U sklopu Climate Mitigaion in Heritage Buildings projekta (ClimBuild), Hrvatski savjet za zelenu gradnju je u suradnji s Gradom Zagreb organizirao dvodnevnu radionicu u Gradu Zagrebu. Radionica se održala u utorak i srijedu 3. i 4. svibnja, s ciljem obnove zgrada kulturne baštine.
Grad Zagreb je predložio tri zgrade za studiju slučaja kojima je potrebna obnova. Riječ je o zgradi gradske uprave na Trgu Stjepana Radića, palači Gvozdanović u Visokoj ulici, te dječjem vrtiću Vjeverica na Ksaveru. 2 zgrade su pojedinačno zaštićena kulturna dobra, dok se dječji vrtić nalazi u zoni zaštite.
Uz voditelje radionice (Mihaela Zamolo i Kemal Lojo) te GBC tim (Aleksandar Jelovac i Ana Šenhold), na radionici je sudjelovalo 15 sudionika koji su radom u grupama predlagali rješenja kako provesti obnovu na navedenim zgradama.
Prvi dan radionice, polaznici su obišli zgrade kako bi dobili što precizniji uvid u trenutno stanje i zatim mogli predložiti što adekvatnija rješenja za obnovu.
Prva zgrada za obilaz bila je dječji vrtić Vjeverica. Polaznike je dočekala ravnateljica vrtića, gospođa Martina Jelić te domar Jure Krištić, dječjeg vrtića koji su polaznike poveli u obilazak vrtića.
Druga lokacija je bila palača Gvozdanović gdje je polaznike dočekala kustosica, dr. sc Vanja Brdar Mustapić iz Muzeja za umjetnost i obr (MUO) te s polaznicima uz sam obilazak zgrade, podijelila i bogatu povijest palače.
Naposljetku, polaznici su se kratko zadržali ispred zgrade gradske uprave.
Nakon obilaska, polaznici su se samostalno podijelili u 3 grupe i odabrali na kojoj zgradi žele raditi.
Svaka grupa je radila na smjernicama i prijedlozima obnove za jednu zgradu. Kao dodatna pomoć pri izradi ideja, polaznicima je predstavljen i algoritam za postizanje optimalnog opsega energetske obnove. Algoritam uključuje odabir: izolacijske tehnologije, ventialcijskih sustava, tehnologije proizvodnje energije i sustava grijanja. Algoritam će biti sastavni dio završne publikacije te će biti dostupan i online kada publikacija bude objavljena.
Na kraju drugog dana radionice, uslijedilo je i predstavljanje idejnih rješenja. Svaka grupa je u 20 minuta izložila osmišljene prijedloga za (energetsku) obnovu.
Predstavljanju polaznika su prisustvovali i predstavnici Grada Zagreba, iz Odsjeka za zgradarstvo: Nataša Kelava, Andrea Sili-Bosner te Natko Bilić. Iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika, pristustvovala je gospođa Sandra Peršin te ispred dječjeg vrtića Vjeverica – ravnateljica Martina Jelić i domar Jure Krištić.
Projekt će službeno završiti u rujnu, završnoj konferencijom 15. rujna.