U utorak, 05. listopada 2016. godine održao se GREEN TALKS pod nazivom: “ZAŠTO GRADITI ZELENO? – Zakonske smjernice, primjeri dobre prakse, proizvodi i usluge” na Međimurskom Veleučilištu u Čakovcu.
Organizator GREEN TALKS JE Hrvatski savjet za zelenu gradnju u suorganizaciji Hrvatske komore arhitekata, Međimurskog Veleučilišta u Čakovcu i Grada Čakovca.
GREEN TALKS otvorila je Snježana Turalija, izvršna direktorica HSZG-a, zatim je nazočne pozdravila i doc.dr.sc. Nevenka Breslauer, prof.v.š., dekanica, Međimursko Veleučilište u Čakovcu koja je istaknula: „Međimursko Veleučilište u Čakovcu provodi studij Održivog razvoja koji kroz tri smjera Održiva gradnja, termotehničko inženjerstvo i Ekoinženjerstvo, kroz ovakav interdisciplinarni program studenti stječu znanja i kompetencije održive gradnje, obnovljive izvore energije i zbrinjavanje otpada, čime potičemo zelenu gradnju. Član smo Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, a ovim mini simpozijem – GREEN TALKS – približit ćemo našim studentima i nastavnicima smjernice u razvoju zelene gradnje“.
Specijalni gosti GREEN TALKS bili su: Stjepan Kovač, ing. inf., gradonačelnik, Grad Čakovec, Sandra Herman, univ.oec.spec, zamjenica župana,Međimurska županija te Ninoslav Šipoš, dipl.ing. arh., pročelnik, Upravni odjel za prostorno uređenje i EU fondove,Grad Čakovec
U okviru GREEN TALKS, Alan Perl, dipl. ing. elektrotehnike, voditelj projekta BUILD UPON u Hrvatskoj, ukratko je nazočnima objasnio projekt čiji je glavni cilj međusektorski dijalog za izradu nove strategije energetske obnove zgrada u RH. Poseban gost GREEN TALKS bio je mr.sc. Boris Koružnjak, Arhitektonski fakultet Zagreb, koji je održao prezentaciju na temu „Sportski objekti u kontekstu održivosti“.Zeleni sponzori simpozija bili su: Wienerberger sa prezentacijom CASE STUDY-a E-kuća 2020, Firestone sa temom „Trajnost“, Inoutic/Deceuninck sa temom „Inoutic PVC profili“, Fibran Nord sa temom „Svestrana primjena XPS-a u zgradarstvu“ tvrtka Stav – ovlašteni distributer Xypex-a za Hrvatsku sa temom „100% zelena hidroizolacija objekata XYPEX materijalima“, Dilj (Nexe crijep) sa temom „Pravilna primjena – jamstvo uspjeha“ te Caparol sa temom „Energetski učinkoviti i održivi materijali“. Sponzori su se predstavili sa pojedinačnim temama te su se osvrnuli na mogućnosti i nove trendove u području inovativnog graditeljstva.
Simpoziju je prisustvovalo 50ak stručnjaka iz područja arhitekture, građevinarstva, strojarstva, elektrotehnike, ekonomije, i šire zainteresirane javnosti te konzervatora i studenata, a simpozij je dio sustavne edukacije o zelenoj gradnji koju u Hrvatskoj provodi HSZG (www.gbccroatia.org) kao dio Svjetskog savjeta za zelenu gradnju (www.worldgbc.org).
PARTNERI PROJEKTA E KUĆA 2020
DODATAK PROGRAMU:
„Sportski objekti u kontekstu održivosti“
Mr. sc. Boris Koružnjak, Arhitektonski fakultet Zagreb
POLIVALENTNOST – ENERGETSKA UČINKOVITOST SPORTSKIH DVORANA
NA PRIMJERU ARENA I MALIH DVORANA U HRVATSKO
Sportske građevine su osnovna pretpostavka i najvidljiviji dio svake sportske aktivnosti.
Svojom pozicijom, oblikovanjem, tehnologijom izgradnje, upotrijebljenim materijalima te procesima djelovanja i korištenja, bitan su element u utjecaju na održivost okoliša kao i energetsku učinkovitost.
Principi održivosti i zaštite okoliša sportom(1) između ostalog uključuju i brižljivo planiranje, projektiranje, izgradnju i gospodarenje sportskom infrastrukturom.
Ciljevi zaštite sportom i sportskim građevinama su zapravo opći:
- očuvanje biološke raznolikosti, zaštita ekosustava,
- unapređenje šireg prostornog konteksta sportske građevine,
- očuvanje kvalitete krajolika i kulturološkog nasljeđa,
- sprečavanje ili smanjenje zagađenja tla, vode i zraka i gospodarenje energijom i otpadom.
Održivost ili obzirnost je princip djelovanja u zaštiti okoliša.
Komparativna analiza nekoliko specifičnih sportskih dvorana u Hrvatskoj bazirana na kritičkom preispitivanju projektnih programa, urbanističkim, ekonomskim i ekološkim pokazateljima o realnosti namjene i kapaciteta uz sagledavanje mogućnosti kadrovskog i financijskog potencijala investitora u optimalnom gospodarenju pokazuje sav nesrazmjer u primjeni principa održivosti.
Predlaže se, uz obaveznu zakonsku legislativu (normativi – jučer, danas, sutra), multidisciplinarni – integrirani pristup planiranju (studije razvoja – sport i teritorij, sport i zdravlje, sport i edukacija, sport i priroda, sport i obnova društva, sport i grad), projektiranju i provedbi projekata sportske infrastrukture na principima održivog razvoja (troškovi u korelaciji sa utrošenim materijalom, vremenom i energijom uz istovremeno povećanje sigurnosti i kvalitete).
„Simpoziji se u Programu stručnog usavršavanja HKA-a vrednuju s tri (3) sata HKA SU standarda iz područja: C2.1 Strategije energetske obnove; C2.2 Koncepti energetske obnove i obnovljivi izvori energije; C2.4 Alternativni oblici građenja; D1.1 Tehnologije građenja i opremanja; D2.1 Arhitektura i detalj.
MEDIJSKI POKRIVAJU:
|
|||
|
|||