Večernji list kao organizator i Hrvatski savjet za zelenu gradnju kao stručni partner, 13. svibnja 2016.održali su konferenciju „Živjeti zeleno uz nove tehnologije“ u velikoj dvorani Hrvatske obrtničke komore – Zagreb, u okviru 7. Zagrebačkog energetskog tjedna.
Pokrovitelji konferencije bili su Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, te Gradski ured za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj. Glavni sponzor bio je HEP. Ispred Ministarstva poljoprivrede, pozdravni govor održao je g. Tugomir Majdak, zamjenik ministra, dok je ispred Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja nazočne pozdravio g. Danijel Žamboki, pomoćnik ministra graditeljstva i prostornog uređenja. Također, sve prisutne sudionike pozdravio je i Dražen Klarić, glavni urednik Večernjeg lista te Petra Škevin, predsjednica Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.
Glavna tema konferencije bila je URBAN FARMING, Cradle to Cradle sustav poslovanja i upoznavanje s osnovnim principima cirkularne ekonomije koju potiče Europska unija, kao jednu od mogućnosti za smanjenje Co2 otiska i problema uzrokovanog klimatskim promjenama.
Konferencija je okupila brojne stručnjake iz Hrvatske, dok je Steven Beckers, glavni predavač i voditelj belgijske konzultantske tvrtke Lateral Thinking Factory (LTF) istaknuo: „Cirkularnu ekonomiju treba shvatiti kao dio stvaranja novih gospodarstava, inovacija i poticaja za, široko gledajući, pozitivan učinak. „Cradle to Cradle“, ovaj znanstveni pokretač u pozadini, inzistira na očuvanju resursa, istovremeno eliminirajući toksičnost i opasnost za zdravlje. Gdje ćemo bolje i uspješnije stvoriti vrijednost nego u urbanim metabolizmima i gradnji, s produktivnim zgradama koje nude više čistog zraka, čiste vode, čistih materijala, zadržavanje CO2 i zdrave lokalno proizvedene hrane“. Steven Beckers je, kroz dva predavanja na konferenciji, obuhvatio i opisao akvaponijske staklenike integrirane u zgrade, kao rješenja urbanog farminga u okviru cirkularne ekonomije i Cradle to Cradle principa/cirkularne ekonomije primijenjene na arhitekturu, graditeljstvo i urbano planiranje u cjelini. Inače, Beckers je poznat po tome što je razvio globalni pristup održivosti u arhitekturi i urbanom planiranju. Dobitnik je i niza nagrada, među ostalim i “Green Office European” koju je osvojio za zgradu sjedišta EXPO-a u Lisabonu, a kao voditelj arhitektonskog tima za zgradu Berlaymont 2000 dobio je nagradu Passive and Low Energy Architecture. Beckers je na konferenciji predstavio projekte iz Bruxselles-a i Berlina na kojim upravo radi, a koji su vezani uz akvaponski uzgoj riba na krovovima komercijalnih zgrada.
Govornici konferencije, ispred ključnih institucija pokretača promjena na tržištu u pogledu financiranja projekata zelene ekonomije, održali su zanimljive prezentacije koju su pružile mnoštvo informacija prisutnim sudionicima. Maja Rajčić, viša samostalna savjetnica, ispred Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost imala je osvrt na istraživačko razvojne projekte u okviru sufinanciranja Fonda. Nadalje, Goranka Tropčić Zekan, zamjenica voditeljice projekta Reenova+, koji je pokrenula Europska banka za obnovu i razvoj, govorila je o modelima financiranja kojima su u fokusu projekti energetske učinkovitosti. Između gospodarstvenika koji razvijaju financijske linije i projekte iz područja zelene ekonomije svoja su iskustva i planove prezentirali: ispred Zagrebačke banke, Iva Jurišić, vodeća specijalistica za financiranje, obradivši temu „Kreditiranje novih tehnologija u području obnovljivih izvora energije“ u kojoj je objasnila sheme projektnog financiranja OIE-a; ispred Pine Beach, Pakoštane – Adriatic Eco Resort o korištenju modernih tehnologija u turizmu govorila je Lara Krekić, Avangard d.o.o.; o financiranju inovacija iz strukturnih fondova EU, ispred UHY Savjetovanja d.o.o. prezentirala je Ivana Silić, voditeljica Poduzetničkog akceleratora Split. O prednostima na tržištu te problemima u provedbi u okviru zelenog gospodarstva svoja su iskustva iznijeli Ivana Kolar, savjetnica uprave Terme Tuhelj d.o.o. prezentiravši neiskorištene potencijale zelenog turizma u Zagorju te zaključno ispred HEP ESCO-a d.o.o., dr.sc. Vlasta Zanki, direktorica koja je iznijela uspješne primejre iz prakse ESCO modela financiranja projekata energetske obnove zgrada.
Kako je Hrvatska turistička zemlja i najviše se investicija očekuje upravo u turizmu, održana je i panel rasprava pod nazivom „Cirkularna ekonomija kao prilika za razvoj hrvatskog gospodarstva s osvrtom na potencijale u turizmu“. Karla Vučković, moderatorica panela u diskusiji sa sudionicima g. Zlatkom Gregurićem (Principal banker, Property & Tourism Team, EBRD), Marom Kovač (XXL studio, suvlasnica) te Tanjom Radovčić (hotel Ola, direktorica) povezala je teme konferencije s aspektima održivog razvoja, inovacija, zelene gradnje i energetske učinkovitosti u turizmu.
Gostovanje predstavnika HSZG-a u emisiji Dobro jutro, Hrvatska
Foto: Marko Lukunić/Pixsell