U ponedjeljak, 13. srpnja 2015., u Velikoj vijećnici Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu, održan je kick off sastanak projekta „Razvoj visokoobrazovanih standarda zanimanja i standarda kvalifikacija za područje održive i zelene gradnje uz razvoj novog sveučilišnog diplomskog programa održive i zelene gradnje s naglaskom na mediteransko područje. Projekt se provodi u sklopu sheme bespovratnih sredstava pod nazivom „Unapređenje kvalitete u visokom obrazovanju uz primjenu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira“, a nositelj projekta je Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu (FGAG). Skraćeni naziv projekta je „Zelena i održiva gradnja na mediteranskom području“.
Već sljedeći dan, 14.7.2015., su održani i prvi radni sastanci predstavnika nositelja i partnera projekta.
Partneri na projektu su relevantne institucije, organizacije i poduzeća: CEMEX Hrvatska d.d., Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska komora arhitekata, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Hrvatska udruga poslodavaca, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Spegra inženjering d.o.o. i Stowarzyszenie B-4.
Trajanje projekta je od 19.06.2015. do 18.09.2016., a ukupna vrijednost projekta je 2.892.581,40 kuna, od čega 2.747.952,33 kuna čine bespovratna sredstva Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna RH.
Ciljna skupina projekta je 468 postojećih studenata preddiplomskih studija FGAG-a, ali i svi ostali potencijalni studenti novog studijskog programa koji će razvojem predmetne kvalifikacije, moći nastaviti studij na predmetnom studijskom programu, omogućujući im visoku prepoznatljivost na tržištu rada, visokospecijalizirana praktična znanja „ključnih tehnologija“ Europske Unije; navedeno, kroz postojeće studijske programe, nisu do sada mogli ostvariti na fakultetima u Hrvatskoj. Razvoj spomenutih standarda zanimanja, kvalifikacije te studijskog programa biti će dodatno popraćen razvojem ključnih kompetencija 40 nastavnika FGAG-a, druge ciljne skupine, u modernim sustavima poučavanja, studentske prakse i poduzetničkih vještina, primjeni koncepta ishoda učenja i HKO te znanjima iz područja zelene i održive gradnje.