WorldGBC pokreće #BuildingLife projekt za ostvarenje Europskog zelenog plana
Savjeti za zelenu gradnju Europe izradit će 10 nacionalnih i europskih smjernica za razvoj politika dekarbonizacije izgrađenog okoliša tijekom cijelog životnog ciklusa zgrada.
7. prosinca 2020., u Londonu – U susret konferenciji COP26 te na petu godišnjicu usvajanja Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, World GBC (Svjetski savjet za zelenu gradnju) pokreće #BuildingLife, projekt koji okuplja deset Savjeta za zelenu gradnju Europe. #BuildingLife projekt potaknut će promjenu u klimatskom djelovanju te usmjeriti javni i privatni sektor na promjenu politika izgrađenog okoliša. Hrvatski savjet za zelenu gradnju, kao nacionalni predstavnik, zajedno s drugih devet savjeta iz zemalja članica EU putem #BuildingLife kampanje nastoji osvijestiti o važnosti smanjenja emisija CO2 kako bi postigli da Europa postane prvi klimatski neutralan kontinent.
World GBC okupit će predstavnike iz sektora građevine, energetike i zaštite okoliša na Forumu europskih lidera koji će izraditi niz nacionalnih smjernica za dekarbonizaciju utemeljenih na znanosti i industriji.
Uz Hrvatski savjet za zelenu gradnju, nositelji projekta su savjeti iz Finske, Francuske, Njemačke, Irske, Italije, Nizozemske, Poljske, Španjolske te Ujedinjenog Kraljevstva. Projekt započinje uz potporu tri istaknuta zastupnika u Europskom parlamentu: Sirpa Pietikäinen (EPP), Maria Spyraki (EPP) i Ciarán Cuffe (Zeleni).
Sirpa Pietikäinen, EPP, zastupnica u Europskom parlamentu.
“Usvajanjem pristupa cjeloživotnog ciklusa suočavamo se s klimatskom krizom, usvajamo blagodati prelaska na kružno gospodarstvo i provodimo Europski zeleni plan. No, istovremeno Europska komisija i nacionalne vlade moraju se obvezati na ambiciozne politike za rješavanje utjecaja ukupnog ugljika kao i utjecaja iskorištavanja resursa na naš sektor. Zbog toga podržavam #BuildingLife.“
Cristina Gamboa, Izvršna direktorica, World Building Council:
„U jeku razarajućih utjecaja klimatskih promjena, konferencija UN-a o klimatskim promjenama (COP26) je pred vratima. Ne možemo postići ciljeve Pariškog sporazuma i klimatski neutralnu Europu ukoliko se tijekom cjeloživotnog ciklusa zgrada ne borimo protiv štetnih na okoliš. U okviru projekta #BuildingLife radit ćemo s vodećim stručnjacima u industriji kao i europskim i nacionalnim političkim akterima kako bismo u potpunosti dekarbonizirali sektor.
Što je #BuildingLife?
#BuildingLife projekt podržavaju Zaklada IKEA i Zaklada Laudes bespovratnim sredstvima u ukupnom iznosu od preko 3 milijuna eura.
Projektom se želi postići integracija djelovanja privatnog sektora i javnih politika neophodnih za suočavanje s utjecajem zgrada na ljudsko zdravlje i okoliš.
Trenutne politike EU i država članica o izgrađenom okolišu odnose se samo na upotrebu energije za vrijeme operativnog korištenja zgrade. #BuildingLife se usredotočuje ne samo na takve emisije, već i na okolišne utjecaje i zagađenje tijekom proizvodnje, transporta, izgradnje te na kraju razgradnje, dekompozicije i zbrinjavanja građevina. Ove emisije koje često nazivamo radni, tj. ugrađeni ugljik (embodied carbon), doprinose s 11% svih svjetskih emisija stakleničkih plinova.
Ključno je uhvatiti se u koštac s ukupnim emisijama koje proizlaze iz građevinskog sektora kako bi se dostigli ciljevi Europskog zelenog plana i ostvarila klimatski neutralna Europa do 2050.
Edgar van de Brug, Voditelj programa klimatskog djelovanja, Zaklada IKEA
“Zaklada IKEA podržava projekt #BuildingLife World GBC-a za postizanje ciljeva smanjenja emisija ugljika tijekom cjeloživotnog vijeka zgrade. Vjerujemo da projekt nudi opipljiv način zaštite planete ciljajući na neto nula emisija u građevinskoj industriji, dok istovremeno razvija zelena stambena rješenja koja će koristiti mnogim ljudima.”
Dean Smolar, Izvršni direktor, Hrvatski savjet za zelenu gradnju
„Vrijeme je za djelovanje, sada! BuildingLife projekt je nužan radi svjetske borbe za dekarbonizaciju i postizanje ciljeva klimatske neutralnosti. Vjerujemo da zajedničkim suočavanjem s pitanjem ostvarenja nultih stopa emisija CO2, omogućavamo brži gospodarski oporavak i pozitivan utjecaj na zdravlje ljudi.
dr.sc. Julije Domac. Posebni savjetnik Predsjednika Republike Hrvatske za energiju i klimu, Ravnatelj REGEA-e
“Naš odgovor na klimatsku krizu test je vjerodostojnosti, humanosti i solidarnosti. Gradovi, regije i njihove energetske agencije vjeruju da Europska unija može postati klimatsko neutralni kontinent, ali samo ambicioznim djelovanjem – zgrade tu moraju biti u prvom planu!”
Što će postići #BuildingLife?
#BuildingLife će ubrzati provedbu Europskog zelenog plana u građevinskom sektoru s vizijom nulte neto stope ugrađenog ugljika u izgrađenom okolišu, izloženom u izvješću WorldGBC-a za 2019. godinu. Projekt će stvoriti put koji će slijediti i ostatak svijeta.
WorldGBC će to postići:
- Izradom smjernica koje pokazuju kako politike Europske unije mogu usvojiti ciljeve smanjenja emisija ugljika tijekom cjeloživotnog vijeka zgrade
- Pokretanjem novih ciljeva dekarbonizacije tijekom cjeloživotnog vijeka unutar World GBC-evog Advancing Net Zero
- Osnivanjem radnih skupina europskih i nacionalnih vlada kako bi se pridonijelo ostvarenju nulte neto stope ugrađenog ugljika u izgrađenom okolišu
- Podrškom u razvoju baze podataka o građevnim materijalima i njihovom utjecaju na okoliš
- Pokretanjem kampanje koja poziva nacionalne vlade i Europsku komisiju da podrže hrabre i ambiciozne politike koje se bave smanjenjem emisija tijekom cjeloživotnog ciklusa zgrada.
Pridružite se #BuildingLife kampanji
Pridružite se #BuildingLife kampanji ili saznajte više o projektu, kontaktiranjem Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.