#BuildingLife projektom Croatia GBC donosi rješenja u suočavanju s emisijama stakleničkih plinova uz postizanje potpune dekarbonizacije sektora
Dana 3.3.2021. održan je prvi sastanak Nacionalne radne skupine za održivu gradnju u sklopu #BuildingLife projekta. Podsjetimo, međunarodni projekt #BuildingLife, koji financira zaklada IKEA i zaklada Laudes, GBC Croatia provodi zajedno s devet drugih savjeta za zelenu gradnju (Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Nizozemska, Poljska, Španjolska te Ujedinjeno Kraljevstvo) i započeo je u studenom 2020. godine. Ideja projekta je postizanje potpune dekarbonizacije sektora kroz čitav životni ciklus zgrada. #BuildingLife je višegodišnja kampanja čiji je cilj provedba ambicioznog Europskog zelenog plana.
Projektna koordinatorica Josipa Arapović vodila je sastanak te je predstavila projekt #BuildingLife. Na sastanku nacionalne radne skupine za održivu gradnju sudjelovali su predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te Energetskog instituta Hrvoje Požar.
Sudionici sastanka bili su:
- Kristina Čelić, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
- Višnja Grgasović, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
- Domagoj Validžić, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
- Irena Križ Šelendić, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
- Ines Androić Brajčić, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
- Maja Rajčić, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Vesna Bukarica, Energetski institut Hrvoje Požar
- Dean Smolar, izvršni direktor GBC Croatia
- Benjamin Petrović, voditelj projekata GBC Croatia
- Aleksandar Jelovac, projektni koordinator GBC Croatia
- Josipa Arapović, projektna koordinatorica GBC Croatia
Na sastanku je predstavljen pregled ciljeva projekta #BuildingLife, kao i plan rada nacionalne i europske radne skupine za održivu gradnju. Također se raspravljalo o definiciji pojmova vezanih uz cjeloživotni ugljik te terminologiji čiji prijevod još nije u potpunosti uvriježen u hrvatskom jeziku.
Također, na sastanku su se dogovorili i ključni rezultati i željeni ishodi nacionalne radne skupine, neki od kojih su:
- Izrada trenutnog stanja nacionalnih politika izgrađenog okoliša i zgradarstva te procjena cjeloživotnog ciklusa u Hrvatskoj
- Zajedničke preporuke za nacionalnu i EU politiku te procjena trenutnih politika cjeloživotnog ciklusa ugljika u Hrvatskoj
- Komunikacija i podizanje svijesti o #BuildingLife kampanji
- Rasprave za okruglim stolom uoči ključnih političkih prekretnica (Europski zeleni plan, COP26).
Kroz blisku suradnju i zajednički rad s predstavnicima tijela javne uprave i institucija, GBC Croatia i projekti u provedbi, daju podršku nacionalnim institucijama u provedbi Europskog zelenog plana. Štoviše, GBC Croatia je ključan akter u provedbi Europskog zelenog plana, te unaprjeđenjem koordinacijskog mehanizma i poboljšanjem dijaloga sa partnerima u privatnom i javnom sektoru uključuje i međusektorsku suradnju.
Za provedbu Europskog zelenog plana predviđeno je korištenje različitih provedbenih instrumenata: regulacije i normizacija, ulaganja i inovacije, nacionalne reforme, dijalog sa socijalnim partnerima i međunarodna suradnja.
Projekti koje provodi GBC Croatia olakšavaju koordinacijski mehanizam, međunarodnu suradnju te provedbu Europskog zelenog plana i ostalih politika koje zahtijevaju međusektorsku suradnju.
BuildingLife projekt ima ciljeve smanjenja emisije stakleničkih plinova i postizanjem potpune dekarbonizacije sektora, ostvarenjem kojih se Republika Hrvatska usmjerava prema konkurentnom gospodarstvu s niskom emisijom stakleničkih plinova unutar političkog okvira koji je usvojila Europska unija.