Nedostatak podataka koji podržavaju donošenje politika i strateško odlučivanje u poslovanju jedan je od najistaknutijih izazova dekarbonizacije sektora zgradarstva.
Kako bi nastavio doprinositi rješavanju problematike smanjenja emisija operativnog i ugrađenog ugljika Hrvatski savjet za zelenu gradnju dio je konzorcija novog projekta INDICATE LIFE, koji radi na uspostavi metodologije za praćenje cjeloživotnog ugljika i rješavanju problema nedostatka podataka potrebnih za donošenje politika i strateških odluka.
U suradnji s nacionalnim partnerima – Energetskim Institutom Hrvoje Požar i Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, 4. i 5. veljače održan je nacionalni kick-off sastanak kojim je ujedno i aktivno potaknuta suradnja između javnih tijela, pružatelja podataka, industrije te akademskog sektora.
Tijekom dva dana, partneri iz BPIE-a, KU Leuvena, tvrtke Smith Innovation te Svjetskog savjeta za zelenu gradnju, prema iskustvima iz prve faze projekta, završene u 2024. godini te aktualnih zbivanja na području donošenja zakona nastavno na revidiranu EPBD direktivu, postavili su smjernice za nacionalnu implementaciju projektnih aktivnosti koje obuhvaćaju:
- Pripremu nacionalnih konzorcija za provedbu revidiranog EPBD-a kroz definiranje metoda za praćenje WLC-a usklađenih s platformom Level(s), uz nacionalne skupove podataka temeljenih na više od 50 primjera zgrada
- Razvijanje nacionalnih pristupa LCA za zgrade, koji uključuju ciljeve, mjerila i dekarbonizacijske putanje kao podršku dekarbonizaciji sektora
- Podrška daljnjoj dekarbonizaciji kroz sinergijske inicijative i uključivanje ključnih dionika
- Dijeljenje rezultata i iskustava projekta INDICATE LIFE s nacionalnim i EU dionicima radi jačanja djelovanja u industriji i politici.
Projekt INDICATE LIFE pružit će stratešku tehničku podršku utemeljenu na podacima i istraživanjima, omogućavajući usklađen napredak prema klimatski neutralnom sektoru graditeljstva u Europi.