Europljani uče što je zdravo stanovanje
Uz veliki fokus na energetsku učinkovitost i uštede posljednjih godina često se zaboravlja jedan važan element, a to je utjecaj energetski učinkovitih domova na ljudsko zdravlje. Sve što radimo kod energetske obnove domova radimo zbog ljudi, a upravo to se vrlo često stavlja u drugi plan. Točno je da nam energetska učinkovitost treba donijeti uštede, ali što smo napravili ako tako obnovljen dom i ljudi koji žive u njima pate od „sindroma bolesnih zgrada“ (Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje je da 30% novih i obnovljenih zgrada pati od tzv. Sick building syndrom-a, SBS)? Danas provodimo čak 90% vremena u zatvorenom prostoru, bilo radeći, u obrazovnim ustanovama ili našim domovima. Potpuno zatvorena vanjska ovojnica zgrade štedi energiju, ali istovremeno proizvodi i neke neželjene efekte poput povećane razine vlažnosti u prostoru ukoliko se on adekvatno ne provjetrava nekoliko puta na dan. Prosječna četveročlana obitelj na dan proizvede 10 litara vlage kroz kuhanje, tuširanje i ostale redovne aktivnosti tijekom dana. Procjenjuje se da danas u 80 miliona Europljana živi u vlažnim nezdravim domovima, a znamo da vlaga udvostručuje rizik od astme i alergija. Čak 1/3 domaćinstava u Europi pati od nekog oblika astme ili alergija. To su alarmantni podaci, i tu nažalost nije kraj. Djeca u školama izložena su zraku s visokom koncentracijom CO2 i nedovoljnoj količini dnevne svjetlosti. U takvoj unutarnjoj klimi često dolazi do glavobolja što direktno utječe na koncentraciju i produktivnost i učestale izostanke iz škole. Što možemo učiniti? Prije svega moramo se educirati i naučiti više o utjecaju domova na zdravlje ljudi.
VELUX je u suradnji s uglednim znanstvenicima Humboldt sveučilišta iz Berlina pokrenuo paneuropsko istraživanje na uzorku od 14.000 ispitanika koje ima za cilj dubinski istražiti pitanje zdravih domova, koliko znamo o njima i kako naše ponašanje i korištenje zgrada utječe na zdravlje i produktivnost korisnika. Nakon inicijalne studije 2015. godine koja nam je potvrdila da Europljani misle da zdravlje počinje kod kuće te da je dobar san, provjetravanje doma i dnevna svjetlost čak važnija od vježbanja i izbjegavanja alkohola i duhana za naše zdravlje, u novoj studiji koja je objavljena i predstavljena u Bruxellesu 20. travnja 2016, ušlo se u dublju analizu utjecaja domova na naše zdravlje. U nastavku je 5 ključnih saznanja.
#1 Nema zdrave Europe bez zdravih domova
Veliki broj Europljana pati od zdravstvenih problema i lošeg je općeg zdravlja svaki dan (25% ispitanika nikada ili rijetko se osjeća vitalno). Identificirano je 5 karakteristika zdravih domova.
Healthy Home Barometer 2016 identificirao je 5 karakteristika zdravog doma
#2 Obnovu domova motiviraju uštede energije i povećanje udobnosti
Na pitanje zašto renoviraju domove Europljani u 75% slučajeva odgovaraju da je to zbog ušteda na troškovima energije, ali njih 73% također kaže da je to radi boljeg općeg osjećaja udobnosti, vitalnosti i zdravlja kod kuće. Ušteda energije i udobnost idu ruku pod ruku kada govorimo o motivaciji za obnovu doma.
#3 Zdrav dom je sretan dom
Danas je čak 50% Europljana djelomično ili jako nezadovoljno svojim domom. Ako želimo popraviti situaciju, moramo pogledati što čini zdrav dom. Karakteristike koje doprinose zdravom domu istovremeno povećavaju zadovoljstvo domom. To je potvrđeno u svih 14 zemalja u kojima je provedeno istraživanje Healthy Home Barometer 2016.
#4 Europljani previđaju važnost dnevne svjetlosti
76% Europljana kaže da mora uključivati umjetnu rasvjetu tijekom dana. To pokazuje da ispitanici unatoč tome što žele zdrav dom, ponekad to nisu u mogućnosti ostvariti i pristaju na kompromise.
#5 Zdraviji domovi zahtijevaju zajednički napor
Jasna je veza između onoga što Europljani žele za svoje domove, što je dobro za njihovo zdravlje i kvalitetu života i onoga što je dobro za društvo u cjelini. Građevinska industrija koja se bavi obnovom stambenog fonda bi trebala u obzir uzeti sve karakteristike zdravog doma. Zdravi domovi trebaju odgovarajuću količinu dnevne svjetlosti i svježeg zraka. Zdravi domovi imaju potencijal uštede energije, očuvanja zdravlja te povećanje produktivnosti i kvalitete života (i konačno smanjenja troškova odsustva s posla i liječenja). Kao društvo, trebali bismo razmišljati o zdravom stanovanju jer su zgrade tu radi nas, radi čovjeka koji bi morao ostati u centru svih naših težnji.
Više o istraživanju i PDF brošuru preuzmite ovdje.
POGLEDAJTE GOSTOVANJE JASNE JELINEK, VELUX U EMISIJI DRUŠTVENA MREŽA