U okviru 7. Središnje konferencije o održivoj gradnji, održanoj 21. studenog koja je okupila više od 1000 predstavnika stručne javnosti u hibridnom formatu, održano je nacionalno događanje povodom službenog pokretanja projekta INDICATE LIFE.
Predavanje pod nazivom ‘Nacionalni akcelerator LCA podataka’ , kroz pregled aktualnih pitanja utjecaja emisija tijekom cijelog životnog vijeka zgrade, upoznalo je širu stručnu javnost s najvažnijim pitanjima na koje projekt nastoji odgovoriti te ciljeve za implementaciju mjera iz revidirane Direktive o energetskim svojstvima zgrada, kako bi Države članice bile u korak s promjenama koje njezine odredbe donose.
Projekt INDICATE LIFE službeno je započeo u listopadu 2024. Godine, online kick-off sastankom te početkom 2025. nastavlja s nacionalnim sastancima u Hrvatskoj, Austriji, Mađarskoj te Luksemburgu, gdje će se aktivnosti provoditi na nacionalnoj razini.
Projekt radi na uspostavi metodologije za praćenje cjeloživotnog ugljika i rješavanju problema nedostatka podataka potrebnih za donošenje politika i strateških odluka. Također, omogućuje smanjenje emisija operativnog i ugrađenog ugljika kroz bolje odluke o dizajnu zgrada, praksi i materijalima.
INDICATE LIFE potiče političke aktere te industriju da se uhvate u koštac s operativnim i ugrađenim ugljikom – ‘cjeloživotnim ugljikom’ (WLC) – budući da je ključno smanjiti klimatski utjecaj nove gradnje i obnove.
Kako je cilj uspostaviti metodološke i podatkovne temelje potrebne za praćenje cjeloživotnog ugljika (WLC) diljem Europe na svakoj pojedinoj nacionalnoj razini, u Hrvatskoj projekt okuplja stručnjake, uključujući Energetski institut Hrvoje Požar i Građevinski fakultet u Zagrebu.
Kroz nacionalna partnerstva između industrije, akademske zajednice i tijela državne uprave, INDICATE LIFE potiče ubrzanje promjena u politici i industriji, temeljeno na kvalitativnim podacima. Cilj je eliminirati nedostatak informacija potrebnih za preciznu procjenu životnog ciklusa zgrada te postaviti temelj za donošenje učinkovitih propisa o cjeloživotnom ugljiku – WLC-u.
Projekt će također omogućiti platformu za razmjenu znanja među stručnjacima za WLC u implementacijskim zemljama te vodećim stručnjacima u EU. Time će se doprinijeti prijeko potrebnoj kvantitativnoj bazi podataka koja će tijelima donositeljima politika u EU i državama članicama olakšati usuglašavanje smjernica i ciljeva koji će se postupno pooštravati prema dekarbonizacijskom cilju za 2050.