U četvrtak, 24. travnja 2025., održana je GBC online edukacija “Održivi materijali i tehnologije”, koja je okupila više od 140 sudionika iz područja arhitekture, graditeljstva i održive gradnje. Edukacija je organizirana s ciljem pružanja detaljnog uvida u aktualne europske regulative, tehnološke inovacije i konkretne alate koji omogućuju primjenu održivih rješenja u svim fazama životnog ciklusa zgrade, od projektiranja do korištenja i obnove.
Građevinski sektor suočava se s izazovima energetske tranzicije i prilagodbe novim pravilima koja donose Europska direktiva o energetskim svojstvima zgrada (EPBD) te izmijenjena Uredba (EU) 2024/3110 o građevnim proizvodima (CPR). Sudionici su dobili ključne informacije o zahtjevima koji se odnose na smanjenje ugljičnog otiska kroz cijeli životni ciklus zgrade, primjenu niskougljičnih materijala i naprednih tehnologija, kao i o uvođenju Digitalnih putovnica proizvoda (DPP) i proširenju CE oznake.
Tijekom četiri sata intenzivnog programa, sudionici su imali priliku poslušati stručnjake iz resornog ministarstva, akademske zajednice, te vodećih tvrtki u području održive gradnje. Poseban naglasak stavljen je na:
- implementaciju EPBD direktive
- uvođenje Digitalnih putovnica proizvoda (DPP) i proširene CE oznake koje uključuju i podatke o okolišnim karakteristikama proizvoda,
- važnost pravilnog odabira materijala za postizanje energetske učinkovitosti i zdravog okoliša,
- praktične primjere i inovativna rješenja iz prakse.
U okviru programa govorili su:
- Nevena Štrbić (MPGI) o potencijalu GWP-a kroz životni ciklus zgrade u sklopu nove EPBD direktive
- Bojan Milovanović (Građevinski fakultet Zagreb) o novostima iz CPR uredbe
- Zsolt Toth (BPIE) o strategijama za smanjenje emisija kroz cijeli životni ciklus građevine
- Marko Markić (GBC Croatia) o ulozi materijala u DGNB certifikaciji
- Aleksandar Jelovac (GBC Croatia) predstavio je projekt „Indicate life“ čiji je cilj podržati razvoj nacionalne metodologije izračuna potencijala globalnog zagrijavanja
- predstavnici tvrtki JUB, STAV-ing, Baumit i udruge HUPFAS, koji su predstavili konkretna rješenja i tehnologije iz prakse
Edukacija je bila namijenjena projektantima, arhitektima, inženjerima, investitorima, građevinskim tvrtkama te donositeljima odluka koji žele unaprijediti svoja znanja i kompetencije u području održive gradnje i usklađivanja s regulatornim okvirom.
Sudjelovanje na edukaciji vrednovano je kroz Program stalnog stručnog usavršavanja s ukupno 4 sata (2 sata stručnog sadržaja i 2 sata tehničke regulative).
Zahvaljujemo svim sudionicima na aktivnom sudjelovanju i doprinosu razmjeni znanja te nastavljamo s organizacijom edukacija koje podupiru razvoj održivog građevinskog sektora u Hrvatskoj.