U organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, 7. i 8. prosinca 2022. godine održana je dvodnevna online edukacija pod nazivom: Održivi proizvodi i tehnologije u graditeljstvu.
Bogat program i sadržaj edukacije okupio je više od 150 sudionika, a stručnjaci iz različitih područja obradili su sljedeće teme:
- Dugoročna strategija obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine
Marijana Butković Golub, dipl.ing.arh., voditeljica službe, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
- EU i nacionalna regulativa u području održive gradnje – Primjena Novog europskog Bauhausa u arhitekturi i urbanizmu
Ingrid Gojević, dipl. ing. arh., voditeljica službe, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva državne imovine
- Kružno gospodarstvo i cjeloživotni ciklus zgrade – Nadogradnja Registra brownfield područja u RH za praćenje kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
Sunčana Habrun, dipl. ing. arh., načelnica sektora, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
- Održivi proizvodi u graditeljstvu
Izv.prof. Bojan Milovanović, dipl.ing.građ., Sveučilište u Zagrebu, Građevinski fakultet
- Beton važan čimbenik održive gradnje
mr.sc. Mihaela Zamolo, dipl.ing.građ., GIU ( Gospodarsko Interesno Udruženje) Croatia Cement
- Dekonstrukcija i ponovna uporaba predgotovljenih betonskih komponenti
Benjamin Petrović, voditelj programa, GBC Croatia
- Baumit – održivi i zdravi materijali
Filip Fiolić, tehnička podrška, BAUMIT d.o.o.
- Certificirana hidroizolacija na bazi kristalizacije u EU
Krešimir Ivanković, direktor, STAV-ing d.o.o.
- PCR – ključan dokument za izradu EPD-a
Mr.sc. Mihaela Zamolo, dipl.ing.građ., Zamolo M d.o.o. , članica UO HSZG-a, članica UO HIS-a, dopredsjednica HDPG-a i zamjenica predsjednika HCPI-IS
- DGNB sustav ocjene održivosti i EU taksonomija
Marko Markić, voditelj programa certificiranja, GBC Croatia
- Moderna rješenja zvučnog komfora u visokogradnji
Aleksandar Škurić, struč.spec.ing.građ., YTONG porobeton d.o.o.
- Zaštita od buke građevnim proizvodima
Marin Kučiš, dipl.ing.stroj., ALUKÖNIGSTAHL d.o.o.
- Sigurna i održiva rješenja za hidroizolaciju temelja i krovova
Romana Cvetko i Ljiljana Rajzer, SIKA Croatia d.o.o.
- Životni vijek i očuvanje AB konstrukcija upotrebom novih ekološki prihvatljivih tehnologija – migrirajućih inhibitora korozije u betonu
Ivana Lipošćak, dipl. ing. građ., ECOCORTEC d.o.o.
- Mogućnosti sufinanciranja projekata održive gradnje putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Jasmina Smokvina, dipl.ing.arh., Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Kružno gospodarstvo u praksi
Prof.dr.sc. Aleksandra Anić Vučinić, Geotehnički fakultet, Zavod za inženjerstvo okoliša
Tijekom dva dana edukacije sudionici su imali prilike čuti novosti vezane uz održive proizvode i tehnologije u graditeljstvu te na koji će se način provesti dugoročna strategija obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine.
Dugoročnom strategijom obnove daju se ciljevi, plan i mjere s mjerljivim pokazateljima napretka za dekarbonizaciju fonda zgrada, integralnu obnovu i građenje zgrada gotovo nulte energije, za smanjenje emisija stakleničkih plinova, povećanje udjela obnovljivih izvora, poboljšanje energetske sigurnosti te smanjenje energetskog siromaštva.
Naglasak je bio i na uvođenju inovacija i pametnih tehnologija koje omogućuju zgradama da potpomognu sveukupnu dekarbonizaciju gospodarstva.
Novi europski Bauhaus obogaćuje europski zeleni plan kulturnom i kreativnom dimenzijom te pokazuje kako održive inovacije mogu konkretno pridonijeti pozitivnim iskustvima u našem svakodnevnom životu. To uključuje niz mjera politike i mogućnosti financiranja. Projektom se nastoji ubrzati transformacija raznih gospodarskih sektora među kojima je i građevinarstvo kako bi se svim građanima omogućio pristup robi koja je kružna i s manjim emisijama ugljika.
Kružno gospodarstvo je model proizvodnje i potrošnje koji uključuje dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala što je dulje moguće kako bi se stvorila dodatna – duža – vrijednost proizvoda. Na ovaj način produljuje se životni vijek proizvoda te istovremeno smanjuje količina otpada.
Veliki dio predavanja bio je posvećen i PCR-u – dokumentu koji sadrži pravila za kategorije proizvoda. PCR daje uvjete i smjernice za razvoj EPD-a za određenu kategoriju proizvoda te omogućuje pregled i usporedbu različitih ekoloških svojstava među proizvodima u određenoj kategoriji. PCR je standardizirani dokument zaštićen autorskim pravima te sadrži upute za izradu EPD-a za proizvod. PCR pruža upute o tome i kako treba provesti LCA.
Također, prezentirane su aktualnosti s hrvatskog tržišta vezane uz DGNB sustav certificiranja. Radi se o njemačkom alatu za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt. Sustav je usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ekonomskih aktivnosti. To je posebno važno za investitore jer gradnja na takav način predstavlja manji rizik financiranja i nižu kamatu što automatski oslobađa kapital za daljnje investiranje. DGNB sustav također se razlikuje od svih certifikata temeljem procjene životnog ciklusa zgrada koja uzima u obzir fazu planiranja, izgradnje, korištenja te rušenja zgrade (Life cycle assessment – LCA) te temeljem procjene troškova životnog ciklusa (Life cycle cost – LCC).
Program edukacije vrednovao se u okviru Programa stalnog stručnog usavršavanja s 8 (osam) sati.
Edukaciju su podržale sljedeće relevantne institucije i organizacije: Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Udruga gradova, Hrvatska zajednica županija te Hrvatska gospodarska komora.
Zlatni pokrovitelji edukacije, redom tvrtke članice Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju bile su: Alu König Stahl, Xypex, Sika Croatia, Ytong porobeton i Baumit Croatia.
ORGANIZATOR ZELENI PARTNER