15. rujna 2022. godine Hrvatski savjet za zelenu gradnju predstavio je završnu ClimBuildpublikaciju na hrvatskom jeziku u sklopu konferencije Obnova zgrada koje imaju status kulturnog dobra u doba klimatske krize. Od danas možete preuzeti istu publikaciju na engleskom jeziku!
Publikaciju je uredio Tomasz Jeleński te predstavlja sveobuhvatan vodič koji objašnjava i predstavlja širok raspon mogućih rješenja (tehnologija i materijala) koja se mogu implementirati u svaki građevni element kako bi se smanjio njegov utjecaj na okoliš.
Bolje korištenje postojećeg fonda zgrada jedan je od glavnih načina da se smanji potreba za novom gradnjom i time smanji ugljični otisak građevinskog sektora. Jedan od načina kako to postići jest i povećanje energetske učinkovitosti zgrada kulturne baštine kako bi se produžiio njihov životni vijek.
Algoritmi za optimalni opseg energetske obnove (vidi: Poglavlje 7), praktičan je alat koji se može pronaći u publikaciji. Pomaže u otklanjanju grešaka koje se često čine tijekom renoviranja i naknadnog opremanja zgrade i ukazuje na optimalna rješenja, uzimajući u obzir specifične čimbenike i pojedinačne uvjete građenja. Algoritmi su dostupni u elektroničkoj verziji.
Publikacija je rezultat dvogodišnjeg ClimBuild projekta koji je proveden u suradnji sa Zakladon Sendzimir iz Poljske od rujna 2020. do rujna 2022.
Kome je publikacija namijenjena?
Namijenjena je širokoj publici stručnjaka koji traže smjernice:
- kako poboljšati dobrobit i kvalitetu života u poviejsnim/zaštićenim zgradama, a istovremeno smanjiti ugljični otisak,
- kako pravilno prozračiti unutrašnjost, izbjeći vlagu i smanjiti rizik od plavljenja i poplava uz smanjenje troškova grijanja, zagađenja prašinom i emisija CO2,
- kako ne ugroziti povijesnu i estetsku vrijednost starih građevina već osigurati njihovu trajnost za buduće naraštaje kao vrijedne elemente kulturnog okoliša.
Značajnu skupinu čitatelja čine javni i privatni investitori, kao i zaposlenici jedinica lokalne samouprave koji planiraju velike energetske obnove. Nadamo se da će smjernice ove publikacije pomoći u odabiru optimalnog opsega sanacijskih mjera, tehnologija i materijala. Na taj su način poduzeti radovi sigurni za građevine, a smanjuju se njihovi financijski i okolišni troškovi te ukupni ugljični otisak tijekom faze radova i održavanja.
Tko su autori publikacije?
Publikacija Očuvanje i obnova zgrada kulturne baštine u doba klimatske krize/Renovation and retrofitting of old buildings in times of climates crisis, koju je uredio Tomasz Jeleński, sadrži doprinose interdisciplinarne skupine stručnjaka:
Cezary Czemplik (Poljsko udruženje za prirodne zgrade)
Tomasz Jeleński (Tehnološko sveučilište u Krakovu)
Łukasz Konarzewski (Šleski pokrajinski konzervator spomenika)
Piotr Kosiński (Sveučilište Warmia and Mazury u Olsztynu)
Ewelina Pękała (Zaklada Sendzimir)
Robert Wójcik (Sveučilište Warmia and Mazury u Olsztynu)
Mihaela Zamolo (Hrvatski savjet za zelenu gradnju)
Anna Zaręba (Sveučilište Nikole Kopernika u Toruńu)
Uz engleski jezik, publikacije su dostupne i na hrvatskom te poljskom jeziku.