U utorak, 25. travnja 2017. godine, u Zagrebu je održan, u organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Britanskog poslovnog centra Hrvatska, ‘Breakfast with Patrons s ambasadorom Velike Britanije u RH, Nj.E. Andrew Dalgleishom’.
Povod i tema doručka s ambasadorom bio je BREEAM sustav certificiranja održivosti zgrada, trenutno najzastupljenija metoda procjene dizajna i gradnje u Velikoj Britaniji te metoda koja se primjenjuje u britanskom javnom sektoru.
BREEAM sustav počeo je s upotrebom 1990. godine od kada postavlja visoke standarde najbolje prakse u dizajnu i izgradnji, uzimajući pritom u obzir sve faktore vezane za dobrobit življenja, korištenje vode, energije, zdravlje i kvalitetu života, zagađenost zraka, promet te korištenje različitih vrsta materijala.
O efikasnosti BREEAM sustava govori i njegova velika rasprostranjenost s obzirom se primjenjuje u 78 zemalja diljem svijeta. Do danas je u svijetu izdano 561,123 certifikata te je registrirano 2,262,715 zgrada. Ovaj sustav iznimno je interesantan svim investitorima jer neupitno doprinosi njihovoj financijskoj dobiti. Osim ekološke zaštite i energetske učinkovitosti, zgrade visokog standarda održivosti imaju znatno manje troškove.
Kao glavni govornik na doručku, Nj.E. Ambasador Dalgleish predstavio je prisutnim gostima ovu metodu iz britanske perspektive uz zanimljive primjere BREEAM prakse u Velikoj Britaniji.
Britanska vlada koristi BREEAM metodu za procjenu svih svojih zgrada, dok većina lokalnih vlasti zahtijeva BREEAM kao dio odobrenja za planiranje razvoja određene veličine. BREEAM se također primjenjuje i za projekte obnove kao što je preuređenje u vrijednosti od 11,6 milijuna funti i remodeliranje glavnog odjela policije Rochdale Greater Manchester kako bi se postigla “Vrlo dobra” ocjena i smanjila emisija CO2 za oko 230 tona godišnje.
Ambasador je tom prilikom naveo neke od poznatijih zgrada u Velikoj Britaniji koje primjenjuju BREEAM metodu poput zgrade irske centralne banke, Saw Hock studentskog centra Londonske škole ekonomije te osnovna škola Brandon u Durhamu kao uspješan primjer razvoja održivih obrazovnih ustanova u regiji.
Doručku su prisustvovali visoko pozicionirani predstavnici kompanija iz područja graditeljstva, dizajna, arhitekture i nekretnina, te investitori i financijske institucije. Na samom početku sve prisutne pozdravile su Predsjednica Upravnog odbora Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Petra Škevin i Predsjednica Upravnog odbora Britanskog poslovnog centra Hrvatska, Vedrana Likan.