Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Građevinski sektor i područje zgradarstva već su dugo u fokusu europskih održivih politika, a EU Taksonomija postaje nezaobilazan alat za razumijevanje i usmjeravanje održivih ulaganja. Trenutno se diljem zapadne Europe intenzivno provode edukacije na ovu temu, prateći rastuće zahtjeve tržišta i regulatornog okvira. Prepoznajući ovu potrebu Hrvatski savjet za zelenu gradnju organizira specijaliziranu edukaciju za konzultante za EU Taksonomiju. Edukacija se održava 11. ožujka 2025. u Zagrebu u zgradi Tehnike (ulica grada Vukovara 274).
Hrvatski savjet za zelenu gradnju ponosni je član CPEA-e (Climate Positive Europe Alliance).
CPEA je neovisni “Think and Do Tank”, koji povezuje regulatorni okvir i praksu u stvaranju održivo izgrađenog okoliša – onog koji je istovremeno okolišno prihvatljiv i ekonomski isplativ. Jedan od prvih značajnih rezultata djelovanja CPEA-e jest metodološki okvir za ocjenu usklađenosti ulaganja u zgrade s EU Taksonomijom. Hrvatski savjet za zelenu gradnju aktivno je sudjelovao u njegovom razvoju te je, slijedeći primjer drugih članica CPEA-e (DGNB, ÖGNI, GBCE), preveo okvir na hrvatski jezik i uspostavio dvostupanjski neovisni sustav ocjene i potvrde usklađenosti.
Kroz edukaciju ćete dobiti uvid u osiguravanje usklađenosti i sigurno upravljanje potencijalnim rizicima te smjernice o budućim trendovima i potencijalu održivog upravljanja nekretninama kada sustavno i u skladu s ESG standardima optimizirate i upravljate postojećim zgradama. Naučit ćete kako provesti ESG verifikaciju za EU Taksonomiju kao dokaz usklađenosti nekretnina.
*program se vrednuje u okviru Programa stalnog stručnog usavršavanja s 4 sata (2 sata tehničke regulative, 2 sata stručnog sadržaja)
EU Taksonomija je okvir Europske unije koji daje jednoznačnu definiciju za održive ekonomske aktivnosti (investicije). Ulaganja se mogu smatrati održivima ako doprinose jednom od 6 okolišnih ciljeva i ne čine značajnu štetu (DNSH) za ostalih 5, a investitor može dokazati da poštuje prava radnika i čovjeka u skladu s međunarodnim standardom. Okolišni ciljevi definirani u EU Taksonomiji su: ublažavanje klimatskih promjena (smanjenje emisija CO2), prilagodba klimatskim promjenama, održivo korištenje i zaštita vodnih i morskih resursa, prelazak na kružno gospodarstvo, sprečavanje i kontrola onečišćenja te zaštita i obnova biološke raznolikosti i ekosustava.
Njena svrha je osigurati transparentnost i jasnoću u određivanju koje karakteristike imaju investicije koje doprinose klimatskim ciljevima i održivom razvoju. Time EU Taksonomija postaje ključni alat za usmjeravanje financijskih ulaganja prema projektima koji su u skladu s Europskim zelenim planom.
Pregled zakonodavnog okvira u vezi održivog financiranja
ESG strategija i izvještavanje
Tehnički kriteriji za definiranje održivosti sljedećih ulaganja:
Provedba audita i potvrda usklađenosti ulaganja s EU Taksonomijom
Znanje o EU Taksonomiji ključno je za budućnost održivih ulaganja, financiranja i zelene gradnje. Postanite konzultant koji razumije regulativu, kvalifikacijski sustav i kriterije održivosti te budite dio promjena koje doprinose tranziciji prema klimatskoj neutralnosti. Pridružite nam se i postanite dio zajednice stručnjaka koji stvaraju održiviju budućnost.