Godišnje izvješće Svjetskog savjeta za zelenu gradnju objavljeno je kao pregled aktivnosti organizacija na svjetskoj razini koje imaju jedan zajednički dugoročni cilj: postići održivost unutar sektora zgradarstva.
Vrijedi istaknuti nekoliko tematskih okvira koji su obilježili rad Savjeta u protekloj godini:
BuildingLife kampanja – Hrvatski savjet za zelenu gradnju objavio je Putokaz za dekarbonizaciju zgrada u Republici Hrvatskoj; prvi policy dokument ovakvog tipa sastavljen je u sklopu projekta #BuildingLife, s kojim, zajedno s ostalim partnerima iz Europske regionalne mreže Svjetskog savjeta za zelenu gradnju, želimo ukazati na važnost dekarbonizacije zgrada promatranjem ukupnih ugljičnih emisija u njihovom životnom ciklusu.
Built4People partnerstvo – za održiv izgrađeni okoliš gdje je čovjek u središtu – Hrvatski savjet za zelenu gradnju pokrenuo je novi projekt NEBULA koji promiče ciljeve inicijativa B4P i Novi europski Bauhaus. Unutar projekta pokrenut će se inovacijski klasteri putem kojih se želi postići bolja vidljivost i prihvatljivost inovacijskih rješenja, intenzivirat će se međusektorsko i interdisciplinarno učenje te umrežavanje. Također, pripremit će se dugoročne aktivnosti B4P mreže inovacijskih klastera te će se integrirati novi klasteri.
EU Taksonomija – Uredba o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja (UREDBA (EU) 2020/852) kojom je Europska unija dobila jedinstveni okvir kojim se definiraju okolišno održiva ulaganja. Sama Uredba koja je poznatija pod nazivom „Taksonomija“ donosi osnovna načela i definicije važne za ocjenu održivosti ulaganja. Hrvatski savjet za zelenu gradnju je razvio alat kojim ulagatelji i potencijalni ulagatelji mogu procijeniti usklađenost vlastitog ulaganja u zgrade s tehničkim kriterijima za doprinos ublažavanju klimatskih promjena i s kriterijima nenanošenja bitne štete ni jednom od preostalih pet ciljeva. Više informacije potražite ovdje.
Osim navedenih postignuća Hrvatski savjet za zelenu gradnju redovito promiče i ekspandira svoj rad na sve šira polja okolišne održivosti te je vrijedno spomenuti sustav certificiranja zgrada te međunarodno sufinancirane projekte:
DGNB Sustav – sustav certificiranja zgrada prema načelima održivosti.
Life Level(s) – okvir Level(s) i njegov značaj kao mjerilo učinaka izgrađenog okoliša na ljudsko zdravlje i okoliš putem indikatora poput LCA, LCC, IAQ te drugih.
PROBONO – razvoj inovativnih tehnologija za projektiranje, izgradnju i upravljanje zelenim četvrtima s nultom emisijom u odabranim europskim gradovima.
RetrofitHUB – povećanje kapaciteta znanja dionika u procesu energetske obnove višestambenih zgrada.
ReCreate – ispitivanje provođenja dekonstrukcije betonskih elemenata bez oštećenja s ciljem ponovne upotrebe za izgradnju novih zgrada.
ClimBuild – povećanje kapaciteta znanja o primjenjivosti održivih rješenja u očuvanju zgrada kulturne baštine.
Sve projekte Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju pogledajte ovdje.
S ciljem uključenja i informiranja širokog spektra dionika sektora zgradarstva i okolišne održivosti, Hrvatski savjet za zelenu gradnju nastavlja svoj rad konstantnim jačanjem senzibiliteta za okolišna pitanja.