširenje dionika, a sve s ciljem dekarbonizacije sektora zgradarstva i smanjenog utjecaja na okoliš kako prilikom proizvodnje materijala i opreme tako i tijekom korištenja zgrada.
Želja nam je da GBC kroz svoje promotivne, edukativne i strateške aktivnosti utječe na promjenu svijesti svih korisnika i vlasnika zgrada, kako građana, tako i javnog i privatnog sektora i na taj način utječe na povećanje potražnju za provedbom zelenih projekata. Vjerujem da tvrtke članice i GBC zajednički mogu puno ponuditi i doprinijeti dekarbonizaciji gospodarstva te transformaciji naših zgrada u zelene, pametne i za boravak zdrave zgrade.
Ovu priliku koristim da u ime svih članova Upravnog odbora HSZG, cijelog tima te svoje osobno ime poželim vama i vašim obiteljima čestiti Božići i puno zdravlja te osobnih i poslovnih uspjeha u Novoj 2021. godini.