U španjolskom gradu Murciji, 17. i 18. listopada 2023. godine održan je službeni kick-off sastanak projekta BauhausingEurope. Kroz ispunjeni dvodnevni program predstavljene su i analizirane aktivnosti implementacije projekta s fokusom na prvih devet mjeseci provedbe, administrativne značajke projektnog poziva, održane su brojne interaktivne aktivnosti s naglaskom na povezivanje i kooperaciju cijelog konzorcija, ali i partnerskih organizacija na razini pojedinih zemalja te su posjećene lokacije na kojima će se projekt implementirati. Hrvatski savjet za zelenu gradnju predstavili su voditelj programa Aleksandar Jelovac i projektna koordinatorica Franciska Erdelj.
Koordinator projekta je španjolska konzultantska tvrtka EuroVertice Consultores, a partneri su ujedno i gradovi u kojima će se promjene implementirati, njih pet iz četiriju zemalja – Cartagena i Blanca u Španjolskoj, Varaždin u Hrvatskoj, Adazi u Latviji i Erszébetváros u Mađarskoj. Njima se pridružuju multidisciplinarni nacionalni partneri koji će osiguravati podršku tehničke prirode kroz cijelo razdoblje trajanja projekta, a to su redom: Viša škola arhitekture i graditeljstva s Politehničkog sveučilišta u Cartageni, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, tvrtka za energetsko savjetovanje Ekodoma i umjetnički hub Pro-Progressione.
Projekt je sufinanciran od strane LIFE programa Europske unije u okviru poziva usmjerenog na okoliš i prirodu. Tijekom sljedeće četiri godine, zaključno s rujnom 2027., projekt će definirati i utjeloviti pristup Novog europskog Bauhausa (NEB) u različitim četvrtima i demonstrirati njegovu pogodnost za transformaciju bilo kojeg drugog područja, neovisno o njegovoj veličini, ruralnom ili urbanom karakteru, urbanim izazovima ili podložnosti degradacijskim procesima.
Novi europski Bauhaus (NEB) inicijativa je koju promovira Europska komisija i koja kombinira participativni i multidisciplinarni pristup na više razina kako bi predvodila put prema transformaciji prema održivijim, ljepšim i inkluzivnijim zajednicama, a projektom LIFE_BauhausingEurope stvorena je prilika za njezino testiranje na terenu.
Okosnica projekta jest primjena NEB pristupa u procesu cjelovite obnove javnih zgrada. “Reimaginacija zgrada”, kako se ideja iza cijelog procesa naziva, bit će izvedena od strane spomenutog multidisciplinarnog tima uz aktivno uključivanje korisnika i lokalnog stanovništva. Projekt će biti izvanredna prilika za podizanje svijesti lokanog stanovništva u pogledu zajednice u kojoj žive, kao prostora namijenjenog svima povezanima s aktivnostima koje će se odvijati u svakoj pojedinoj zgradi.
Uz gradske četvrti, projekt je usmjeren i na revitalizaciju njihovog pripadajućeg vanjskog prostora s ciljem unaprjeđenja njegovog korištenja, a rješenja kojima će se to postići zasnovana su na ponovnoj upotrebi i recikliranju postojećih materijala kako bi se smanjila upotreba novih resursa.
Aktivnosti provedene na zgradama i javnim prostorima pratit će intenzivni program praćenja ekoloških i društvenih pokazatelja radi mjerenja utjecaja projekta. Također, bit će provedena sveobuhvatna analiza integracije aspekata održivosti, ljepote i inkluzije kako bi se potvrdila primjena NEB pristupa.
Projekt BauhausingEurope svojim će aktivnostima unaprijediti životne sredine više od 57.000 građana putem obnovljenih zgrada i više od 76.000 putem javnih vanjskih prostora. Očekuje se da će obnova zgrada ukupne površine od 4.067 m2 omogućiti uštedu od 572 GWh/godine te izbjegavanje emisije 115 tona CO2 godišnje. Gotovo 80 GWh čiste energije bit će proizvedeno putem sustava obnovljivih izvora energije instaliranih u zgradama. Implementacija projekta ostvarit će pozitivne učinke u smislu uštede vode i generiranja otpada.