Hrvatski savjet za zelenu gradnju u partnerstvu s poljskom organizacijom Zaklade Sendzimir, organizator je konferencije održane 15. rujna 2022. godine, u hotelu Academia u Zagrebu, pod nazivom: Obnova zgrada koje imaju status kulturnog dobra u doba klimatske krize – predstavljanje publikacije projekta CLIMBUILD.
Konferencija je okupila preko 100 relevantnih dionika s ciljem osvještavanja i davanja smjernica glede očuvanja i energetske obnove zgrada zaštićene kulturne baštine.
Budući da zgrade zaštićene kulturne baštine također doprinose emisijama stakleničkih plinova svojim zastarjelim sustavima grijanja i hlađenja te neadekvatnom toplinskom izolacijom, nužno ih je obnavljati i modernizirati zaštićene zgrade kako bismo povećali njihovu energetsku učinkovitost i smanjili ugljični otisak.
Konferencija je otvorena od strane Aleksandra Jelovca, voditelja projekata u Hrvatskom savjetu za zelenu gradnju, koji je donio kratak pregled aktivnosti projekta CLIMBUILD, dok su od strane poljskih partnera iznesene usporedbe Hrvatske i Poljske te zaključci projekta i suradnje.
ClimBuild projekt je međunarodni projekt koji povezuje i educira dionike pri provedbi energetskih obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra. Do sada je tijekom projekta educirano više od 500 dionika u Hrvatskoj i Poljskoj te obuhvaćeno više od 30 gradova.
Potom je uslijedila izrazito zanimljiva interaktivna panel diskusija: Obnova zgrada koje imaju status kulturnog dobra u doba klimatske krize, u okviru koje su sudjelovali renomirani stručnjaci iz nadležnih ministarstava te predstavnici struke koji imaju brojna iskustva iz prakse:
- Marijana Butković Golub, dipl.ing.arh., Ministarstvo prostornoga uređenja graditeljstva i državne imovine
- Mirna Sabljak, d.i.a., Ministarstvo kulture i medija
- Mladen Ilijević, dipl.ing.arh., Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- sc. Mihaela Zamolo, dipl.ing. građ., Hrvatski savjet za zelenu gradnju
- Lovro Bauer, d.i.a., Fabrika arhitekti d.o.o.
Ključan zaključak panela ukazao je na nužnu potrebu za međusektorskom i institucionalnom suradnjom s ciljem kreiranja rješenja kako za uspješnom implementacijom i provedbom obnove zgrada zaštićene kulturne baštine, tako i za ublažavanjem posljedica klimatske krize.
Zatim su, predstavnici GBC-a, mr. sc. Mihaela Zamolo, dipl.ing. građ. i Kemal Lojo, dipl.ing.stroj prezentirali provedene aktivnosti projekta CLIMBUILD – intervjue, online edukaciju i radionice u gradovima, kao i studije slučaja te je po prvi puta predstavljena sveobuhvatna publikacija Očuvanje i obnova zgrada kulturne baštine u doba klimatske krize kao i algoritmi.
Sveobuhvatna publikacija završni je proizvod dvogodišnjeg ClimBuild projekta kojeg su zajedno provodili Hrvatski savjet za zelenu gradnju te Zaklada Senzimir (Poljska).
Publikaciju Očuvanje i obnova zgrada kulturne baštine u doba klimatske krize možete preuzetiOVDJE.
Kroz provedbu projekta je razvijen i alat koji bi mogao olakšati napredovanje kroz kompliciranu materiju konzervacije, obnove ili nadogradnje. Riječ je o algoritmu – alatu koji sugerira načine kako nastaviti kroz procese analize i projektiranja.
Algoritam je slijed radnji ili postupak koji vodi do izvedbe određenog zadatka olakšavajući rješenje problema u konačnom vremenu. Ima za cilj dovesti nas od određenog početnog stanja do željenog krajnjeg stanja.
Algoritam možete preuzeti OVDJE.
Za bilo kakva pitanja i komentare, javite se na aleksandar.jelovac@gbccroatia.org