Pročitajte uvodnik koji su za Vas pripremile načelnice sektora u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja, Ines Androić Brajčić i Irena Križ Šelendić. Ines i Irena su dobitnice Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj u 2019. godini, u počasnoj kategoriji – OSOBA GODINE.
Najveće bogatstvo naše zemlje su ljudi i prostor koji smo naslijedili od naših predaka i koji ćemo jednog dana ostaviti u naslijeđe generacijama koje dolaze, a idući u korak s razvijenim zemljama u našem okruženju, naša je zadaća zaštititi upravo to što je najvrijednije što imamo. U Hrvatskom savjetu za zelenu gradnju prepoznali smo partnera koji razumije važnost posla kojim se bavimo i predvodnik je tranzicije gospodarstva i graditeljstva prema održivosti i očuvanju okoliša te, jednako tako, dobrobiti za naše sugrađane.
Izazov na koji trebamo odgovoriti u predstojećem razdoblju jest kako se nastaviti gospodarski razvijati te pritom zaštititi resurse koje imamo i vjerujemo da ćemo na njega znati odgovoriti. Primarni ciljevi naše zemlje, koje je zacrtala i kojima teži i Europska unija, su smanjenje emisije ugljičnog dioksida, povećanje energetske učinkovitosti, osiguranje pristupa sirovinama, a sve to uz istovremeno smanjivanje učinaka na okoliš i emisije stakleničkih plinova. Naime, globalno zatopljenje je nezaobilazna činjenica našeg vremena, a efekti negativnih klimatskih promjena izazvani ljudskom aktivnošću zbog povećane emisije stakleničkih plinova i potrošnje prirodnih resursa, snažno utječu na prirodu i stanovništvo.
Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i do sada je radilo na promicanju zelene gradnje i održivog razvoja. S time nastavljamo i u razdoblju pred nama, i to posebice s energetskom obnovom zgrada – cilj kojem težimo je stvoriti i izgraditi bolji i kvalitetniji standard za sve građane, a rezultat toga su topli i sigurni domovi, ugodnije učionice, zbornice i ambulante. Veseli nas što i na ovom mjestu možemo istaknuti da kroz projekte energetske obnove u građevinskom sektoru cirkulira više od pet milijardi kuna.
No, u novom ćemo financijskom razdoblju razvijati i provedive mjere za poboljšanje izgrađenog okoliša u kojem živimo i vjerujemo da ćemo u tome biti jednako uspješni. Naša je odgovornost sačuvati prostor za buduće generacije dugoročnim planiranjem i upravljanjem – stoga naše djelovanje mora biti usmjereno prema održivom razvoju te ćemo razvijati i poticati zelenu infrastrukturu u urbanim područjima i održivo korištenje prostora i zgrada.
Budući da je Europska komisija nedavno predstavila Europski zeleni plan, tzv. European Green Deal, kojim se želi postići da Europa do 2050. bude prvi klimatsko neutralan kontinent te istodobno osnažiti gospodarstvo i poboljšati zdravlje i kvalitetu života europskih građana, vjerujemo da će i projekti zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, na čijoj finalizaciji programa marljivo radimo, moći biti sufinancirani bespovratnim sredstvima iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova.
Radom na promicanju energetske učinkovitosti u zgradarstvu i dekarbonizaciji zgrada bavili smo se posljednjih deset godina, a u vremenu pred nama nastavljamo raditi na promicanju zgrada gotovo nulte energije, izradi Dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine te novim programima energetske obnove zgrada.
Dosada smo organizirali i pet otvorenih dijaloga partnera, a s njihovim ćemo održavanjem nastaviti i ubuduće jer smatramo da su dobar i koristan primjer interakcije državnih tijela i realnog sektora. Vjerujemo da je to dobar i prokušani recept i princip koji provodi i zagovara i Hrvatski savjet za zelenu gradnju – što čvršće povezivanje i umrežavanje realnog, javnog i akademskog sektora, kako bi krajnji efekt korisnosti za naše sugrađane bio što veći.
Partnerstvo na svim razinama je ključan čimbenik ukoliko je naš imperativ postizanje održivog razvoja Hrvatske u želji da budućim naraštajima ostavimo sve one resurse koje smo mi baštinili.