Hrvatski savjet za zelenu gradnju – GBC, već dugi niz godina educira opću i stručnu javnost o održivoj gradnji te prednostima i uštedama koje zeleni međunarodni certifikati donose investitorima i korisnicima zgrada.
Nakon 10 godina rada na promociji međunarodnih certifikata, GBC je odlučio postati službeni DGNB System i Academy Partner te aktivno promovirati i implementirati DGNB na hrvatsko tržište. Riječ je o njemačkom alatu za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt.
Kao službeni Academy Partner, GBC je organizirao drugu ovogodišnju digitalnu DGNB edukaciju za konzultante koja se održala na engleskom jeziku u trajanju od 5 dana – 24./25./26./27./28. listopada 2022. godine.
Predavači na edukaciji su vrhunski stručnjaci koji se dugi niz godina profesionalno bave održivom gradnjom te su vrsni poznavatelji DGNB sustava certificiranja, a ujedno su i DGNB konzultanti i auditori:
- Snježana Turalija, GREENiKA poslovno savjetovanje, DGNB Consultant and Trainer
- Dr.sc. Vlasta Zanki, dip.ing.stroj., Sveučilište u Zagrebu, Geotehnički fakultet, Zavod za inženjerstvo okoliša, DGNB Consultant and Trainer
- Dr. Robert Himmler, EGS-plan (Bangkok) Co., Ltd., DGNB Auditor
- Levan Ekhvaia, German Sustainable Building Council – DGNB GmbH, DGNB Consultant and Trainer
- Johanna Torres Neira, DEKRA Assurance Services GmbH, DGNB Auditor.
Tijekom 5 dana, više od 30 polaznika stekla su nova i konkretna znanja o smjernicama, kriterijima i načinu na koji se zgrade certificiraju po DGNB sustavu. Radi se o najnaprednijem sustavu na globalnoj razini zbog sveobuhvatnog pristupa te jedinom certifikatu koji jednaku važnost daje ekonomskom i ekološkom aspektu održivih zgrada. Također, jedini je u skladu s EU regulativama i normama te ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište. Dodatno, polaznici su time stekli i veću konkurentnost na tržištu rada i novih „zelenih“ zanimanja.
Sustav je usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ekonomskih aktivnosti. To je posebno važno za investitore jer gradnja na takav način predstavlja manji rizik financiranja i nižu kamatu što automatski oslobađa kapital za daljnje investiranje.
DGNB sustav također se razlikuje od svih certifikata temeljem procjene životnog ciklusa zgrada koja uzima u obzir fazu planiranja, izgradnje, korištenja te rušenja zgrade (Life cycle assessment – LCA) te temeljem procjene troškova životnog ciklusa (Life cycle cost – LCC).
U sklopu edukacije, Benjamin Petrović, voditelj programa, predstavio je projektna ostvarenja u obliku integracije pokazatelja stupnja održivosti zgrada iz okvira Level(s) s različitim aspektima industrije i javnih procesa. Pokazatelji stupnja održivosti unutar Level(s) okvira, vidljivi su kao mjerila u sklopu DGNB verifikacijskih kriterija. Level(s) okvir je sveobuhvatni alat za mjerenje cjeloživotnih performansi zgrada te u jednakoj mjeri podrazumijeva utjecaj zgrada na okoliš u obliku štetnih emisija kao i kvalitetu boravka u zgradama. Iz tog razloga, Level(s) kriteriji su neizostavan dio pri analizi održivosti zgrada, te postaju neizbježan dio diskursa unutar procesa certificiranja.
Više o projektu LIFE Level(s) saznajte ovdje: https://lifelevels.eu/