Sektor zgradarstva najveći je pojedinačni potrošač energije i, ako se do 2050. godine želi postići europski cilj klimatski neutralnog kontinenta, energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije morat će se prilično ubrzati.
Hrvatska nije izuzeta od tog ubrzanja i morat će se poduzeti konkretniji koraci kako bi stambeni fond u Hrvatskoj postao energetski učinkovitiji. S obzirom na to da je više od pola stambenog fonda energetski neučinkovito, puno je posla pred nama.
Predstavnik Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju (GBC Croatia), Marko Markić, voditelj programa certificiranja, sudjelovao je na konferenciji ‘CO2 do 55 – ZELENI PLAN ZA HRVATSKU‘ koja se održala u srijedu 14. lipnja u hotelu Zonar u Zagrebu i okupila stručnjake u ovom području.
U okviru panel rasprave na temu – 0 CO2 – nekretnine, struka i gospodarstvo, g. Markić je odgovorio na tri ključna pitanja – o greškama energetske obnove, spremnosti gospodarskog sektora i utjecaju energetske obnove na BDP.
Dvije su ključne i najčešće greške energetske obnove i ugradnje obnovljivih izvora energije ističu se:
- ad-hoc odluka o investiciji i ad-hoc odabir mjera bez objektivne i stručne analize optimalne kombinacije mjera
- računanje ušteda provedene mjere po samo dva kriterija: iznos potpore i smanjenje računa, a ne uzimanje u obzir i dugoročnih koristi kao što su povećanje vrijednosti nekretnine i udobnost i zdravlje korisnika
Je li gospodarski sektor u RH spreman odraditi 32 milijarde eura investicija u energetsku obnovu do 2050. godine?
Cijeli članak pročitajte ovdje: https://www.zgradonacelnik.hr/vijesti/krece-val-energetskih-obnova-zgrada-i-kuca-u-hrvatskoj/1220
Izvor teksta i fotografija:https://www.zgradonacelnik.hr/