GBC održava ciklus od tri treninga na temu energetske obnove višestambenih zgrada, od kojih svaki daje značaj određenoj tematici obnove. Prva dva treninga već su održana, preostaje još jedan već sutra 8. veljače 2023.
Struktura treninga:
- trening (srijeda, 25. siječnja): Regulatorni okvir
- trening (srijeda, 1. veljače): Tehnička rješenja
- trening (srijeda, 8. veljače): Financiranje obnove
Tijekom prva dva treninga ukratko smo predstavili projekt Retrofit HUB te najavili nadolazeće radionice studija slučaja gdje će se analizirati 2 – 3 višestambene zgrade kojima je potrebna energetska obnova te će se tijekom radionice nastojati producirati optimalno rješenje obnove.
Tijekom predstavljanja regulatornog okvira, strategija i ciljeva naglašen je bottom-up pristup kao metoda obnove što uključuje protupotresne mjere bez iseljavanja stanara. Za energetsku obnovu obiteljskih kuća i višestambenih zgrada predviđena su sredstva FZOEU od prodaje emisijskih jedinica u RH, a do 1. rujna 2023. bi trebali biti raspisani javni pozivi.
Pri obnovi višestambene zgrada se uzimaju u obzir kao arhitektonske cjeline što zahtjeva angažman svih ulaza, a zgrade na kojima se provela obnova nije moguće retroaktivno prijaviti na sufinanciranje EU sredstvima.
Naglašena su dva modela financiranja obnove: sufinanciranje uz javna sredstva te samostalno financiranje uz vlastita sredstva suvlasnika i kredita privatnih banaka. Predavači poboljšanje procesa obnove u Republici Hrvatskoj preporučuju primjetnim povećanjem alokacije sredstava, pojednostavljenjem administrativnih procedura i uvođenjem održivih financijskih modela sufinanciranja.
Istaknuti su pozitivni primjeri obnove zgrada gdje su postepenim provođenjem obnove ostvarene energetske uštede i stanari su akumulirali sredstva na račun pričuve koja su u narednom periodu koristili za dodatne mjere obnove. Na primjeru zgrade u Osijeku vidjeli smo primjer uspješne provedbe energetske obnove uz postizanje ušteda u električnoj i toplinskoj energiji provedbom određenih mjera, a bez povećanja pričuve.
Konstatirano je da se iščekuje Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji bi prema Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine mogao ići na savjetovanje tijekom 2023. godine te stupiti na snagu do kraja godine ili 2024.
Pridružite nam se na posljednjem treningu 8.2.!
Predavači i teme na treninzima su sljedeći:
Regulatorni okvir (25. siječnja)
- Nevena Štrbić, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
- Mladen Ilijević, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Andreja Barberić, Inkasator d.o.o.
- Krešimir Ižaković, predstavnik suvlasnika
- Tin Bašić, Zgradonačelnik.hr
Tehnička rješenja (1. veljače)
- Dario Henezi, Knauf insulation / HUPFAS
- Stjepan Mikleušević, Viessmann
- Leon Šikulec, Daikin d.o.o.
- Andro Bačan, Energetski institut Hrvoje Požar
- Andrej Majdiš, HEP Toplinarstvo d.o.o.
- Vanja Keindl, KEINDL BAU
- Nikola Majhen, HUPFAS
- Aleksandar Škurić, Ytong porobeton d.o.o.
Financiranje obnove (8. veljače)
- Irena Križ Šelendić, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
- Višnja Grgasović, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
- Ivana Cepić i Ivana Žele, Zagrebačka banka
- Damir Vuletić, Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama
- Mario Marjanović, HEP Toplinarstvo
- Kemal Lojo, član upravnog odbora GBC-a, Danfoss d.o.o.