Zagreb, 21. studenoga 2024. – Održana je 7. Središnja konferencija o održivoj gradnji u organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju (GBC Croatia). U zagrebačkom hotelu Sheraton okupili su se vodeći stručnjaci iz područja zelene gradnje, energije, urbanizma te održivo izgrađenog okoliša kako bi zajedno raspravljali o ključnim izazovima i rješenjima koji oblikuju održiviju budućnost. Cijeli događaj je pratilo više od 1300 sudionika uživo i preko Zoom platforme, a u sklopu konferencije održan je i 17. Hrvatski forum o održivoj gradnji.
Konferencija je započela svečanim otvaranjem gdje su se sudionicima obratili Dean Smolar, direktor GBC Croatia, Vlasta Zanki, predsjednica Upravnog odbora GBC Croatia, Igor Kemenović, predsjednik HUPFAS-a te Ines Androić ispred Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. U uvodnim obraćanjima istaknuta je potreba za snažnom suradnjom svih sektora u tranziciji prema održivije izgrađenom okolišu.
Stuart Smith, direktor Arup Germany, održao je predavanje o tome kako riješiti zagonetku ugljika i ubrzati dekarbonizaciju građevinskog sektora. Denisa Diaconu iz Buildings Performance Institute Europe (BPIE) govorila je o načinu kako učinkovito implementirati EU Direktivu o energetskoj učinkovitosti zgrada (EPBD), dok je Marko Dabrović iz 3LHD-a predstavio projekte koji već sada mijenjaju lice održive gradnje u Hrvatskoj i istaknuo zadaće koje projektante čekaju u budućnosti. Pažnju su privukla i predavanja Brune Sauera iz GBC España o održivom financiranju i EU taksonomiji, kao i prezentacija Johannesa Kreißiga iz DGNB-a o europskom certifikatu održive gradnje.
Jedan od vrhunaca konferencije bio je uručenje plaketa projektima u Hrvatskoj koji su certificirani prema DGNB sustavu, kao priznanje za dostizanje najviših standarda održivosti. U Hrvatskoj su do sada 23 projekta ušla u proces certifikacije što pokazuje kako najnapredniji svjetski certifikat održive gradnje, DGNB certifikat, postaje hrvatski sustav ocjene održivosti zgrada. Tijekom ceremonije predstavljeni su detalji o projektima koji su se istaknuli svojom kvalitetom i održivim rješenjima, a plakete su uručene od strane Deana Smolara, CEO GBC Croatia, Johannesa Kreißiga , CEO DGNB-a, te Marka Markića, voditelja programa certificiranja u GBC Croatia:
- Projekt Matrix C, uredska zgrada na Slavonskoj aveniji u Zagrebu, certificiran je na razini Platina. Projekt se ističe ujednačenom kvalitetom u svih šest kategorija ocjenjivanja održivosti.
- Projekt City Center One Split, trgovački centar iznimno visoke ekonomske kvalitete, certificiran je na razini Zlato.
- Projekt Poslovni centar Heinzelova, uredska zgrada u Zagrebu, certificirana je na razini Platina. Auditorica Vlasta Zanki istaknula je visoku sociokulturnu i funkcionalnu kvalitetu zgrade, koja je ocijenjena s čak 90%.
Povodom 15 godina uspješnog djelovanja GBC Croatia, održan je panel s retrospektivom na ključne uspjehe, ali s pogledom u budućnost. Panel je moderirao Dean Smolar, CEO GBC Croatia, koji je podsjetio na ključne trenutke u povijesti organizacije i istaknuo njezine strateške smjernice za budućnost. Okupio je najznačajnije osobe, sve od reda dame, koje su obilježile i gradile GBC Croatia od samih početaka. Među njima su bile Vedrana Likan, managing partnerica u Colliersu, Petra Škevin, bivša predsjednica Upravnog odbora GBC Croatia, Julija Škoro, direktorica održivosti Holcima, Snježana Turalija, direktorica Greenike, te Vlasta Zanki, aktualna predsjednica Upravnog odbora GBC Croatia. Sudionici su tijekom panel diskusije podijelili osobne anegdote, izazove i uspjehe, te su istaknuli kako je GBC Croatia kroz godine postao ne samo lider u promicanju održive gradnje već i ključni pokretač promjena na nacionalnoj razini. Refleksija na proteklih 15 godina služila je kao inspiracija za daljnje aktivnosti organizacije u stvaranju zelenijeg i održivijeg okoliša.
Program je zaključio Stipe Božić, poznati alpinist, pisac, fotograf, filmski snimatelj i redatelj, s nadahnutim predavanjem o tradicionalnoj arhitekturi diljem svijeta, podsjećajući na važnost samodostatnosti i gradnju s minimalnim utjecajem na okoliš i klimu.
Konferencija je još jednom potvrdila status Hrvatske i GBC Croatia kao predvodnika u regionalnoj raspravi o održivoj gradnji i potaknula konkretne korake prema održivijem i zelenijem okolišu.