World GBC, zajedno s više od 35 vodećih dionika iz industrije i uz podršku suradnika na projektu #BuildingLife, razvio je putokaz Europske Unije za cjeloživotni ugljik zgrada, što je dokument jedinstvenog tipa koji na razini cijele EU ukazuje na utjecaj cjeloživotnog ugljika na okoliš. Putokaz će biti lansiran na konferenciji koja će se održati 24. Svibnja 2022. koja će ugostiti donositelje odluka iz EU te predstavnike iz cijelog sektora izgrađenog okoliša.
Zastupnik u Europskom Parlamentu Ciaran Cuffe (Zeleni) koji vrši funkciju Izvjestitelja za trenutnu reviziju Direktive o energetskoj učinkovitosti zgrada će održati govor kao reakciju na putokaz te o velikoj ulozi zgrada u borbi protiv klimatskih promjena. Potom slijedi debata između predstavnika industrije i javnog sektora. Putokaz predlaže hodogram preporučenih koraka europskim donositeljima odluka kojem je cilj ubrzanje dekarbonizacije zgrada do 2050. te borba protiv emisija CO2 u operativnoj fazi zgrade pa sve do previđenog utjecaja emisija nastalih zbog korištenog materijala i samog procesa gradnje. Velika većina ukupnog fonda zgrada u EU je staro i neučinkovito, a Europska Komisija uvidjela je kako razina renovacija se mora udvostručiti.
Putokaz svjetskog savjeta za zelenu gradnju naglašava hitnu potrebu za ambicioznim politikama i financijskom potporom koje bi omogućile energetski učinkovita poboljšanja zgrada. Također, još uvijek se koriste ugljično intenzivni materijali i procesi pri izgradnji novih zgrada, koji održavaju visoku razinu utjecaja ugrađenog ugljika u sektoru. Upravo zato putokaz daje velik broj prijedloga kako se na razini EU može implementirati računanje i regulacija emisija u cijelom životnom ciklusu zgrade te daje prijedloga mjera za poboljšanje kružnosti građevinskog materijala. Nedostatak implementacije mjera koje ukazuju na utjecaj cjeloživotnog ugljika rezultirat će neuspješnim ispunjavanjem klimatskog cilja ugljične neutralnosti do 2050. i ciljeva postavljenima u sklopu konferencije COP26.
Putokaz zorno prikazuje prijelazne točke i ciljeve koje politike EU moraju ispuniti, zajedno s regulativama koje utječu na građevine i građevinski sektor. Putokaz je podijeljen u četiri smjera djelovanja:
- Građevinski propisi
- Otpad i kružnost
- Održiva nabava
- Održivo financiranje
Također, putokaz daje usmjerenje europskim, nacionalnim i regionalnim donositeljima odluka kako se mogu uskladiti svoje zahtjeve prema industriji i privatnom sektoru. Naposljetku, kako bi se osigurala suradnja s privatnim sektorom, roadmap također daje naputke kako tvrtke mogu pomoći s implementacijom putokaza.