U utorak 19. studenoga 2021. u suradnji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Living Future Europe, održan je III. webinar u sklopu edukativnog online programa Renovacija i modernizacija zgrada kulturne baštine u doba klimatske krize 4.10.-7.11.2021.
Tema webinara bila je obnova zgrada kulturne baštine putem Living Building Challenga. Kroz webinar su predstavljena dva uspješna primjera obnove, jedan iz SAD-a te drugi iz Belgije.
Projektni koordinator ClimBuild projekta, Aleksandar Jelovac pozdravio je predavače i sudionike te ih podsjetio na rokove koji prate online edukaciju (predaja II. zadatka do 27.10. te posljednjeg III. zadatka – 3.11 putem Moodle platforme).
Prvi govornik bio je gospodin Carlo Battisti, direktor Living Future Europe – europskog partnera Međunarodnog Living Future instituta. Living Future Europe promiče regenerativni dizajn diljem Europe. Gospodin Battisti je stvorio kontekst za cjelokupni webinar i podsjetio da putemeuropskog zelenog plana, Europa želi postati prvi ugljično neutralni konitnent do 2050 godine, te obnoviti oko 35 milijuna energetski neučinkovitih zgrada već do 2030. Istaknuo je kako Europska unija nedostatno adresira pitanje obnove zaštićenih zgrada, budući da i prema EPBD-u, zaštićene zgrade mogu biti izuzete od energetske obnove. ((a) zgrade koje su službeno zaštićene zbog toga što pripadaju posebno zaštićenom području ili zbog svoje posebne arhitektonske ili povijesne vrijednosti, u mjeri u kojoj bi se ispunjavanjem određenih minimalnih zahtjeva energetske učinkovitosti na neprihvatljiv način promijenio njihov
značaj ili izgled). Postoje brojne inicijative, poput TASK 59 – koje zagovaraju promjenu paradigme kako bi se i zaštićene zgrade energetski obnavljale u većem opsegu. Svoj uvod je gospodin Battisti zaključio s pozivom da je naš zajednički cilj osigurati ne samo da smanjimo negativne učinke zgrada na okoliš, već da osiguramo da zgrade imaju i pozitivan učinak!
Drugi govornik bio je Matthew Grocoff – trgovac nekretninama i osnivač THRIVE COLLABORATIVE – konzultanske tvrtke koja podupire razvoj zgrada koje stvaraju vlastitu energiju i nultu stopu otpada. Gospodin Grocoff, predstavio je najstariju zgradu u Michiganu u SAD-u, net zero zgradu u kojoj živi, a izgrađena je 1901. godine. Kroz svoje izlaganje, prikazao je koji su se materijali koristili za grijanje (drvo) i dobivanje energije prije nego li je kuća obnovljena. 2006. godine kuća nije bila izolirana, imala je olovnu boju na svim zidovima, jednostruke staklene propusne prozore te wc koji je trošio 15 litara po ispiranju. Zatim se provela cjelokupna, integralna obnova u skladu s konzervatorskim standardima u SAD-u. Uklonili su plin koji je grijao peć kao prvi korak renovacije i postizanja nulte stope potrošnje energije. 2014. godine, obnovljena kuća je dobila priznanje i certifikat međunarodnog Living Future insitituta. Gospodin Grocoff je završio svoje izalaganje s 3 principa koja se odnose na sve neto zero zgrade – 1) moguće je svaku zgradu obnoviti, 2) timski rad je nužnosti i 3) integrativni tim koji djeluje skupa! Također, u tijeku je projekt kojim se želi stvoriti cijela četvrt pasivnih kuća.
Posljednji predavač, bio gospodin Bruno Deraedt, prepoznat po okolišnoj odgovornosti i zdravim gradama, inženjer arhitekture – stručan za tehničke instalacije, energetske izračune. U svom izlaganju predstavio je slučaj obnove, prvi Living Building challenge u Belgiji i prvi u Europi koji se bavio zaštićenom zgradom. Istaknuo je da spomenici i zaštićene građevine trebaju temeljiti pristup koji će uključivati i energetsku tranziciju. Podijelio je primjere unutarnje izolacije kako bi se izbjegla vlaga. Najčešće su birali kapilarno aktivni sustav (capilar active) i hempcrete blokove. Primjer koji jest odbarao jest primjer osobne obnove, malenog dvorca kojeg je kupio i obnovio. Imao je 3 zadatka – staviti u ponovnu upotrebu napuštenu zgradu, ponovno upotrijebiti postojeće materijale i dodadati nove materijale – poput već spomenute konoplje i drvenih vlakana (wood fibers). Kroz ostatak svojeg izlaganja, gospodin Deraedt je pokazao slike i primjere obnove.
Webinar je završio 15-minutnom panel diskusijom i pitanjima polaznika.
Posljednji webinar će se održati 3.11. u 10 sati. Predavači su Juraj Pojatina i Tomasz Jeleński.